Radio Opole » Kraj i świat
2024-06-16, 08:20 Autor: PAP

UE/ Trwają przetasowania wokół składu frakcji w nowym Parlamencie Europejskim

Jako pierwsi spośród frakcji w PE spotkają się we wtorek nowo wybrani deputowani Europejskiej Partii Ludowej (EPL). W środę naradzać się będą Zieloni. Jak dowiedział się PAP, polska delegacja w EPL liczy na stanowiska szefów dwóch, a nawet trzech komisji.

Od spotkań grup politycznych zaczyna się formowanie nowego europarlamentu. W trakcie tych spotkań, które odbędą się w ciągu najbliższych trzech tygodni, władze poszczególnych frakcji zapoznają się z nowymi i dotychczasowymi europosłami. Zatwierdzą dotychczasowe władze frakcji lub wybiorą nowe.


Delegacje krajowe powalczą też o to, by ich członkowie uzyskali jak najwyższe stanowiska w PE. Do wywalczenia są pozycje w prezydium Parlamentu Europejskiego (poza przewodniczącym wchodzi w jego skład 14 wiceprzewodniczących i pięciu kwestorów). Intratną funkcją w izbie jest też stanowisko szefa europarlamentarnej komisji. Obecna izba ma 20 komisji i cztery podkomisje; w trakcie kadencji było też pięć komisji specjalnych i dwie śledcze.


Kwestia tego, ile komisji będzie w nowym parlamencie, dopiero się rozstrzygnie; z rozmów PAP wynika, że będzie to wiadomo na początku lipca.


Rozmówca PAP zbliżony do największej polskiej delegacji w PE uważa, że błędem było ubieganie się o nominację dla Ewy Kopacz (PO) na stanowisko wiceprzewodniczącej w obecnym PE, bo ta rola zablokowała Polakom możliwość szefowania przynajmniej dwóm komisjom.


"Będziemy się ubiegać o dwie, a nawet trzy komisje. Polacy w EPL są teraz drugą największą delegacją po Niemcach, przebiliśmy Hiszpanów, w tym ciągnięciu mamy szanse na więcej" - powiedział. "Lepiej nie mieć wiceprzewodniczącego, a skupić się na komisjach" - zauważa rozmówca PAP.


Słyszymy, że najbardziej znaczące, chociaż mało medialne są komisje związane z gospodarką, takie jak: ds. ochrony środowiska ENVI, ds. przemysłu i energii ITRE czy podkomisja ds. bezpieczeństwa i obrony SEDE. Nie jest wykluczone, że Polacy będą zabiegać o jedną z nich.


"Nie wiemy jeszcze, o jakie stanowiska będziemy się starać, jeszcze się nawet nie spotkaliśmy" - mówi z kolei PAP europoseł PO i szef polskiej delegacji w EPL Andrzej Halicki. "Najpierw są negocjacje między grupami, a te się jeszcze nie zorganizowały. Nawet nie wiemy, ile nasza grupa będzie ostatecznie liczyć osób" - powiedział. "Musimy też wiedzieć, jak będzie wyglądała struktura europarlamentu, nie ma pewności, jakie komisje powstaną" - dodał Halicki.


Podczas wtorkowego spotkania EPL do tej największej grupy ma dołączyć węgierska opozycyjna partia TISZA Petera Magyara, która zdobyła drugie miejsce na Węgrzech i wprowadzi do nowej izby siedmiu eurodeputowanych. Lider EPL Manfred Weber, który w piątek był w Budapeszcie, powiedział, że drzwi dla partii Magyara są szeroko otwarte.


Według najnowszych wyników wyborów do Parlamentu Europejskiego, chociaż ciągle cząstkowych, EPL będzie mieć 190 mandatów w liczącej 720 członków izbie.


W środę naradzać się będą Zieloni, którzy z 52 mandatami spadli z czwartego na szóste miejsce pod względem wielkości frakcji.


25 czerwca spotkają się europosłowie socjaldemokratycznej partii S&D, którzy mają 136 europosłów.


Spotkanie liberałów z grupy Odnowić Europę zaplanowano dzień później, na 26 czerwca. Grupa ta, z 80 mandatami, będzie trzecią największą w PE.


Tego samego dnia spotkają się Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy (EKR), do których należą m.in. Prawo i Sprawiedliwość oraz partia Bracia Włosi. EKR otrzymał 76 mandatów i ma miejsce czwarte.


Spotkania grup potrwają do 3 lipca, kiedy spotka się skrajnie prawicowa frakcja Tożsamość i Demokracja (ID).


Nie tylko EPL zabiega o pozyskanie nowych członków. W Brukseli mówi się o potencjalnym przyciągnięciu przez liberałów włoskiej partii Ruch Pięciu Gwiazd.


Decyzję w sprawie partyjnej przynależności swojej partii Fidesz ma też podjąć węgierski premier Viktor Orban.


99 europosłów nie przynależy do żadnej frakcji, jest wśród nich sześciu europosłów Konfederacji.


Może też dojść do przesunięć pomiędzy grupami politycznymi, bo niektóre partie mogą zmienić swoją unijną afiliację. W tym kontekście spekulowano m.in. o dołączeniu partii Bracia Włosi premierki Giorgii Meloni do EPL. Grupa ta nie wyklucza współpracy z siłami prawicowymi, muszą one jednak spełniać trzy warunki: być proeuropejskie i proukraińskie oraz opowiadać się za rządami prawa. Osoba w kierownictwie grupy zaznacza, że "każdy przypadek będzie rozpatrywany indywidualnie".


Z Brukseli Magdalena Cedro i Jowita Kiwnik Pargana (PAP)


mce/ jowi/ fit/ wus/


Kraj i świat

2024-07-02, godz. 17:50 Zakony męskie apelują do Prezydenta RP o Order Orła Białego dla o. Kolbego i rodziny Ulmów Z apelem do Prezydenta RP Andrzeja Dudy o nadanie Orderu Orła Białego bohaterom II wojny światowej - ojcu Maksymilianowi Kolbemu i rodzinie Ulmów wystąpił… » więcej 2024-07-02, godz. 17:50 Tradycje hutnicze i obchodny dnia hutnika wpisane na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego Decyzją Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego tradycje hutnicze i obchodny dnia hutnika wpisane na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego… » więcej 2024-07-02, godz. 17:50 Podkarpackie/ Podatnicy z regionu wykazali ponad 1,1 mld zł nadpłat w zeznaniach PIT Podkarpaccy podatnicy wykazali łącznie ponad 1 mld 180 mln zł nadpłat w zeznaniach PIT za 2023 r. - poinformowała we wtorek Izba Administracji Skarbowej (IAS)… » więcej 2024-07-02, godz. 17:50 Ekspert: bliższe relacje z Niemcami pomogą w omawianiu bieżących, także tych kontrowersyjnych spraw Bliższe relacje polsko-niemieckie pozwolą na bieżąco omawiać wspólne sprawy, nawet te kontrowersyjne - ocenił Bartłomiej E. Nowak z Fundacji im. Kazimierza… » więcej 2024-07-02, godz. 17:40 Marcin Wójcik z kabaretu Ani Mru-Mru wyjawił, w jaki sposób wymyśla skecze Marcin Wójcik jest pomysłodawcą i założycielem kabaretu Ani Mru-Mru. To on jest autorem większości skeczów tej grupy. Jak wyjawił PAP Life, scenariusze… » więcej 2024-07-02, godz. 17:30 UNICEF: 14 mln dzieci w Sudanie potrzebuje pomocy, prawie żadne nie chodzi do szkoły Setki dzieci giną, 14 mln potrzebuje pomocy humanitarnej, prawie żadne nie uczęszcza do szkoły - podał we wtorek UNICEF. 'Dzieci nie rozpoczynają wojen… » więcej 2024-07-02, godz. 17:30 Analityk: Węgry oddzielają prezydencję w Radzie UE od codziennej walki politycznej Węgry oddzielają prezydencję w Radzie Unii Europejskiej od codziennych walk politycznych, które z pewnością będą kontynuowane - ocenił w rozmowie z PAP… » więcej 2024-07-02, godz. 17:30 Małopolskie/ Ruszyła budowa bloku komunalnego w Kętach; powstaną 24 mieszkania W Kętach we wtorek rozpoczęła się budowa bloku komunalnego - poinformował PAP burmistrz Marcin Śliwa. Budynek do użytku oddany ma zostać na przełomie… » więcej 2024-07-02, godz. 17:20 Niemiecki ekspert: dopóki Scholz jest u władzy, Ukraina nie otrzyma pocisków Taurus W przeciwieństwie do Wielkiej Brytanii czy Francji, gdzie retoryka i częściowo działania są bardziej stanowcze, bierność (kanclerza Olafa) Scholza i niedostarczenie… » więcej 2024-07-02, godz. 17:20 Muzeum Auschwitz nagrodziło wolontariuszy pomagających w miejscu pamięci Muzeum Auschwitz nagrodziło 10 wolontariuszy i przedstawicieli instytucji wspierających wolontariat w Miejscu Pamięci za propagowanie pamięci o Auschwitz i… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »