Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-02, 14:30 Autor: PAP

Łempicka, Stryjeńska, Boznańska – kolekcjonerskie wydanie albumu

Albumy trzech wybitnych artystek: Tamary Łempickiej, Olgi Boznańskiej i Zofii Stryjeńskiej zestawione w jednym w wyjątkowym wydaniu w etui ukazały się nakładem wydawnictwa Bosz.

„Najmocniejsze trio w historii polskiej sztuki. Łempicka – najdroższy polski artysta w historii i trzecia najdroższa artystka na świecie, Stryjeńska - nazywana +księżniczką malarstwa polskiego+ oraz Boznańska najwybitniejsza malarka okresu do II wojny światowej znalazły się w tym wyjątkowym wydawnictwie” - zaznacza Paulina Piziorska z Business & Culture.


Tamara Łempicka jest absolutną rekordzistką aukcji sztuki. Najwyższa cena za jej obraz wyniosła 82 miliony złotych. Prace jej autorstwa mają w swoich kolekcjach takie sławy jak Madonna, Barbra Streisand i Jack Nicholson. Uwielbiana przez arystokrację i śmietankę towarzyską, potępiana przez wielu współczesnych sobie krytyków sztuki, stała się ikoną art déco.


Najważniejszy okres jej twórczości przypada na lata 20. i 30. XX wieku. To wtedy powstały jej najwybitniejsze prace jak „Autoportret w zielonym bugatti”, „Dziewczęta”, czy „Kobiety w kąpieli”.


Żadna malarka do II wojny światowej nie osiągnęła większego światowego uznania niż Olga Boznańska. Kiedy mieszkała we Francji, stała się popularną portrecistką paryskich elit. Odnosiła sukcesy na ważnych światowych wystawach w Monachium, Berlinie, Wiedniu, Paryżu, Filadelfii czy Pittsburghu. Otrzymała Grand Prix za malarstwo na paryskiej Wystawie Światowej w 1937 roku. Rok później jej prace zostały zaprezentowane w Pawilonie Polskim na Biennale Sztuki w Wenecji. Jeden z obrazów kupił król Włoch Wiktor Emanuel III. Tworzone przez nią portrety emanowały nostalgią, subtelnością i blaskiem. Najbardziej znany z nich Dziewczynka z chryzantemami przyciąga niezwykłym nastrojem smutku, tajemniczości i niepokoju.


Zofia Stryjeńska była wyjątkową multidyscyplinarną artystką - malarką, graficzką, ilustratorką, projektantką tkanin, plakatów i zabawek, scenografką.


W Akademii Sztuk Pięknych w Monachium studiowała przebrana za mężczyznę, ponieważ w tamtych czasach nie przyjmowano tam kobiet. Jej twórczość przesiąknięta była polską tradycją, którą łączyła z afirmacją życia i natury, a prace charakteryzuje dynamika, rytm, detal i niezwykle żywe kolory. Artystka miała indywidualne wystawy w Paryżu, Londynie, Lwowie i oczywiście w Warszawie. W 1932 roku zdobyła złoty medal na XVIII Biennale w Wenecji. Prace Stryjeńskiej można było oglądać na reklamach i plakatach, ale także na opakowaniach firmy Wedel, kartkach pocztowych, kalendarzach czy nawet tablicach szkolnych.


Te trzy wyjątkowe polskie artystki spotykają się w unikatowej publikacji wydawnictwa Bosz - trzy minialbumy zostały zamknięte w eleganckim etui. W każdym z albumów zamieszczono kilkadziesiąt najważniejszych malarskich prac każdej z malarek opatrzonych komentarzem historyków sztuki.


Wydawnictwo Bosz od prawie 30 lat wydaje albumy poświęcone sztuce, przyrodzie i dziedzictwu kulturowemu. Wśród ponad 850 opublikowanych dotychczas tytułów są m.in. albumy z zakresu fotografii, takie jak „Chris Niedenthal. Wybrane fotografie 1973–1989” i „Rolke” czy wyjątkowe na polskim rynku publikacje poświęcone plakatowi „Oto sztuka polskiego plakatu”.


"Łempicka. Stryjeńska. Boznańska". Wydawnictwo Bosz. 2021. (PAP)


abe/ dki/


Kraj i świat

2024-06-29, godz. 02:30 NASA: kapsuła Starliner z dwoma astronautami nie powróci na Ziemię do czasu usunięcia usterek Wyprodukowana przez koncern Boeing kapsuła Starliner z dwoma astronautami nie powróci na Ziemię z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) do czasu usunięcia… » więcej 2024-06-29, godz. 01:20 USA/Były prezydent Obama nadal popiera Bidena Były demokratyczny prezydent USA Barack Obama przyznał w piątek, że prezydent Joe Biden miał 'zły' występ podczas czwartkowej debaty z republikańskim konkurentem… » więcej 2024-06-29, godz. 00:50 Izrael/ Gabinet bezpieczeństwa zalegalizował 5 osiedli na Zachodnim Brzegu Izraelski gabinet bezpieczeństwa zalegalizował pięć żydowskich osiedli na okupowanym Zachodnim Brzegu Jordanu i przyjął szereg sankcji wymierzonych w Autonomię… » więcej 2024-06-29, godz. 00:30 Kosowo/ Rząd: wprowadzamy zakaz używania TikToka w instytucjach państwowych Rząd Kosowa wprowadził w piątek zakaz korzystania z TikToka w instytucjach państwowych. Powodem decyzji były 'rosnące obawy związane z podatnością aplikacji… » więcej 2024-06-29, godz. 00:20 Egipt/ Kair będzie deportował cudzoziemców, którzy nie mają dokumentów pobytowych Egipt będzie deportował cudzoziemców nieposiadających dokumentów wymaganych do uzyskania pozwolenia na pobyt - zapowiedział w piątek rzecznik rządu Mohamed… » więcej 2024-06-29, godz. 00:00 Kanada/ Media o „katastrofalnej” debacie prezydenckiej w USA Debata demokratycznego prezydenta USA Joe Bidena z republikańskim kandydatem na prezydenta Donaldem Trumpem była uważnie śledzona przez media kanadyjskie… » więcej 2024-06-28, godz. 23:50 Warszawa/ Zmiany w kursowaniu pociągów na WWK po burzy Po gwałtownej burzy, która przeszła nad Warszawą, od godz. 20:30 nastąpiła przerwa w ruchu na linii średnicowej podmiejskiej i dalekobieżne - poinformował… » więcej 2024-06-28, godz. 23:30 BiH/ Prezydent Republiki Serbskiej: projekt porozumienia o rozwiązaniu Bośni i Hercegowiny jest gotowy Władze Republiki Serbskiej, części autonomicznej Bośni i Hercegowiny, ukończyły projekt porozumienia o 'pokojowym rozejściu się', po którego realizacji… » więcej 2024-06-28, godz. 23:20 Bodnar: 11 lipca posiedzenie komisji sprawiedliwości ws. noweli ustawy o KRS Rozmawiałem w piątek z przewodniczącym sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka; 11 lipca odbędzie się posiedzenie komisji ws. nowelizacji ustawy… » więcej 2024-06-28, godz. 23:20 Rumunia/ Rząd zatwierdził otwarcie granicznej przeprawy promowej na Dunaju Rumuński rząd zatwierdził w piątek otwarcie przeprawy promowej pomiędzy Rumunią i Bułgarią przez rzekę Dunaj. Przejście Giurgiu-Ruse II ma zacząć działać… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »