Radio Opole » O Radiu » Radio Opole poleca » „Tam, gdzie nie pada” - Radio Opole zaprasza…
2021-11-24, 11:48 Autor: Ireneusz Prochera (oprac. Justyna Krzyżanowska)

„Tam, gdzie nie pada” – Radio Opole zaprasza na wyjątkowe słuchowisko!

"Tam, gdzie nie pada", Michael Sowa [fot. Maciej Marciński]
"Tam, gdzie nie pada", Michael Sowa [fot. Maciej Marciński]
Kiedy ruszali ze Śląska, byli przekonani, że znajdą nowe, lepsze życie. Po pokonaniu tysięcy kilometrów przekonali się, że łatwo nie będzie. Jednak z wrodzonym uporem podjęli wyzwanie rzucone im przez los, a ich potomkowie żyjący do dziś za oceanem zaświadczają, że udało im się nie tylko przetrwać, ale zachować śląską tożsamość.
Epopeję mieszkańców Płużnicy pod Strzelcami Opolskimi opisuje książka Michaela Sowy pt. „Tam, gdzie nie pada. Ballada o śląskim Teksasie”, wydana przez wydawnictwo Lira, której fragmentów wysłuchają w grudniu słuchacze Radia Opole.

A to przede wszystkim historia wielkiej wędrówki, której początek dał ks. Leopold Moczygemba, który w połowie XIX wieku, chcąc ulżyć ciężkiej doli braci i ich rodzin, pozostawionych na Śląsku, wezwał ich do siebie, do Teksasu, w którym pełnił posługę kapłańską. Ku jego zdumieniu, na wezwanie odpowiedziała nie tylko najbliższa rodzina, ale i mieszkańcy kilku okolicznych wiosek. Chłopi posprzedawali swój skromny dobytek, resztę spakowali, dołożyli do tego nieco prowiantu i ruszyli podbijać Dziki Zachód.

Najpierw pociągiem do niemieckiego portu Bremen, a stamtąd statkiem „Weser”. Męcząca podróż, w spartańskich warunkach IV klasy, trwała 9 tygodni. W porcie Galveston w Teksasie na ląd zeszło ponad 100 rodzin. A potem już „tylko” 200 mil piechotą, by trafić do miejsca, w którym oczekiwał ich ks. Moczygemba, czyli u zbiegu dwóch rzek: Cibolo i San Antonio. Dotarli tam w Boże Narodzenie, 24 grudnia 1854 r. Pierwsza pasterka została odprawiona pod dębem, stojącym do dziś. Miejscowość, w której przybysze osiedli została nazwana Panna Maria.

Tę historię postanowił opowiedzieć w zbeletryzowanej formie mieszkający od 35 lat w Niemczech Michael Sowa. Łącznikiem pomiędzy autorem a jego powieściowymi bohaterami jest wspólne miejsce pochodzenia, czyli Strzelce Opolskie. Autor posłużył się przy tym stylizowaną gwarą śląską, co przydaje książce kolorytu. Z drugiej jednak strony, stawia przed lektorem chcącym wiarygodnie przedstawić ten tekst w formie dźwiękowej spore wyzwanie. Podołać może mu jedynie znakomity Andrzej Jakubczyk, znany mieszkańcom regionu z desek Teatru im. Jana Kochanowskiego.

Warto o tym przekonać się, słuchając w grudniu na antenie Radia Opole kolejnych fragmentów powieści „Tam, gdzie nie pada”. Premiera pierwszego odcinka 6 grudnia w programie „Rewiry Kultury”. Powtórki codziennie przed południem w programie „Dobry moment”. Dodajmy, że dla słuchaczy premierowych fragmentów przewidujemy bonus w postaci dodatkowych minut każdego odcinka! Słuchowisko będzie też zamieszczane na specjalnej podstronie.

Michael Sowa

Zobacz także

2021-11-24, godz. 11:47 Przed nami premiera sesji nagraniowej Józefa Skrzeka w Studiu M im. SBB Radia Opole! „Josephine” w zestawieniu z 2021 roku to osobista, niezwykle sentymentalna muzyczna opowieść artysty, sięgająca kompozycjami do pierwszych solowych albumów… » więcej 2021-11-23, godz. 14:15 Opolska fundacja „Wypłyń na głębię” wśród laureatów VI edycji Nagrody Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólneg… 22 listopada 2021 r. (poniedziałek) o godz. 12:00 w Pałacu Prezydenckim odbyła się Gala finałowa VI edycji Nagrody Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego”… » więcej 2021-11-20, godz. 09:14 "Niespotykana nagonka na funkcjonariuszy". List otwarty w obronie polskich żołnierzy W czasie kryzysowej sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, w czasie niespotykanej nagonki na funkcjonariuszy mundurowych: żołnierzy, policjantów, strażników… » więcej 2021-11-17, godz. 13:51 Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej. Oficjalne źródło informacji Na przestrzeni ostatnich miesięcy władze Białorusi nasilają wobec Unii Europejskiej działania o charakterze wojny hybrydowej. Organizowana przy udziale służb… » więcej 2021-11-12, godz. 19:17 "Królewna Julwita z Kukoldowy (jakie czasy, taka bajka)" - komedia słowno-muzyczna Radia Opole! Królewna Julwita jest krnąbrną, niewychowaną panną, która chciałaby wyjść za mąż. Wierzy, że pomoże jej w tym udział w "Talent Szołmie". Problem… » więcej 2021-11-10, godz. 10:51 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości w Radiu Opole W najbliższy czwartek (11.11) przypada 103. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów (1795-1918). Przypomnijmy, że odzyskiwanie… » więcej 2021-10-21, godz. 08:36 Dobry moment w Radiu Opole! Przedpołudniowe pasmo Radia Opole to Dobry moment na rozmowy z zaproszonymi gośćmi, a także z naszymi słuchaczami! W audycji poruszamy dużo tematów społecznych… » więcej 2021-10-19, godz. 13:35 ZAKSA Kędzierzyn-Koźle walczy o Superpuchar Polski - transmisja w Radiu Opole Dwóch gigantów: Jastrzębski Węgiel i Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, a trofeum tylko jedno. W środę (20.10) poznamy zwycięzcę Superpucharu Polski… » więcej 2021-10-13, godz. 14:37 Po mszy świętej zadbaj o zdrowie! Zapraszamy do mobilnego punktu szczepień Jeśli jeszcze nie zaszczepiłeś się przeciwko Covid-19, już w najbliższą niedzielę będziesz mógł to zrobić po mszy świętej. A wszystko dzięki kolejnej… » więcej 2021-09-29, godz. 14:49 1 października Dzień Polskiej Muzyki 2021! Słuchając polskich artystów, wspieramy ich i polski rynek muzyczny! Radio Opole 1 października włącza się do kampanii Dzień Polskiej Muzyki. To akcja rozgłośni regionalnych Polskiego Radia z Grupy Audytorium 17. Odbywa się… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »