Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-08, 10:40 Autor: PAP

Powstała karta zasad pomocnych w organizacji dużych wydarzeń w miastach historycznych

Powstała karta zasad, które mogą być pomocne przy organizacji dużych wydarzeń w miastach o bogatym dziedzictwie historycznym. Zdaniem badaczy ważne jest m.in. dostosowanie wielkości wydarzenia do charakteru danego miejsca i planów jego rozwoju oraz zaangażowanie społeczności lokalnych.

Przez trzy lata specjaliści z Politechniki Mediolańskiej, Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie, Uniwersytetu w brytyjskim Hull oraz Uniwersytetu Neapolis w Pafos na Cyprze analizowali duże wydarzania kulturalne w Europie, zastanawiając się, co zyskują, a co tracą miasta na ich organizacji? Były wśród nich: wystawa EXPO 2015 w Mediolanie, edycje Europejskiej Stolicy Kultury we Wrocławiu, Genui i Pafos oraz Stolicy Kultury Zjednoczonego Królestwa w Hull.


Wyniki badań są prezentowane na konferencji, która w czwartek odbywa się online. Karta megawydarzeń zawiera 13 zasad - zaleceń, które mogą pomóc miastom jak najlepiej wykorzystać możliwości płynące z organizacji takich eventów, szczególnie w kontekście dziedzictwa kulturowego, a jednocześnie ograniczyć zagrożenia, jakie duże wydarzenia mogą stanowić dla zabytków i dziedzictwa niematerialnego.


"Zasady, które opracowaliśmy nie odnoszą się wyłącznie do wydarzeń kulturalnych, są uniwersalne" – mówiła PAP dr Joanna Sanetra-Szeliga z Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie. "W wielu przypadkach, które analizowaliśmy, dostrzegliśmy niewykorzystane czy nawet zmarnowane szanse wykorzystania potencjału dziedzictwa kulturowego" – dodała.


Wśród zagrożeń związanych z organizacją dużych, międzynarodowych wydarzeń w miastach historycznych badacze dostrzegli "disneylandyzację" dziedzictwa, czyli tendencję do przygotowywania dla turystów atrakcji pozbawionych autentyczności i zaangażowania mieszkańców, promujących cukierkową wersję zdarzeń z przeszłości i uproszczoną wersję tradycji.


Ale w raporcie z badań przywołane zostały także dobre przykłady: niemieckiego Zagłębia Ruhry, które będąc w 2010 roku Europejską Stolicą Kultury promowało dziedzictwo przemysłowe i historię całego regionu czy maltańskiej Vallety, dla której uzyskanie tego tytułu wiązało się z przywróceniem do świetności i nadaniem nowych funkcji zabytkowym obiektom i obszarom w mieście.


Badacze zalecają, aby miasta z bogatym dziedzictwem zabiegały o organizację tych wydarzeń, które nie tylko przyniosą im doraźne, duże korzyści finansowe, ale które uwzględniają lokalną specyfikę i są zgodne ze strategią rozwoju miasta - przyniosą im długofalowe korzyści.


"To nie mogą być tylko zyski finansowe i prestiż. Już na etapie aplikowania o organizację wydarzeń trzeba myśleć, z jakimi zagrożeniami się one wiążą. Trzeba wiedzieć, co chcemy uzyskać w dłuższej perspektywie i szerszym kontekście. Trzeba myśleć nie tylko o części historycznej miasta – najbardziej popularnej wśród turystów, ale też o mniej znanych i rzadko wykorzystywanych terenach, gdzie wydarzenia te mogłyby się odbywać" – mówiła badaczka. Jak podkreśliła jest to ważne z wielu względów. "Powinniśmy przenosić kulturę na peryferia, żeby rozładować ruch turystyczny i być bliżej mieszkańców: pokazać inne oblicze miasta, czasem bardziej autentyczne" – dodała.


W Karcie podkreślono, że nawet największe wydarzenia mają większą szansę na sukces, kiedy są przygotowywane przy zaangażowaniu lokalnych organizacji i mieszkańców oraz ich akceptacji a nie sprzeciwie. "Często takie wydarzenia budzą kontrowersje, co pokazuje rezygnacja po referendum z organizacji Igrzysk Zimowych 2022 w Krakowie" – podała przykład Sanetra-Szeliga. W raporcie z badań przykładem sukcesu w zaangażowaniu mieszkańców jest duńskie Aarhus, gdzie w proces konsultacji społecznych dotyczących programu Europejskiej Stolicy Kultury włączyło się ponad 10 tys. osób w całym regionie.


Wśród rekomendacji jest także zalecenie, żeby w planowanie takich dużych imprez zaangażować specjalistów zajmujących się dziedzictwem i wykorzystać je jako okazję do pokazania przeszłości miejsca, także tej trudnej, do łagodzenia konfliktów politycznych i społecznych oraz do pokazywania nowego dziedzictwa – tego, co mieszkańcy stworzyli w ostatnich latach.


Wiele miast w przeszłości wykorzystywało duże wydarzenia do ogromnych inwestycji infrastrukturalnych: budowy hal widowiskowych czy stadionów, które potem często świeciły pustkami. Twórcy karty wskazują, że najlepiej, gdyby duże wydarzenia były organizowane w już istniejących obiektach.


"Mamy nadzieję, że nasza karta będzie dla włodarzy miast i organizatorów megaeventów cenną pomocą, że będą się odwoływać do jej zapisów już na etapie planowania i ubiegania się o organizację takich wydarzeń" – mówiła dr Joanna Sanetra-Szeliga.


Kartę zaakceptowała m.in. Europa Nostra – federacja skupiająca ok. 250 organizacji zajmujących się ochroną dziedzictwa kulturowego oraz Międzynarodowa Organizacja Miast Dziedzictwa Światowego (OWHC). (PAP)


autor: Małgorzata Wosion


wos/ dki/


Kraj i świat

2024-06-29, godz. 02:30 NASA: kapsuła Starliner z dwoma astronautami nie powróci na Ziemię do czasu usunięcia usterek Wyprodukowana przez koncern Boeing kapsuła Starliner z dwoma astronautami nie powróci na Ziemię z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) do czasu usunięcia… » więcej 2024-06-29, godz. 01:20 USA/Były prezydent Obama nadal popiera Bidena Były demokratyczny prezydent USA Barack Obama przyznał w piątek, że prezydent Joe Biden miał 'zły' występ podczas czwartkowej debaty z republikańskim konkurentem… » więcej 2024-06-29, godz. 00:50 Izrael/ Gabinet bezpieczeństwa zalegalizował 5 osiedli na Zachodnim Brzegu Izraelski gabinet bezpieczeństwa zalegalizował pięć żydowskich osiedli na okupowanym Zachodnim Brzegu Jordanu i przyjął szereg sankcji wymierzonych w Autonomię… » więcej 2024-06-29, godz. 00:30 Kosowo/ Rząd: wprowadzamy zakaz używania TikToka w instytucjach państwowych Rząd Kosowa wprowadził w piątek zakaz korzystania z TikToka w instytucjach państwowych. Powodem decyzji były 'rosnące obawy związane z podatnością aplikacji… » więcej 2024-06-29, godz. 00:20 Egipt/ Kair będzie deportował cudzoziemców, którzy nie mają dokumentów pobytowych Egipt będzie deportował cudzoziemców nieposiadających dokumentów wymaganych do uzyskania pozwolenia na pobyt - zapowiedział w piątek rzecznik rządu Mohamed… » więcej 2024-06-29, godz. 00:00 Kanada/ Media o „katastrofalnej” debacie prezydenckiej w USA Debata demokratycznego prezydenta USA Joe Bidena z republikańskim kandydatem na prezydenta Donaldem Trumpem była uważnie śledzona przez media kanadyjskie… » więcej 2024-06-28, godz. 23:50 Warszawa/ Zmiany w kursowaniu pociągów na WWK po burzy Po gwałtownej burzy, która przeszła nad Warszawą, od godz. 20:30 nastąpiła przerwa w ruchu na linii średnicowej podmiejskiej i dalekobieżne - poinformował… » więcej 2024-06-28, godz. 23:30 BiH/ Prezydent Republiki Serbskiej: projekt porozumienia o rozwiązaniu Bośni i Hercegowiny jest gotowy Władze Republiki Serbskiej, części autonomicznej Bośni i Hercegowiny, ukończyły projekt porozumienia o 'pokojowym rozejściu się', po którego realizacji… » więcej 2024-06-28, godz. 23:20 Bodnar: 11 lipca posiedzenie komisji sprawiedliwości ws. noweli ustawy o KRS Rozmawiałem w piątek z przewodniczącym sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka; 11 lipca odbędzie się posiedzenie komisji ws. nowelizacji ustawy… » więcej 2024-06-28, godz. 23:20 Rumunia/ Rząd zatwierdził otwarcie granicznej przeprawy promowej na Dunaju Rumuński rząd zatwierdził w piątek otwarcie przeprawy promowej pomiędzy Rumunią i Bułgarią przez rzekę Dunaj. Przejście Giurgiu-Ruse II ma zacząć działać… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »