Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 15 maja 2024 roku

23:00 MUZYKA ŹRÓDEŁ
"Wędrujmy” to przegląd polskich odpowiedzi na folk-rockowy nurt, który na przełomie lat 60. i 70. wyodrębnił się z rockandrollowej rewolucji. Mamy tu więc piosenki, z których wyraźnie przebija fascynacja amerykańskimi i angielskimi brzmieniami z tamtych lat, w Polsce nieszczególnie popularnymi w oryginalnym wydaniu – od The Byrds przez Mamas & The Papas po Fairport Convention czy Steeleye Span – ale przefiltrowanymi i przez słowiańską melancholię, i tutejszą tradycję balladową. Na liście wykonawców znalazły się gwiazdy, choćby Skaldowie, Breakout, Trubadurzy czy Dwa Plus Jeden, ale poza nielicznymi wyjątkami – „Płoną góry, płoną lasy” Czerwonych Gitar czy „Tak daleko stąd do ciebie” No To Co – raczej nie z przebojami, ale w repertuarze niepopularnym, niedocenionym, często ambitniejszym od hitów, które dały im nieśmiertelność.

Do słuchania od 23:05 do 01:00 zapraszają Marzena i Jacek Mielcarkowie. Z autorami można kontaktować się mailowo: marzena.mielcarek@radio.opole.pl

18:00 PUBLICYSTYKA W RADIU OPOLE
Ruch Autonomii Śląska zwrócił się do samorządów zachodniej części województwa śląskiego i wschodniej części województwa opolskiego, gdzie spis powszechny wykazał znaczącą liczbę użytkowników języka śląskiego, o podjęcie uchwał zawierających apel do Prezydenta RP o podpisanie nowelizacji ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym. Podobne pisma skierowano do sejmików obu województw. RAŚ liczy, że dodatkowa legitymacja uznania śląskiego za język regionalny, zwiększy szansę na pozytywną decyzję Prezydenta Andrzeja Dudy. Z jakim odzewem spotkał się ten apel? O to zapytamy Jerzego Gorzelika, lidera Ruchu.

Z Pawłem Kampą startującym do Parlamentu Europejskiego porozmawiamy o celach Lewicy w tych wyborach oraz o tym czy wzrost poparcia dla prawicowych ugrupowań zmieni Unię w najbliższych latach.

Do słuchania od 18:00 do 19:00 zaprasza Ireneusz Prochera. Z autorem można kontaktować się mailowo:
ireneusz.prochera@radio.opole.pl


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »