Radio Opole » Kraj i świat
2021-10-19, 13:40 Autor: PAP

W środę Międzynarodowy Dzień Krajobrazu

Spacery krajobrazowe, prelekcje, wykłady i konkursy złożą się na program środowych wydarzeń w ramach Międzynarodowego Dnia Krajobrazu. Wiodący temat tegorocznych obchodów - "Otwarte Krajobrazy" ma popularyzować ideę harmonijnej przestrzeni bez niepożądanych, psujących krajobraz elementów.

W Polsce Dzień Krajobrazu obchodzony jest po raz szósty, z inicjatywy patronującej obchodom Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (GDOŚ). Inicjatywy popularyzujące wiedzę o krajobrazie podejmują w październiku m.in. regionalne dyrekcje ochrony środowiska, parki narodowe i krajobrazowe, samorządy, uczelnie, szkoły i przedszkola.


"Do połowy października takich wydarzeń w całym kraju było ponad sto, a ich lista wciąż się wydłuża - spływają do nas kolejne zgłoszenia od podmiotów organizujących obchody w rozmaitej formie. Tylko 20 października w różnych miejscach odbędzie się kilkadziesiąt wydarzeń" - zapowiada rzecznik GDOŚ Piotr Otrębski.


Święto krajobrazu przypada 20 października - w rocznicę podpisania we Florencji Europejskiej Konwencji Krajobrazowej, której celem jest ochrona i zrównoważone kształtowanie krajobrazu. W tym roku mija 21 lat od parafowania tego dokumentu. Rocznica jest okazją do przypomnienia, że krajobraz to zasób, z którego można czerpać korzyści estetyczne i materialne, ale także dobro publiczne - wspólna własność, o którą powinno się dbać i którą należy chronić.


W ubiegłym roku motywem przewodnim obchodów była rola drzew w krajobrazie. W tym roku organizatorzy chcą przybliżyć ideę "krajobrazów otwartych", czyli przestrzeni bez niepożądanych, psujących krajobraz elementów. Chodzi także o zwrócenie uwagi na wartość krajobrazów w codziennym życiu oraz refleksję nad możliwością odzyskiwania utraconych przestrzeni i ich odpowiedzialnego planowania.


"Dzień Krajobrazu to znakomita okazja do zwrócenia uwagi na dobre i złe wzorce w zakresie kształtowania krajobrazu. Zgodnie z motto, które przyjęła Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska: +Mój krajobraz - współtworzę i chronię+, każdy z nas ma realny wpływ na kształtowanie krajobrazu wokół siebie; każdy też może brać czynny udział w ochronie cennych krajobrazów" - mówi rzecznik GDOŚ.


"Najważniejsza jest świadomość, umiejętność stosowania dobrych praktyk, ale istotna jest znajomość przepisów prawa i przysługujących każdemu obywatelowi praw - jak choćby do uczestnictwa w konsultacjach społecznych" - dodaje Piotr Otrębski, wskazując, iż święto krajobrazu łączy aktywność wielu organizacji i instytucji o różnych spojrzeniach na sprawy krajobrazowe.


"Krajobraz to zagadnienie interdyscyplinarne, dlatego w inny sposób na jego temat będzie wypowiadał się przyrodnik, inaczej architekt krajobrazu, inaczej urbanista, nauczyciel, plastyk czy wreszcie urzędnik. Wspólnym mianownikiem jest zawsze troska o jakość krajobrazu i ekspercka wiedza, która powinna się sumować w postaci takich aktów prawa miejscowego, jak miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego czy uchwały krajobrazowe" - powiedział rzecznik Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.


Ideą święta krajobrazu jest docenienie wartości dostępnych na co dzień przestrzeni przyrodniczych, rolniczych i miejskich, które możemy nie tylko ogarnąć wzrokiem, lecz także "doświadczyć". Takie otwarte krajobrazy są rezerwuarami różnorodności biologicznej, pozytywnie wpływają na samopoczucie i spełniają ważne funkcje środowiskowe, jak ochrona przeciwpowodziowa, napowietrzanie miast czy regulowanie temperatur.


Przedstawiciele GDOŚ wskazują, że przez nieodpowiedzialne działania otwarte krajobrazy zanikają lub są degradowane. Poważnym problemem są np.: ekspansja osadnictwa i rozproszona zabudowa, wykraczająca poza ukształtowane jednostki osadnicze. Coraz częściej też izolujemy się od siebie, wznosząc bariery w postaci ogrodzeń – nierzadko mało estetycznych – lub wysokich żywopłotów ukształtowanych z roślin o nikłej wartości przyrodniczej. Dzielimy w ten sposób krajobraz na niepowiązane ze sobą fragmenty i niszczymy jego specyficzny charakter. Taka fragmentaryzacja wiąże się z wieloma niedogodnościami, od estetycznych po komunikacyjne - wskazują specjaliści.(PAP)


autor: Marek Błoński


mab/ pad/


Kraj i świat

2024-06-29, godz. 01:20 USA/Były prezydent Obama nadal popiera Bidena Były demokratyczny prezydent USA Barack Obama przyznał w piątek, że prezydent Joe Biden miał 'zły' występ podczas czwartkowej debaty z republikańskim konkurentem… » więcej 2024-06-29, godz. 00:50 Izrael/ Gabinet bezpieczeństwa zalegalizował 5 osiedli na Zachodnim Brzegu Izraelski gabinet bezpieczeństwa zalegalizował pięć żydowskich osiedli na okupowanym Zachodnim Brzegu Jordanu i przyjął szereg sankcji wymierzonych w Autonomię… » więcej 2024-06-29, godz. 00:30 Kosowo/ Rząd: wprowadzamy zakaz używania TikToka w instytucjach państwowych Rząd Kosowa wprowadził w piątek zakaz korzystania z TikToka w instytucjach państwowych. Powodem decyzji były 'rosnące obawy związane z podatnością aplikacji… » więcej 2024-06-29, godz. 00:20 Egipt/ Kair będzie deportował cudzoziemców, którzy nie mają dokumentów pobytowych Egipt będzie deportował cudzoziemców nieposiadających dokumentów wymaganych do uzyskania pozwolenia na pobyt - zapowiedział w piątek rzecznik rządu Mohamed… » więcej 2024-06-29, godz. 00:00 Kanada/ Media o „katastrofalnej” debacie prezydenckiej w USA Debata demokratycznego prezydenta USA Joe Bidena z republikańskim kandydatem na prezydenta Donaldem Trumpem była uważnie śledzona przez media kanadyjskie… » więcej 2024-06-28, godz. 23:50 Warszawa/ Zmiany w kursowaniu pociągów na WWK po burzy Po gwałtownej burzy, która przeszła nad Warszawą, od godz. 20:30 nastąpiła przerwa w ruchu na linii średnicowej podmiejskiej i dalekobieżne - poinformował… » więcej 2024-06-28, godz. 23:30 BiH/ Prezydent Republiki Serbskiej: projekt porozumienia o rozwiązaniu Bośni i Hercegowiny jest gotowy Władze Republiki Serbskiej, części autonomicznej Bośni i Hercegowiny, ukończyły projekt porozumienia o 'pokojowym rozejściu się', po którego realizacji… » więcej 2024-06-28, godz. 23:20 Bodnar: 11 lipca posiedzenie komisji sprawiedliwości ws. noweli ustawy o KRS Rozmawiałem w piątek z przewodniczącym sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka; 11 lipca odbędzie się posiedzenie komisji ws. nowelizacji ustawy… » więcej 2024-06-28, godz. 23:20 Rumunia/ Rząd zatwierdził otwarcie granicznej przeprawy promowej na Dunaju Rumuński rząd zatwierdził w piątek otwarcie przeprawy promowej pomiędzy Rumunią i Bułgarią przez rzekę Dunaj. Przejście Giurgiu-Ruse II ma zacząć działać… » więcej 2024-06-28, godz. 23:10 Strefa Gazy/ USA ponownie demontują pływający port z powodu złej pogody Amerykańska armia ponownie demontuje tymczasowy pływający port w Strefie Gazy, by chronić go przed niesprzyjającą pogodą - poinformowała w piątek agencja… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »