Radio Opole » O Radiu » Radio Opole poleca » Poznaj miejsce debaty o przyszłości Europy, zostań…
2021-05-05, 15:34 Autor: Oprac AL/źródło: https://futureu.europa.eu/?locale=pl

Poznaj miejsce debaty o przyszłości Europy, zostań uczestnikiem lub organizatorem konferencji - zabierz głos!

Parlament Europejski w Strasburgu [fot. Marcin Skomudek]
Parlament Europejski w Strasburgu [fot. Marcin Skomudek]
Parlament Europejski w Strasburgu [Fot.Marcin Skomudek]
Parlament Europejski w Strasburgu [Fot.Marcin Skomudek]

Powstała platforma będąca centrum debaty w sprawie przyszłości Europy. Dzięki niej każdy może opowiedzieć, w jakiej Europie chce żyć i pomóc kształtować wspólną przyszłość, może zabrać głos, włączyć się w dyskusję, przedstawić swoje pomysły dotyczące różnych sfer życia, a także zorganizować własne wydarzenie.


Narzędziem jest wielojęzyczna platforma cyfrowa uruchomiona 19 kwietnia. Ma ona dostarczać informacji o pracach prowadzonych w ramach konferencji, a także służyć jako repozytorium najważniejszych kwestii podnoszonych w trakcie dyskusji. Ma być miejscem, w którym obywatele mogą dzielić się pomysłami i wysyłać opinie. Będą one gromadzone, analizowane, monitorowane i publikowane podczas całej konferencji. Wnioski i wskazówki w sprawie przyszłości Europy mają być gotowe wiosną 2022 r.


Kliknij i przejdź na stronę tu: futureu.europa.eu.

Wszyscy uczestnicy muszą przestrzegać wartości określonych w Karcie zasad - zobacz.

Co składa się na konferencję?
  • Wielojęzyczna platforma cyfrowa ‒ to miejsce, w którym obywatele mogą dzielić się pomysłami i wysyłać opinie. Będą one gromadzone, analizowane, monitorowane i publikowane podczas całej konferencji.
  • Zdecentralizowane wydarzenia – to imprezy internetowe, fizyczne lub hybrydowe przygotowywane przez osoby, organizacje lub też władze krajowe, regionalne i lokalne w całej Europie.
  • Europejskie panele obywatelskie ‒ to okazja do przedyskutowania różnorodnych tematów i przestawienia propozycji. Panele muszą być reprezentatywne dla obywateli pod względem pochodzenia geograficznego, płci, wieku, pochodzenia społeczno-ekonomicznego i poziomu wykształcenia.
  • Sesje plenarne konferencji ‒ to debaty nad pogrupowanymi tematycznie zaleceniami krajowych i europejskich paneli obywatelskich, bez określonego z góry wyniku i bez wcześniej zdefiniowanych dziedzin polityki. Będą w nich uczestniczyć przedstawiciele Parlamentu Europejskiego, Rady i Komisji Europejskiej oraz przedstawiciele wszystkich parlamentów narodowych na równych prawach, a także obywatele. Reprezentowani będą również Komitet Regionów i Komitet Ekonomiczno-Społeczny, partnerzy społeczni i społeczeństwo obywatelskie. Gdy omawiana będzie międzynarodowa rola UE, w pracach uczestniczyć będzie wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa. Można będzie zapraszać przedstawicieli kluczowych zainteresowanych stron. Zarząd sporządzi i opublikuje wnioski z sesji plenarnych.
Jaką rolę odgrywa platforma cyfrowa?

Platforma cyfrowa to centrum konferencji: pozwala włączyć się i zabrać głos podczas konferencji. Tutaj można dzielić się swoimi przemyśleniami na temat Europy i potrzebnych zmian, zapoznawać się z wypowiedziami innych, szukać wydarzeń w pobliżu, organizować własne wydarzenia i śledzić prace konferencji.

Jak zabrać głos?

Wystarczy wybrać temat (wybierz temat) z szeregu zaproponowanych zagadnień i podzielić się swoją opinią. Pomysły będą gromadzone, analizowane, monitorowane i publikowane podczas całej konferencji. Następnie zostaną uwzględnione podczas dyskusji na forum europejskich paneli obywatelskich i na sesjach plenarnych. Mechanizm przekazywania informacji sprawi, że pomysły przedstawione podczas konferencji zostaną przełożone na konkretne zalecenia dla UE do działania. Ostateczne wyniki konferencji zostaną przedstawione w sprawozdaniu dla wspólnego przewodnictwa. Trzy instytucje ‒ każda w ramach swoich kompetencji i zgodnie z traktatami ‒ szybko przeanalizują, jak skutecznie zastosować się do wniosków sprawozdania.

Kto kieruje konferencją?

Konferencja podlega trzem instytucjom reprezentowanym przez przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, przewodniczącego Rady i przewodniczącą Komisji Europejskiej, którzy pełnią funkcję wspólnego przewodnictwa.

Wspiera ich zarząd, którym współkierują trzy instytucje (Guy Verhofstadt ‒ poseł do Parlamentu Europejskiego, Ana Paula Zacarias ‒ sekretarz stanu do spraw europejskich z ramienia portugalskiej prezydencji w Radzie** oraz Dubravka Šuica ‒ wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej odpowiedzialna za demokrację i demografię). Zarząd regularnie składa sprawozdania wspólnemu przewodnictwu. Odpowiada za podejmowanie decyzji w drodze konsensusu odnośnie do prac konferencji, jej procesów i wydarzeń, nadzorując przebieg konferencji oraz przygotowując posiedzenia plenarne, w tym opracowując wkład obywateli i działania następcze.

W pracach zarządu będzie pomagał niewielki wspólny sekretariat składający się z urzędników reprezentujących w równym stopniu trzy instytucje.

Konferencja w sprawie przyszłości Europy będzie udana tylko wtedy, gdy weźmiesz w niej udział za pomocą tej platformy. Przyszłość jest w Twoich rękach. Zabierz głos.

Zobacz także

2022-03-15, godz. 12:36 Polski Ład – dyżur telefoniczny eksperta w środę (16.03) o 10:15 W środę (16.03) zapraszamy na kolejny dyżur ekspercki w sprawie Polskiego Ładu. Przypomnijmy, Radio Opole razem ze specjalistami z Krajowej Administracji Skarbowej… » więcej 2022-03-11, godz. 13:03 “Dzieciom Ukrainy” – koncert zespołu Dagadana w Radiu Kraków, transmisja w Radiu Opole! Szczytny cel i wyjątkowy wieczór w Radiu Kraków! 16 marca o godz. 19:00 w tamtejszym studiu muzycznym odbędzie się koncert zespołu Dagadana pt. "Dzieciom… » więcej 2022-03-10, godz. 10:05 Twój e-PIT - dyżur telefoniczny eksperta dziś o 13:15 Twój e-PIT i roczne rozliczenia podatkowe - o to będzie można zapytać dziś (10.03) naszego eksperta, Annę Grzyb z Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu. Przypomnijmy… » więcej 2022-03-08, godz. 13:04 Polski Ład - dyżur telefoniczny eksperta w środę od 10:15 „Polski Ład - nowa ulga podatkowa dla samotnych rodziców” - to temat środowego spotkania ze Sławomirą Plewką, Naczelnikiem Urzędu Skarbowego w Strzelcach… » więcej 2022-03-07, godz. 18:09 Bajki dla dzieci po ukraińsku! - Казки для дітей українською мовою! Nadzieja i uśmiech dla najmłodszych w obliczu wojny – ukraińskie bajki narodowe w Radiu dla Ciebie! Na stronie internetowej RDC publikowane będą opowiadania… » więcej 2022-03-04, godz. 19:42 WAŻNE! Листівка для біженців з України - ulotka dla uchodźców z Ukrainy [PL/EN/UA/RU] Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej przygotowała informacje dla uchodźców z Ukrainy w formie ulotek w języku polskim, angielskim, ukraińskim i… » więcej 2022-03-03, godz. 10:08 Twój PiT 2021 i zmiany podatkowe - Polski Ład - dyżur telefoniczny eksperta dziś w Radiu Opole od 13:15 Dziś (03.02) w godz. 13:15 do 14:15 dyżur eksperta w zakresie akcji rozliczeń podatkowych PIT – Ulgi podatkowe w usłudze Twój e-PIT, będzie pełniła Katarzyna… » więcej 2022-03-02, godz. 13:58 WAŻNE! Infolinia dot. uchodźców z Ukrainy i strona koordynująca pomoc Opolski Urząd Wojewódzki uruchomił specjalną infolinię dot. uchodźców z Ukrainy. Pracownicy Urzędu są do Państwa dyspozycji pod numerem telefonu 77… » więcej 2022-03-01, godz. 10:06 Publicysta Piotr Semka współpracownikiem Radia Opole! Piotr Semka wraca na antenę Radia Opole. Pierwsze łączenie już dziś (01.03) podczas specjalnego wydania audycji publicystycznej Co tam Panie w polityce w… » więcej 2022-02-28, godz. 18:12 We wtorek i środę (1-2.03) specjalne wydania audycji "Twoje Radio Opole" z polsko-ukraińskiego przejścia granicznego… We wtorek i środę od 12:00 do 15:00 zapraszamy na specjalne wydanie audycji "Twojego Radia Opole" z przejścia granicznego w Medyce. » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »