Radio Opole » Kraj i świat
2021-05-13, 15:00 Autor: PAP

W. Brytania/ Premier: nie wykluczamy niczego w związku z indyjskim wariantem koronawirusa

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson powiedział w czwartek, że rząd jest zaniepokojony rosnącą w kraju liczbą zakażeń indyjskim wariantem koronawirusa i nie wyklucza żadnych działań w związku z tymi infekcjami.

W środę podano, że pod koniec kwietnia były cztery jednostki samorządu terytorialnego w Anglii, w których indyjski wariant odpowiada za ponad połowę wszystkich nowych zakażeń. Najpoważniejsza sytuacja jest w Bolton oraz w Blackburn i Darwen w północno-zachodniej Anglii. W skali całego kraju indyjski wariant odpowiadał pod koniec kwietnia za 6 proc. wszystkich zakażeń.


"W tej chwili jest bardzo szeroki zakres opinii naukowych na temat tego, co może się wydarzyć. Chcemy się upewnić, że podejmujemy teraz wszystkie roztropne, ostrożne kroki, które możemy podjąć, więc dziś odbywają się spotkania, aby dokładnie rozważyć, co musimy zrobić" - powiedział Johnson podczas wizyty w hrabstwie Durham w północno-wschodniej Anglii.


Zapytany, czy możliwe są lokalne restrykcje, brytyjski premier odparł, że istnieje szereg rzeczy, które rząd może zrobić, w tym masowe testowanie na tych obszarach, i niczego nie wyklucza.


"W tej chwili nie widzę niczego, co by odwodziło mnie od myśli, że będziemy w stanie wszędzie pójść naprzód w poniedziałek, a później 21 czerwca, ale mogą być rzeczy, które będziemy musieli zrobić lokalnie i nie zawahamy się tego zrobić, jeśli takie będą rady, które otrzymamy" - podkreślił Johnson.


Na poniedziałek zaplanowany jest trzeci z czterech etapów wychodzenia z lockdownu w Anglii, zaś 21 czerwca mają być całkowicie zniesione restrykcje wprowadzone z powodu epidemii.


W czwartek odbywa się nadzwyczajne posiedzenie SAGE, naukowej grupy doradczej ds. sytuacji kryzysowych poświęcone indyjskiemu wariantowi koronawirusa. Kilkoro jej członków wypowiadając się w środę i w czwartek w mediach wskazało, że nie wiadomo, czy jeśli liczba zakażeń indyjskim wariantem będzie rosła, to plany znoszenia restrykcji będą mogły być zrealizowane.


Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)


bjn/ ap/


Kraj i świat

2024-08-09, godz. 06:40 USA/ Ponad 1,2 mld wyświetleń mylących lub fałszywych postów na platformie X Elona Muska Fałszywe lub mylące informacje na temat wyborów w USA przekazywane przez Elona Muska w jego sieci społecznościowej X miały w tym roku ponad 1,2 mld wyświetleń… » więcej 2024-08-09, godz. 06:40 „GW”: Prawie 250 małych szkół może zostać zlikwidowanych Rząd ma plan, jak ratować małe szkoły. Ale przyznaje też, że należy wsłuchiwać się w głos samorządów - czytamy w piątkowej „GW”. » więcej 2024-08-09, godz. 06:30 Gen. Polko: System obrony powietrznej jako pierwszy powinien korzystać z AI (wideo) Implementacja sztucznej inteligencji w wojsku jest dużym wyzwaniem, którego nie można unikać - ocenił w Studiu PAP b. dowódca GROM, gen. Roman Polko. Jak… » więcej 2024-08-09, godz. 06:30 Paryż/lekkoatletyka - amerykańska kulomiotka Saunders upodabnia się do superbohaterów Amerykańska lekkoatletka Raven Saunders, specjalizująca się w pchnięciu kulą, zwraca uwagę publiczności swoim charakterystycznym, teatralnym ubiorem podczas… » więcej 2024-08-09, godz. 06:20 Tove Jansson – dziś obchodzimy 110. rocznicę urodzin autorki „Muminków” „Może pewnego dnia wyrośnie nam z Tove artystka. Naprawdę wielka!” - pisał w liście z wojennego frontu do swojej ukochanej żony Signe, Victor Jansson… » więcej 2024-08-09, godz. 06:10 Powstanie Warszawskie dzień po dniu: 9 sierpnia AK odpiera niemiecki atak na Elektrownię. Polskie Radio rozpoczyna nadawanie wiadomości. Jednym ze spikerów jest Jeremi Przybora. Luftwaffe przeprowadza kolejne… » więcej 2024-08-09, godz. 06:10 Prognoza pogody na 9 i 10 sierpnia Jak informuje IMiGW od półwyspu Iberyjskiego po częściowo środkową Europę dominuje klin Wyżu Azorskiego. Na pozostałym obszarze pogodę kształtują… » więcej 2024-08-09, godz. 06:00 Pierwsze w historii badania archeologiczne w kosmosie Archeolodzy badają... Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Sprawdzają, jak ludzie przystosowują się tam do życia, i jak jej wykorzystanie różni się… » więcej 2024-08-09, godz. 06:00 Życie na innych planetach? Naukowcy: może być z tym trudniej niż sądzono Na najliczniejszych gwiazdach - czerwonych karłach, silne eksplozje promieni UV są dużo silniejsze, niż zakładano. Promieniowanie może znacząco utrudniać… » więcej 2024-08-09, godz. 06:00 Pasożyty mogą pomóc w leczeniu mózgu Naukowcy chcą wykorzystać powszechnego, przenoszonego przez koty pasożyta Toxoplasma gondii do dostarczania leków do mózgu. Taka metoda mogłaby pomagać… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »