Radio Opole » Kraj i świat
2021-04-28, 07:40 Autor: PAP

Prezydencka Rada ds. Ochrony Zdrowia m.in. o skutkach pandemii dla medycyny sercowo-naczyniowej

Wyzwania dla systemu ochrony zdrowia w zakresie medycyny sercowo-naczyniowej po ustaniu pandemii COVID-19, a także zwiększona liczby zgonów Polaków w 2020 r. czy kwestia zakrzepowych powikłań poszczepienne będą w środę tematami posiedzenia prezydenckiej Rady ds. Ochrony Zdrowia.

W południe odbędzie się kolejne posiedzenie prezydenckiej Rady ds. Ochrony Zdrowia. Rada będzie obradować zdalnie.


Prof. Piotr Przybyłowski, dyrektor medyczny oraz koordynator Oddziału Kardiochirurgii, Transplantacji Serca i Mechanicznego Wspomagania Krążenia w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, który jest jednym z ekspertów zasiadających w Radzie, przekazał PAP, że głównym tematem posiedzenia będzie kwestia działania medycyny sercowo-naczyniowej w dobie pandemii COVID-19 i po niej.


Poinformował, że podczas posiedzenia Rady prof. Bogdan Wojtyniak z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny "spróbuje odpowiedzieć na pytania dotyczące zwiększonej liczby zgonów Polaków w 2020 roku".


Z kolei prof. Mariusz Gąsior ze Śląskiego Centrum Chorób Serca (ŚCCS) w Zabrzu przedstawi prezentację dotyczącą prowadzonej przez siebie rejestracji ostrych zespołów wieńcowych. "Prof. Gąsior pokaże, co się działo w ostatnim czasie, jeśli chodzi o ilość takich przypadków, wyniki leczenia, dostępność procedur. To są ważne dane, ponieważ prof. Gąsior zbiera je z województwa śląskiego i są one sprzężone z informacjami z NFZ dotyczącymi ilości hospitalizacji, porad, interwencji i ich rodzajów" - powiedział prof. Przybyłowski.


Następnie - jak przekazał - odbędzie się dyskusja dotycząca stricte pandemii i realiów dla systemu opieki zdrowotnej, które nastąpią po jej ustaniu. "SARS-CoV-2 to dziwny wirus, który ma sporo powikłań sercowo-naczyniowych i specjalne powinowactwa do śródbłonków naczyniowych, zatem powoduje nie tylko objawy infekcyjne, ale też objawy związane m.in. ze stanami zakrzepowymi, z zawałami" - powiedział prof. Przybyłowski.


Ponadto podczas posiedzenia Rady głos zabierze też kardiolog, lipidolog, epidemiolog chorób serca i naczyń prof. Maciej Banach z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, który prowadzi badanie LATE-COVID dotyczące późnych powikłań po przechorowaniu COVID-19.


Z kolei prof. Krzysztof Zeman, szef Kliniki Pediatrii, Immunologii i Nefrologii w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, przedstawi prezentację dotyczącą badań nad tzw. zespołem PIMS-TS (paediatric inflammatory multisystem syndrome – temporally associated with SARS-CoV-2).


Jak wyjaśnił prof. Przybyłowski, jest to wieloukładowy zespół zapalny występujący u dzieci w następstwie zakażenia koronawirusem, mogący prowadzić do bardzo ciężkich powikłań. "Dzieci wprawdzie nie mają ostrych objawów chorobowych, ale później w następstwie zakażenia koronawirusem rozwijają zespół chorobowy, którego znaczenie i ciężkość określi dopiero przyszłość" - powiedział prof. Przybyłowski. Zaznaczył, że występowanie PIMS zaczęto obserwować po raz pierwszy w Anglii.


Kolejnym "gorącym tematem" posiedzenia będzie kwestia powikłań zakrzepowych poszczepiennych - zapowiedział prof. Przybyłowski. O tej sprawie będzie mówił gen. dyw. prof. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego. Z kolei dr Marek Ochman, kierownik programu transplantacji płuc w ŚCCS, opowie na ile pandemia COVID zwiększy konieczność transplantacji płuc.


"Podczas spotkania chcemy się pochylić nad dostępnymi danymi i spróbować określić, co dla systemu w zakresie medycyny sercowo-naczyniowej będzie największym wyzwaniem w przyszłości. Chcemy określić kwestie, na które należy zwrócić uwagę i wskazać, gdzie dostrzegamy zagrożenia" - podkreślił prof. Przybyłowski.


Zaznaczył, że skutki pandemii dla systemu ochrony zdrowi będą miały charakter długofalowy. "Będziemy musieli się długo z nimi mierzyć; myślę, że to kwestia dobrych kilku lat. Widać, że ten wirus powoduje znaczne spustoszenie w wielu organach i to będzie problem" - powiedział.


Dodał, że ważne są też organizacyjne skutki pandemii koronawirusa związane z tym, że w wielu dziedzinach podstawowa działalność systemu ochrony zdrowia, skupionego na walce z pandemią, została upośledzona. Prof. Przybyłowski zapowiedział, że podczas posiedzenia Rady podjęte zostaną również kwestie związane z zaawansowaną technologią medyczną, m.in. leczeniem zawałów serca, z przeszczepami.


"Na szczęście to będzie dotyczyło tylko kilku procent osób, które chorowały na COVID-19. Natomiast rehabilitacja w podstawowym zakresie dotycząca układu oddechowego, układu ruchu, a co ważniejsze pomoc psychologiczna, to inny zakres działań dotyczących już znacznie szerszej populacji" - powiedział pytany, czy eksperci z prezydenckiej Rady zajmą się też tematem rehabilitacji pocovidowej.


W drugiej części posiedzenia Rady ds. Ochrony Zdrowia podjęta zostanie kwestia płacy minimalnej dla pracowników ochrony zdrowia.(PAP)


autor: Marzena Kozłowska


mzk/ mok/


Kraj i świat

2024-06-27, godz. 01:10 W. Brytania/ Ostra ostatnia przedwyborcza debata Sunaka i Starmera Brytyjski premier Rishi Sunak i lider opozycji Keir Starmer zmierzyli się w środę wieczorem w ostatniej telewizyjnej debacie przed wyznaczonymi na przyszły… » więcej 2024-06-27, godz. 00:50 Boliwia/ Zbuntowane oddziały wojska wycofały się sprzed Pałacu Prezydenckiego (krótka4) Zbuntowane oddziały wojska, które pod dowództwem generała Juana Jose Zunigi próbowały w środę dokonać zamachu stanu, wycofały się sprzed Pałacu Pr… » więcej 2024-06-27, godz. 00:40 ME 2024 - Czechy - Turcja 1:2 (opinie) Po meczu Czechy - Turcja (1:2) powiedzieli: Ivan Hasek (trener Czech): 'To porażka. Wracamy do domu, jestem zły i smutny. Szkoda chłopaków, myślę, że… » więcej 2024-06-27, godz. 00:30 ME 2024 - Gruzja - Portugalia 2:0 (opinie) Po meczu Gruzja - Portugalia (2:0) powiedzieli: Willy Sagnol (trener reprezentacji Gruzji): 'Nie pamiętam, co powiedziałem zawodnikom przed meczem, ale przesłanie… » więcej 2024-06-27, godz. 00:10 Boliwia/ Generał Zuniga zapowiada rychłą zmianę rządu (krótka3) Kierujący środowym zamachem stanu w Boliwii, generał Juan Jose Zuniga zapowiedział rychłą zmianę rządu tego kraju. Ogłosił, że w dalszym ciągu najwyższy… » więcej 2024-06-27, godz. 00:00 ME 2024 - Czechy - Turcja 1:2 (opis, korekta) Grupa F: Czechy - Turcja 1:2 (0:0). Bramki: 0:1 Hakan Calhanoglu (51), 1:1 Tomas Soucek (66), 1:2 Cenk Tosun (90+4). Żółta kartka - Czechy: Ladislav Krejci… » więcej 2024-06-26, godz. 23:50 ME 2024 - sensacyjna Gruzja, awans Belgów w słabym stylu Rumunia, Belgia i Słowacja z grupy E oraz Turcja i Gruzja z grupy F uzupełniły w środę stawkę uczestników 1/8 finału piłkarskich mistrzostw Europy w Niemczech… » więcej 2024-06-26, godz. 23:50 ME 2024 - Czechy - Turcja 1:2 (opis) Grupa F: Czechy - Turcja 1:2 (0:0). Bramki: 0:1 Hakan Calhanoglu (51), 1:1 Tomas Soucek (66), 1:2 Cenk Tosun (90+4). Żółta kartka - Czechy: Ladislav Krejci… » więcej 2024-06-26, godz. 23:40 ME 2024 – media w Portugalii: porażka z Gruzją to więcej niż niespodzianka Porażka reprezentacji Portugalii z Gruzją 0:2 to więcej niż niespodzianka, twierdzą rodzime media, wskazując na słabszą formę podopiecznych Roberto Martineza… » więcej 2024-06-26, godz. 23:40 ME 2024 - kartki Czerwone i żółte kartki po 36 z 51 meczów: czerwone (2): Szkocja (1): Ryan Porteous Czechy (1): Tomas Chory czerwona za drugą żółtą (1): Czechy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »