Radio Opole » O Radiu » Radio Opole poleca » „Historia na 5 minut” - nowy cykl na antenie…
2021-01-28, 13:19 Autor: Radio Opole

„Historia na 5 minut” - nowy cykl na antenie Radia Opole, a wraz z nim edukacyjna zabawa z nagrodami!

Historia na 5 minut, książka "Zwrotnice dziejów: Alternatywne historie Polski", Andrzej Chwalba, Wojciech Harpula
Historia na 5 minut, książka "Zwrotnice dziejów: Alternatywne historie Polski", Andrzej Chwalba, Wojciech Harpula
Historia na 5 minut, książka "Zwrotnice dziejów: Alternatywne historie Polski", Andrzej Chwalba, Wojciech Harpula
Historia na 5 minut, książka "Zwrotnice dziejów: Alternatywne historie Polski", Andrzej Chwalba, Wojciech Harpula
Historia na 5 minut, książka "Zwrotnice dziejów: Alternatywne historie Polski", Andrzej Chwalba, Wojciech Harpula
Historia na 5 minut, książka "Zwrotnice dziejów: Alternatywne historie Polski", Andrzej Chwalba, Wojciech Harpula
Jeżeli chcą Państwo poznać odpowiedź na pytanie „Co by było, gdyby?”, zapraszamy do słuchania Historii na 5 minut w programie Trendy i Owędy. Cyklowi będzie towarzyszyła zabawa, w której można wygrać książkę z dedykacją autora - prof. Andrzeja Chwalby.


"Historia na 5 minut"
Prof. Andrzej Chwalba [fot. Janusz Jabłoński]"Tak niewiele brakowało!" - w ten sposób komentatorzy sportowi często wyrażają zawód, że nie wydarzyło się coś, co mogłoby być prawdziwym przełomem w meczu czy zawodach. Trudno porównywać historię do sportu, ale nie sposób nie zauważyć, że obie dziedziny potrafią budzić ogromne emocje. Tym bardziej, że i w historii czasami decydował przypadek, splot okoliczności, kiks - coś, co powodowało, że przestawiały się zwrotnice dziejów i pociąg z bohaterami przełomowych wydarzeń zatrzymał się na zupełnie innej stacji niż oczekiwano.

Zastanowienie się nad tymi alternatywnymi scenariuszami historycznych wydarzeń jest nie tylko kształcące, ale dostarcza dobrej intelektualnej rozrywki. Dzięki temu po raz kolejny możemy przekonywać słuchaczy, że historia nie jest nudna - szczególnie, gdy opowiada o niej wybitny i ceniony historyk, prof. Andrzej Chwalba, któremu partneruje Krystian Nehrebecki.

Scenariusz rozmów powstał w oparciu o publikację profesora pt. 'Zwrotnice dziejów. Alternatywne historie Polski” [fot. Marcin Boczek]Scenariusz rozmów powstał w oparciu o publikację profesora pt. "Zwrotnice dziejów. Alternatywne historie Polski”. Maksimum wiedzy przy minimum słów. Najważniejsze zdarzenia z historii Polski przedstawione są w sposób zabawny, przystępny, dowcipny z odrobiną pikanterii i uszczypliwości, gęsto kraszone humorystycznym komentarzem. Dyskusja w żartobliwym tonie o wielkich decyzjach i wielkich wydarzeniach wielkich postaci. Rozmowy, które udowadniają , że historia może być po prostu świetną zabawą, mądrą rozrywką i intelektualną przygodą!


Cykl prezentowany będzie od 1 lutego, od poniedziałku do piątku ok. godz. 14:30 w audycji Trendy i owędy. Po emisji odcinki będą do odsłuchania na naszej stronie w zakładce cyklu - przejdź do zakładki cyklu.

Cyklowi będzie towarzyszyła edukacyjna zabawa z nagrodami

Podczas każdego z odcinków pojawi się pytanie. Poprawną odpowiedź należy przesłać na adres trendy@radio.opole.pl. Spośród uczestników naszej edukacyjnej zabawy, którzy nadeślą poprawną odpowiedź, wylosowana zostanie osoba, która otrzyma w prezencie książkę prof. Andrzeja Chwalby pt. "Zwrotnice dziejów. Alternatywne historie Polski" z dedykacją autora!

Zobacz także

2023-07-10, godz. 11:01 Mija 26 lat od Powodzi Tysiąclecia - zobacz archiwalne zdjęcia, posłuchaj magazynu reporterów Już 26 lat mija od Powodzi Tysiąclecia, która w lipcu 1997 roku dotknęła południową i zachodnią Polskę, a także Czechy, wschodnie Niemcy, część Słowacji… » więcej 2023-06-29, godz. 09:09 Wakacyjna ramówka Radia Opole. Zobacz, co nowego w programie! Mamy lato! Wakacje rozpoczęte, czas zatem zacząć wakacyjną ramówkę Radia Opole. W ramach programu "Mamy lato! - wakacyjna akcja Radia Opole" od poniedziałku… » więcej 2023-06-28, godz. 20:50 "Wakacje z duchami Radia Opole" - posłuchaj znanych i nieznanych historii i legend z regionu Niesamowite miejsca, przygody i opowieści z dreszczykiem - to wszystko w wakacje w naszym nowym wakacyjnym cyklu "Wakacje z duchami", którego autorem jest historyk… » więcej 2023-06-28, godz. 12:26 Zmarł Krzysztof Aleksanderek, wieloletni pracownik Radia Opole Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o odejściu naszego kolegi Krzysztofa Aleksanderka - wieloletniego i zasłużonego Pracownika Radia Opole S.A. Żegnamy… » więcej 2023-06-23, godz. 10:27 „He's a Pirate” w aranżacji Arkadiusza Czyżewskiego oraz jego córki Poli Niezwykła premiera w Radiu Opole! Nasz redakcyjny kolega Arkadiusz Czyżewski, to nie tylko wirtuoz konsoli realizatorskiej, ale również… skrzypiec. Pasję… » więcej 2023-06-07, godz. 12:00 Sprawdź program 60. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu! Cztery dni wyśmienitej zabawy, jubileusze, ulubieni artyści, dobrze znane i nowe przeboje – 9 czerwca rozpoczyna się 60. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki… » więcej 2023-05-23, godz. 18:14 Radio Opole na Targach Turystyki "W stronę Słońca" będzie w sobotę od 10:00 do 17:00. Zapraszamy do słuchania! Pokazy gotowania, degustacje potraw, spotkania z podróżnikami, rozstrzygnięcie konkursu "Festiwal od kuchni", będącego częścią naszej radiowej akcji "60/60… » więcej 2023-05-22, godz. 12:35 6 lat temu zmarł Zbigniew Wodecki, wybitny wokalista i kompozytor "Lubię wracać tam, gdzie byłem", "Pszczółka Maja", "Zacznij od Bacha" to niektóre z licznych przebojów autorstwa zmarłego 22 maja 2017 roku Zbigniewa Wodeckiego… » więcej 2023-05-19, godz. 13:19 Ile zapału i uporu potrzeba, by zrealizować marzenie życia? Posłuchajcie kpt. Krzysztofa Matuszewskiego, laureata tytułu… Jako chłopiec marzył, aby żaglować po świecie jak Robinson Crusoe. Już za chwilę, mając 75 lat wypływa samotnie w roczny rejs śladem bohatera tej powieści… » więcej 2023-05-18, godz. 13:13 O sytuacji kultury wysokiej - konferencja z udziałem twórców, ekspertów i publicystów w Radiu Opole Muzycy, publicyści, aktorzy, znawcy kultury wezmą udział w organizowanej przez Radio Opole konferencji pt. "Sytuacja kultury wysokiej we współczesnym świecie"… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »