Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Czy potrzebne są dodatkowe regulacje związane z…
2024-08-08, 19:06 Autor: Daniel Klimczak

Czy potrzebne są dodatkowe regulacje związane z pracą w czasie upałów i kontrolami w firmach? Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa

Czy potrzebne są dodatkowe regulacje związane z pracą w czasie upałów i kontrolami w firmach?
Coraz częściej narzekamy na zbyt wysokie temperatury. Czy zatem kwestie związane z łagodzeniem ich skutków powinny zostać uregulowane w kodeksie pracy? Nad takimi rozwiązaniami pracuje obecnie rząd, który proponuje między innymi dodatkowe przerwy, skrócenie czasu pracy i montaż klimatyzatorów w firmach. Czy dziś, pomimo braku regulacji w tym zakresie, przedsiębiorcy zdają sobie sprawę ze znaczenia komfortu termicznego pracowników? O to pytamy w czwartkowe popołudnie.

W programie zastanawiamy się też nad planowanymi regulacjami dotyczącymi kontroli w firmach. Wśród rozważanych rozwiązań znajduje się utworzenie trzech grup ryzyka, do których będą przypisywane firmy. Im mniejsze, tym rzadziej w danym przedsiębiorstwie będzie można prowadzić działania sprawdzające. Część przedsiębiorców wskazuje jednak, że może to rodzić nadużycia. Czy te obawy są słuszne i jak prowadzić walkę z nieuczciwymi firmami, by jednocześnie nie osłabiać tych uczciwych? To kolejna kwestia, którą rozważamy w naszej debacie.
W programie udział wzięli:

- Grzegorz Kuliś - BCC
- Grzegorz Adamczyk - Solidarność
- dr Artur Żurakowski - ekonomista
Debata. Pracodawcy i związkowcy. Wspólna sprawa (8.08.2024)

Zobacz także

2024-09-13, godz. 19:00 Dariusz Romanowski o Opolskim Funduszu Filmowym i ukrytych skarbach scenograficznych Opolszczyzny W popołudniowym programie gościliśmy Dariusza Romanowskiego, który podzielił się szczegółami na temat Opolskiego Funduszu Filmowego i jego roli w rozwoju… » więcej 2024-09-12, godz. 19:00 Mobbing i kształcenie dostosowane do potrzeb rynku pracy w debacie "Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa" Co trzeci pracownik spotkał się z przemocą psychiczną - informuje "Gazeta Wyborcza" powołując się na raport "Mobbing w środowisku pracy". Dokument został… » więcej 2024-09-11, godz. 19:00 Jakie korzyści z wejścia Polski do UE odnieśli studenci opolskich uczelni? Cykl programów na 20-lecie Polski w UE W cyklu debat pokazujących korzyści z wejścia do Unii Europejskiej pokazujemy nowe możliwości, jakie otworzyły się przed studentami opolskich uczelni. To… » więcej 2024-09-10, godz. 19:00 "To ma znaczenie także dla nas, naszego kraju i kontynentu". Stankomir Nicieja o debacie Harris-Trump Wiceprezydent USA Kamala Harris i były prezydent Donald Trump zmierzą się (11.09 o godz.03.00 czasu polskiego) w debacie telewizyjnej . To jedno z najważniejszych… » więcej 2024-09-09, godz. 19:00 Grzegorz Balawajder: premier wycofując kontrasygnatę pokazał, że to był tylko błąd, nie było "dealu" Premier Donald Tusk przekazał, że w oparciu o skargę sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego podjąłł decyzję o uchyleniu kontrasygnaty postanowienia… » więcej 2024-09-05, godz. 19:00 Debata "Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa" o medianie wynagrodzeń i pomyśle zróżnicowania pensji minimalnej Czy to cała prawda o polskich wynagrodzeniach? GUS po raz pierwszy w trybie miesięcznym opublikował "urealnione" dane o średnich zarobkach. Są o jedną czwartą… » więcej 2024-09-04, godz. 19:00 W jaki sposób wejście do Unii Europejskiej odmieniło polski rynek pracy? (04.09.2024) 1 maja 2004 roku Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. Polacy wiązali wówczas spore nadzieje z dostępem do wspólnotowego rynku pracy. Brak pracy był jednym… » więcej 2024-09-03, godz. 18:53 Rafał Bartek o priorytetach nowych władz województwa, o braku nauczycieli j. niemieckiego i sytuacji politycznej w … - Szczególnie w odniesieniu do drugiego i trzeciego elementu mamy największy wpływ i największe możliwości oddziaływania. W tym trzecim pionie mi jest najbliższa… » więcej 2024-09-02, godz. 19:05 Barbara Kamińska o komisji ds. równości i różnorodności oraz kontrowersjach w sprawie dopłat do żłobków - Dzisiaj programy rządowe pozwalają na to, by można było wygaszać podobne programy samorządowe. I podobnie jak z programem in vitro, to się zadziało w… » więcej 2024-09-02, godz. 19:01 Konrad Gęsiarz o relacjach polsko-niemieckich, decyzji PKW i szukaniu kandydata na prezydenta Podczas obchodów w Polsce 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej zabrakło najważniejszych osób w państwie niemieckim, czyli prezydenta i kanclerza. Część… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »