Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-01, 11:20 Autor: PAP

Nisko/ Powstał mural upamiętniający mjr Marię Mirecką-Loryś, weterankę II wojny światowej, działaczkę polonijną

Mural upamiętniający mjr Marię Mirecką-Loryś, weterankę II wojny światowej i podziemia narodowego, działaczkę polonijną i kresową, powstał w Nisku, w pierwszą rocznicę jej śmierci. Uroczyste odsłonięcie malowidła zaplanowano na 11 czerwca.

Jak poinformowała w czwartek Monika Konopka z biura prasowego urzędu marszałkowskiego w Rzeszowie, jest to kolejna odsłona muralowego przedsięwzięcia woj. podkarpackiego: „Przestrzeń Dziedzictwa”.


Autorką projektu muralu jest Magdalena Kaczanowska, a jego realizację przeprowadziła warszawska grupa muralowa Good Looking Studio. Wielkopowierzchniowe malowidło przedstawia popiersie bohaterki, utrzymane w biało-szaro-czarnej tonacji, na bordowym tle, z pomarańczowymi elementami. Całość wkomponowana jest w kolorystykę okolicznych budynków. Mural ma powierzchnię 160 mkw., a podczas malowania dzieła zużyto 125 l farb.


„Idea projektu nawiązuje do zaszczytnego przydomku +Przemytniczki Bożej+, który Maria Mirecka-Loryś otrzymała za wieloletnią i ryzykowną pomoc Polakom mieszkającym wówczas w ZSRR” – wskazała Konopka.


Dodała, że symboliczny ścienny pomnik „niezłomnej weteranki podziemia narodowego, działaczki polonijnej i kresowej” wypełnia południową elewację budynku mieszkalnego przy ul. Tysiąclecia 8A w Nisku.


Przedsięwzięcie zostało sfinansowane z budżetu województwa podkarpackiego. Zostało wykonane we współpracy samorządu województwa ze Spółdzielnią Budownictwa Mieszkaniowego w Stalowej Woli, a także z Urzędem Gminy i Miasta Nisko oraz starostwem powiatowym w Nisku. Działanie wspiera także Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.


Maria Mirecka-Loryś ps. „Marta” urodziła się 7 lutego 1916 r. w Ulanowie, a zmarła 29 maja 2022 r. w Warszawie. Wychowała się w Racławicach koło Niska i ukończyła niżańskie gimnazjum. Związana z obozem narodowym weteranka II wojny światowej, wyemigrowała do Chicago, gdzie prowadziła intensywną działalność w organizacjach polonijnych. Była wielokrotnie honorowana najwyższymi odznaczeniami państwowymi. Zmarła w 2022 r. jako ostatni dowódca ogólnopolskiej organizacji wojskowej z okresu II wojny światowej (Narodowe Zjednoczenie Wojskowe Kobiet).


Uroczyste odsłonięcie muralu zaplanowano na 11 czerwca 2023 r. Po uroczystości odbędzie się spotkanie wspomnieniowe w Niżańskim Centrum Kultury „Sokół”.


„Przestrzeń Dziedzictwa” to projekt własny samorządu województwa podkarpackiego polegający na stworzeniu w regionie murali tematycznych, dedykowanych kulturze i dziedzictwu narodowemu. Celem projektu jest upowszechnienie i ochrona zasobów dziedzictwa kulturowego oraz pielęgnowanie pamięci historycznej w społeczeństwie.


„Jednocześnie jego założenia są wyrazem wspólnej dbałości o przestrzeń i jej estetykę, która posiada istotny walor kulturotwórczy. Realizacja projektu zakłada współpracę z partnerami, czyli właścicielami budynków, samorządami, instytucjami kultury i organizacjami społecznymi” – przypomniała Konopka. (PAP)


Autorka: Agnieszka Pipała


api/ dki/


Kraj i świat

2024-07-25, godz. 07:00 Tajwan/ Dwie osoby nie żyją po przejściu tajfunu Gaemi, żywioł zmierza w stronę Chin Dwie osoby poniosły śmierć, a ponad 200 doznało obrażeń na Tajwanie po przejściu tajfunu Gaemi w nocy ze środy na czwartek - poinformowały lokalne służby… » więcej 2024-07-25, godz. 06:50 Joński: w czwartek komisja ds. wyborów kopertowych zagłosuje ws. złożenia zawiadomień do prokuratury Komisja ds. wyborów korespondencyjnych zagłosuje w czwartek nad złożeniem wniosków do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez polityków… » więcej 2024-07-25, godz. 06:50 FakeHunter/ Pełnomocnik MSZ: walkę z rosyjską dezinformacją prowadzimy wielotorowo (wywiad) W ramach Trójkąta Weimarskiego zwalczamy dezinformację, pracujemy równolegle z powołaną w czerwcu Grupą Komunikacyjną na rzecz Ukrainy - powiedział PAP… » więcej 2024-07-25, godz. 06:40 "RZ": Koszty CO2 w baku Rząd szykuje wdrożenie dyrektywy UE, która obciąży opłatą sprzedawców paliw; na początek 40 gr/l - informuje w czwartkowym wydaniu 'Rzeczpospolita'. » więcej 2024-07-25, godz. 06:40 Pełczyńska-Nałęcz w "Gazecie Wyborczej" o KPO: miliardy dla szpitali, 50 tys. miejsc w żłobkach KPO zakłada zarówno duże inwestycje, jak i programy realnie zmieniające codzienność w Polsce. Rozsądne zainwestowanie tych pieniędzy jest priorytetem rządu… » więcej 2024-07-25, godz. 06:30 Portugalia/ Przed 6 tys. lat ludzie zamieszkiwali jaskinie Portugalscy naukowcy badający życie ludzi zamieszkujących zachodnią część Półwyspu Iberyjskiego przed 6 tys. lat odkryli pozostałości po ludzkich społecznościach… » więcej 2024-07-25, godz. 06:30 Paryż/lekkoatletyka - jamajska młociarka nie wystąpi z powodu braku... internetu Jamajska młociarka Nayoka Clunis nie wystąpi w igrzyskach olimpijskich. Jej macierzysta federacja nie była w stanie wysłać jej aplikacji na czas, gdyż miała… » więcej 2024-07-25, godz. 06:30 Porawski z ZMP: zapisy w KPO ws. planów ogólnych zagospodarowania powinny zostać zmienione Zapisy w Krajowym Planie Odbudowy dotyczące planów ogólnych zagospodarowania przestrzennego powinny zostać zmienione - powiedział PAP Andrzej Porawski ze… » więcej 2024-07-25, godz. 06:20 Prof. Pawłowski: w świecie pozaludzkiej fauny odnajdziemy podwaliny moralności W świecie zwierząt, głównie kręgowców, odnajdziemy już podwaliny moralności - powiedział PAP prof. Bogusław Pawłowski, antropolog, profesor nauk biologicznych… » więcej 2024-07-25, godz. 06:20 Niger/ Generał: wycofywanie amerykańskich żołnierzy zakończy się na początku sierpnia Całkowite wycofanie amerykańskich żołnierzy z Nigru, na żądanie reżimu wojskowego sprawującego władzę w tym sahelijskim kraju, zostanie zakończone na… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »