Radio Opole » Kraj i świat
2021-05-13, 15:00 Autor: PAP

W. Brytania/ Premier: nie wykluczamy niczego w związku z indyjskim wariantem koronawirusa

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson powiedział w czwartek, że rząd jest zaniepokojony rosnącą w kraju liczbą zakażeń indyjskim wariantem koronawirusa i nie wyklucza żadnych działań w związku z tymi infekcjami.

W środę podano, że pod koniec kwietnia były cztery jednostki samorządu terytorialnego w Anglii, w których indyjski wariant odpowiada za ponad połowę wszystkich nowych zakażeń. Najpoważniejsza sytuacja jest w Bolton oraz w Blackburn i Darwen w północno-zachodniej Anglii. W skali całego kraju indyjski wariant odpowiadał pod koniec kwietnia za 6 proc. wszystkich zakażeń.


"W tej chwili jest bardzo szeroki zakres opinii naukowych na temat tego, co może się wydarzyć. Chcemy się upewnić, że podejmujemy teraz wszystkie roztropne, ostrożne kroki, które możemy podjąć, więc dziś odbywają się spotkania, aby dokładnie rozważyć, co musimy zrobić" - powiedział Johnson podczas wizyty w hrabstwie Durham w północno-wschodniej Anglii.


Zapytany, czy możliwe są lokalne restrykcje, brytyjski premier odparł, że istnieje szereg rzeczy, które rząd może zrobić, w tym masowe testowanie na tych obszarach, i niczego nie wyklucza.


"W tej chwili nie widzę niczego, co by odwodziło mnie od myśli, że będziemy w stanie wszędzie pójść naprzód w poniedziałek, a później 21 czerwca, ale mogą być rzeczy, które będziemy musieli zrobić lokalnie i nie zawahamy się tego zrobić, jeśli takie będą rady, które otrzymamy" - podkreślił Johnson.


Na poniedziałek zaplanowany jest trzeci z czterech etapów wychodzenia z lockdownu w Anglii, zaś 21 czerwca mają być całkowicie zniesione restrykcje wprowadzone z powodu epidemii.


W czwartek odbywa się nadzwyczajne posiedzenie SAGE, naukowej grupy doradczej ds. sytuacji kryzysowych poświęcone indyjskiemu wariantowi koronawirusa. Kilkoro jej członków wypowiadając się w środę i w czwartek w mediach wskazało, że nie wiadomo, czy jeśli liczba zakażeń indyjskim wariantem będzie rosła, to plany znoszenia restrykcji będą mogły być zrealizowane.


Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)


bjn/ ap/


Kraj i świat

2021-06-16, godz. 16:10 Konfederacja Lewiatan postuluje, by firma nie musiała podawać nr telefonu do kontaktu z konsumentem 'Uelastycznienie' przy implementacji dyrektywy UE dotyczącej ochrony praw konsumentów 'Omnibus', w tym np. niewprowadzanie wymogu, by firma musiała podać numer… » więcej 2021-06-16, godz. 16:10 W Genewie rozpoczęły się rozmowy Biden-Putin w poszerzonym składzie (krótka) Prezydenci Rosji i USA: Władimir Putin i Joe Biden wznowili po przerwie rozmowy na szczycie w Genewie; spotkanie odbywa się w teraz poszerzonym składzie, z… » więcej 2021-06-16, godz. 16:10 Gliwicki Instytut Onkologii w europejskim badaniu leczenia arytmii radioterapią Oddział Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach jest jednym z inicjatorów powstania międzynarodowego konsorcjum STOPSTORM, które zweryfikuje skuteczność… » więcej 2021-06-16, godz. 16:10 Prognoza pogody na 17 i 18 czerwca Jak informuje IMGW, nad Europą zachodnią dominować będą niże, nad resztą kontynentu wyż znad wschodniej Europy.Polska będzie w zasięgu wyżu znad Rosji… » więcej 2021-06-16, godz. 16:10 Hokejowy Puchar Kontynentalny - Cracovia gospodarzem turnieju 3. rundy Comarch Cracovia będzie gospodarzem turnieju trzeciej rundy hokejowego Pucharu Kontynentalnego. Impreza odbędzie się w dniach 19-21 listopada na lodowisku im… » więcej 2021-06-16, godz. 16:10 Rzecznik rządu: Dworczyk zostaje na stanowisku (krótka3) Szef KPRM Michał Dworczyk zostaje na stanowisku - poinformował w środę rzecznik rządu Piotr Müller. Dodał, że w przypadku szefa kancelarii premiera nie… » więcej 2021-06-16, godz. 16:10 Niedzielski: możliwe dodatkowe obostrzenia sanitarne dla zakażonych niebezpiecznymi wariantami koronawirusa Ministerstwo Zdrowia spodziewa się, za dwa miesiące każdy przypadek zakażenia koronawirusem będzie sekwencjonowany, wynik badania ma być znany przed upływem… » więcej 2021-06-16, godz. 16:10 Biały Dom: Biden potakując reporterom w Genewie nie sugerował, że ufa Putinowi Prezydent Joe Biden potakując w stronę dziennikarzy nie odpowiadał na ich pytania, w tym na to, czy ufa prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi - przekazał… » więcej 2021-06-16, godz. 16:10 Wielkopolskie/ Tymczasowo aresztowani za usiłowanie wymuszenia rozbójniczego Trzech mężczyzn i kobietę, którzy odpowiedzą m.in. za usiłowanie wymuszeń rozbójniczych i handel narkotykami, zatrzymali policjanci w wielkopolskim Turku… » więcej 2021-06-16, godz. 16:10 CASIC przyspiesza budowę łańcuchów przemysłowych (MediaRoom) PEKIN, 16 czerwca 2021 r. /PRNewswire/ -- Międzynarodowa Konferencja Internetu Przemysłowego 2021 (ang. International Conference on Industrial Internet) rozpoczęła… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »