Radio Opole » Kraj i świat
2023-01-29, 23:00 Autor: PAP

Liga włoska - rośnie przewaga Napoli, asysty Zielińskiego i Zalewskiego

Zespół Napoli, którego piłkarzami są Piotr Zieliński i Bartosz Bereszyński, po wygranej 2:1 z Romą Nicoli Zalewskiego umocnił się na prowadzeniu w tabeli włoskiej ekstraklasy. Gospodarze walczą o trzecie w historii, a pierwsze od 1990 roku mistrzostwo kraju.

Zwycięstwo nad Romą jest już 17. w sezonie ekipy trenera Luciaco Spallettiego, a za drużynami Serie A dopiero 20 kolejek. Napoli z dorobkiem 53 punktów zdecydowanie prowadzi w tabeli, nad drugim Interem Mediolan jego przewaga wynosi 13. Dalej jest tercet z 38 "oczkami" - Lazio Rzym, Atalanta Bergamo i broniący tytułu, ale pogrążony w kryzysie Milan.

Mecz lidera z Romą rozpoczął się dzień wcześniej. Zatroszczył się o to portugalski szkoleniowiec stołecznej ekipy Jose Mourinho, który już pogratulował rywalowi tytułu.

"Napoli zdobyło już tytuł. Zasłużenie, więc gratuluję. Roma oczywiście nie zejdzie rywalom z drogi, ale to nie zmienia faktu, że mają już oni scudetto" - zaznaczył trener stołecznej drużyny, który słynie z podobnych "gierek".

Roma, z Nikolą Zalewskim w podstawowym składzie, wysoko zawiesiła poprzeczkę liderowi, ale nie wywiezie z Neapolu żadnego punktu.

Prowadzenie miejscowym dał Victor Osimhen w 17. minucie. To 14. gol nigeryjskiego napastnika w sezonie, czym już wyrównał osiągnięcie z poprzednich rozgrywek. Do remisu w 75. minucie doprowadził Stephan El Shaarawy, który wykorzystał podanie reprezentanta Polski.

11 minut później w rolach głównych wystąpili Zieliński i Argentyńczyk Giovanni Simeone, który po zagraniu Polaka zdobył bramkę na wagę wygranej gospodarzy.

Zalewski zaliczył cały mecz, Zieliński grał do drugiej minuty doliczonego czasu, a Bereszyński pozostał w rezerwie.

Nowy wicelider Inter w sobotę wygrał na wyjeździe z pozostającym bez zwycięstwa i zamykającym tabelę Cremonese 2:1. Oba gole dla gości uzyskał argentyński mistrz świata Lautaro Martinez, który w tym sezonie uzbierał już 11 trafień.

Kłopoty mają będące niedawno w ścisłej czołówce Milan i Juventus.

Broniący tytułu "Rossoneri" ulegli Sassuolo 2:5. To ich szóste spotkanie, łącznie z pucharowymi, bez wygranej.

"Jesteśmy rozczarowani, ale nie załamani. Walczymy, ale musimy odnaleźć się w tej sytuacji, wiele rzeczy wymaga poprawy" - przyznał trener Milanu Stefano Pioli.

Według włoskich mediów, jego pozycja jest coraz słabsza i nie można wykluczyć, że władze klubu, by ratować sezon, zdecydują się na zmianę szkoleniowca.

"Nie oszukujmy się. W tym sezonie naszym mistrzostwem będzie zagwarantowanie sobie udziału w Lidze Mistrzów" - ocenił opiekun mistrzów, którzy spadli na szóste miejsce, pierwsze poza Champions League.

Okazją do rehabilitacji i poprawy nastrojów dla piłkarzy Milanu będą zaplanowane na 5 lutego derby z Interem.

"Musimy odpowiednio zareagować. Derby to świetna okazja na przerwanie złej serii" - dodał Pioli.

W tarapatach jest też Juventus. Wszystko zaczęło się od porażki ligowej z Napoli (1:5) i kary odjęcia 15 punktów za nieprawidłowości finansowo-księgowe, m.in. przy transferach. To zepchnęło "Starą Damę" do drugiej połowy tabeli i popsuło nastroje w zespole. Skutkiem tego jest m.in. niedzielne 0:2 przed własną publicznością z Monzą.

Wojciecha Szczęsnego w bramce gospodarzy w pierwszej połowie pokonali Patrick Ciurria i Portugalczyk Dany Mota, a w zmianie niekorzystnego rezultatu nie pomógł też wprowadzony do gry w 58. minucie Arkadiusz Milik. Polski napastnik nie dokończył jednak meczu, gdyż w 80. minucie doznał kontuzji mięśniowej. Gospodarze musieli sobie radzić w "10", gdyż już wcześniej trener Massimiliano Allegri wykorzystał wszystkie pięć zmian.

"Totalna katastrofa +Juve+. Przegrywa z Monzą i jest niżej w tabeli niż beniaminek" - napisała tuż po końcowym gwizdku "La Gazzetta dello Sport" po pierwszej w sezonie porażce turyńczyków na własnym stadionie.

"Wpadliśmy w jakąś spiralę i musimy się z niej jak najszybciej wydostać. Do tej pory byliśmy niepokonani u siebie. Monza to nie jest zły zespół, ale dziś mocno ułatwiliśmy rywalom zadanie" - ocenił Allegri.

Juventus z dorobkiem 23 pkt jest dopiero 13., a Monza ma dwa więcej i plasuje się na 11. pozycji.(PAP)

pp/ cegl/

Kraj i świat

2024-07-23, godz. 11:00 Paryż - ostatnia grupa polskich sportowców złożyła ślubowanie w Centrum Olimpijskim Ostatnia grupa polskich sportowców złożyła w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie ślubowanie przed igrzyskami w Paryżu. W poniedziałek… » więcej 2024-07-23, godz. 11:00 Błaszczak: mamy do czynienia z grą na odebranie PiS subwencji, to wyraz polityki zemsty "koalicji 13 grudnia" Mamy do czynienia z grą mającą na celu odebranie PiS subwencji z budżetu; te działania nie mają nic wspólnego z regułami demokracji, są wyrazem polityki… » więcej 2024-07-23, godz. 11:00 Kraje i organizacje Zachodu za zaostrzeniem sankcji wobec izraelskich osadników i polityków Cześć krajów i organizacji międzynarodowych Zachodu, sprzyjających Izraelowi, planuje zaostrzyć sankcje wobec izraelskich osób fizycznych i prawnych zaangażowanych… » więcej 2024-07-23, godz. 10:50 Tajwan/ Władze: tajfun wymusił odwołanie ćwiczeń sił powietrznych w ramach manewrów Han Kuang Nadejście tajfunu Gaemi wymusiło odwołanie ćwiczeń sił powietrznych w ramach manewrów Han Kuang na wschodzie Tajwanu - poinformowało we wtorek ministerstwo… » więcej 2024-07-23, godz. 10:50 Watykan/ Media: decyzja prezydenta Joe Bidena to "szlachetny wybór" “Szlachetnym wyborem” nazwały watykańskie media decyzję prezydenta USA Joe Bidena, który postanowił nie ubiegać się o reelekcję. W dzienniku „L’Osservatore… » więcej 2024-07-23, godz. 10:50 Łódź/ Zakończył się proces w sprawie wójta Daszyny; sąd ogłosi wyrok 31 lipca Zakończył się proces w sprawie wójta Daszyny. Sędzia Sądu Okręgowego w Łodzi Piotr Wzorek poinformował, że wyrok w tej toczącej się od 2020 r. sprawie… » więcej 2024-07-23, godz. 10:50 Hołownia: w tym tygodniu Prezydium Sejmu zdecyduje ws. nowej procedury wyboru kandydatów na sędziów TK Prezydium Sejmu podczas obecnego posiedzenia Izby podejmie decyzję ws. nowej procedury wyboru kandydatów na sędziów TK. Ma ona uwzględniać głosy wszystkich… » więcej 2024-07-23, godz. 10:40 Paryż - wiceprezes związku bokserskiego Demel: dwa medale są w zasięgu 'Realnie liczę na dwa medale - żeński i męski' - powiedział PAP wiceprezes Polskiego Związku Bokserskiego Maciej Demel przed igrzyskami w Paryżu. 'Durkacz… » więcej 2024-07-23, godz. 10:40 Paryż - 43 medale olimpijskie polskich pięściarzy (dokumentacja) Polscy pięściarze w historii dotychczasowych startów w igrzyskach olimpijskich wywalczyli 43 medale, w tym osiem złotych, dziewięć srebrnych i 26 brązowych… » więcej 2024-07-23, godz. 10:40 Hołownia: chętnie podejmę rozmowy z Radą Europy ws. immunitetów Jest kłopot z tym, jak Rada Europy rozumie swoje kompetencje w zakresie immunitetów; ja chętnie podejmę rozmowy z RE w tym zakresie - podkreślił we wtorek… » więcej