Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa z dr Magdaleną Gołowkin-Hudałą i komentarz…
2018-06-01, 10:00 Autor: Marek Świercz (oprac. Paweł Grabek)

Rozmowa z dr Magdaleną Gołowkin-Hudałą i komentarz Aleksandra Iszczuka

Dr Magdalena Gołowkin-Hudała o tym, jak ewoluowały prawa dziecka
Dr Magdalena Gołowkin-Hudała, Wydział Prawa i Administracji UO
- O dobro dziecka dbać winni rodzice, państwo nie powinno im przeszkadzać, co najwyżej jej pomagać. Ingerować w obronie praw dziecka winno wtedy, gdy te prawa są naruszane - mówiła w rozmowie "W cztery oczy" dr Magdalena Gołowkin-Hudała z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego.

Nasz gość stwierdził przy tym, że nowelizowany na okrągło kodeks rodzinny pochodzi jeszcze z lat 60. minionego stulecia i nie wszystkie sprawy reguluje w sposób jednoznaczny. Tak jest na przykład z władztwem rodzicielskim, które w wielu przypadkach jest trudne do wyegzekwowania, zwłaszcza wtedy, gdy rodzice się rozeszli i mają różne wizje wychowania dziecka, co generuje nieuniknione konflikty. Zdaniem Gołowkin-Hudały, optymistycznym zjawiskiem jest jednak to, że dorośli w coraz większym stopniu respektują prawa dzieci, na przykład przestali stosować zakazane kary cielesne. Co do ingerencji służb państwowych, przed którymi ostrzegają konserwatywni komentatorzy, dużo zależy od społecznego zaufania do tych służb.
- W Norwegii interwencji pracowników jest bardzo dużo, ale tam państwu ufa 90 procent obywateli - mówi nasz gość.
Aleksander Iszczuk o prawach ucznia przed laty i dziś
Aleksander Iszczuk, dyrektor II LO w Opolu
- W naszej szkole nie mamy rzecznika praw ucznia, taką rolę pełni opiekun samorządu studenckiego. Nie wydaje mi się, by ktoś taki był niezbędny. Mamy statut szkoły wypracowany i respektowany przez cała szkolną społeczność, dopasowany do naszych potrzeb - mówił w "Poglądach i osądach" Aleksander Iszczuk, dyrektor II LO w Opolu.
Zapytany o to, jak w ostatnich dekadach zmieniała się młodzież, Iszczuk stwierdził, że sama młodzież jest taka sama, bardzo zmieniły się za to realia, w jakich żyją młodzi.
- Nigdy nie mieliśmy tylu uczniów z rozbitych rodzin, mam wrażenie, że dziś co trzeci uczeń ma rodziców, którzy się rozeszli. Dla młodych ludzi to trudna sytuacja, pamiętam prymuskę, która w trzeciej klasie przestała się uczyć i zaczęła sprawiać problemy wychowawcze. Powodem było to, że jej rodzice się rozwodzili i sytuacja w domu była dla niej istotniejsza niż matura - opowiadał Iszczuk.

Zobacz także

2021-10-17, godz. 08:30 Marek Cholewa o rekreacji i gospodarce leśnej O rekreacji i gospodarce leśnej rozmawialiśmy w niedzielnym programie „W cztery oczy”. Zaproszenie do rozmowy przyjął Marek Cholewa, nadleśniczy Nadleśnictwa… » więcej 2021-10-16, godz. 08:30 Paweł Szymkowicz o jesiennym natężeniu ruchu turystycznego na górskim pograniczu opolsko-czeskim oraz w stolicy naszego… Gościem sobotniego programu „W cztery oczy” był Paweł Szymkowicz z Głuchołaz, licencjonowany przewodnik sudecki i po Pradze. Rozmawialiśmy o jesiennym… » więcej 2021-10-08, godz. 15:02 Z Anną Tarką o dbaniu o zdrowie psychiczne O zdrowiu psychicznym mówimy coraz częściej, zwłaszcza w kontekście pandemii, dlatego w Światowym Dniu Zdrowia Psychicznego rozmawialiśmy z psychologiem… » więcej 2021-10-08, godz. 17:58 MIchał Kalinowski o Kongresie zjednoczeniowym lewicowych partii Po wielu perturbacjach i przeszkodach Lewica wreszcie ma być zjednoczona. Właśnie dziś (09.10) w Warszawie odbędzie się Kongres zjednoczeniowy lewicowych… » więcej 2021-10-03, godz. 08:30 Monika Bartel o tym, kiedy poznamy pierwsze wyniki spisu powszechnego - W styczniu planowana jest konferencja demograficzna, na której ogłoszone będą pierwsze wyniki spisu powszechnego - powiedziała Monika Bartel z Urzędu Statystycznego… » więcej 2021-10-02, godz. 08:30 Dorota Piechowicz-Witoń o szczegółach konsultacji w sprawie fajerwerków - Od kilku lat w okolicy Sylwestra trwa internetowa dyskusja o fajerwerkach. Dla mieszkańców to ważny temat. Widać, że są mieszkańcy, którzy są za fajerwerkami… » więcej 2021-09-26, godz. 09:30 Antoni Konopka o drugim naborze w konkursie UMWO dla organizacji pozarządowych W Urzędzie Marszałkowskim w Opolu trwa drugi nabór w konkursie dla organizacji pozarządowych. Maksymalna kwota do zdobycia to 12 tys. zł, ale w puli jest… » więcej 2021-09-25, godz. 09:00 Dorota Piechowicz-Witoń o starcie głosowania w 8. edycji Budżetu Obywatelskiego Gościem porannej rozmowy była Dorota Piechowicz-Witoń naczelnik Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu, z którą rozmawialiśmy o starcie głosowania w 8 edycji… » więcej 2021-09-19, godz. 08:30 Adam Leszczyński m.in. o Tygodniu Zrównoważonego Transportu - Pierwszy rajd rowerowy odbył się rok temu, kiedy wybudowaliśmy most im Joachima Halupczoka łączący ul. Krapkowicką z wyspą Bolko. Było to fantastyczne… » więcej 2021-09-18, godz. 08:30 Barbara Pawlos o Krainie Zdrowych Dzieci i Teleplatformie Pierwszego Kontaktu - Kraina Zdrowych Dzieci, to pomysł, który dyrekcja NFZ chciała już dawno zorganizować - powiedziała Barbara Pawlos, rzecznik opolskiego oddziału Narodowego… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »