Radio Opole » Kraj i świat
2021-03-23, 06:20 Autor: PAP

Rok temu zmarł rzeźbiarz i rysownik Stefan Papp

Zmarły 23 marca 2020 roku Stefan Papp był wybitnym kreatorem kultury. Zajmował się metodologią kształtowania przestrzeni, teorią i krytyką sztuki, a także publicystyką kulturalną i poezją. Był grafikiem, rzeźbiarzem, malarzem i rysownikiem satyrycznym.

Stefan Papp urodził się 10 kwietnia 1932 roku w Czerniowcach. Pochodził z ormiańskiej rodziny Bohosiewiczów. Był wnukiem Marii Bohosiewicz właścicielki dworu w Baniłowie.

W 1947 przyjechał z Rumunii do Polski. Uczęszczał do Gimnazjum Snycerskiego w Cieplicach, do Państwowego Liceum Technik Plastycznych w Zakopanem oraz do Państwowego Liceum Ogólnokształcącego dla Pracujących w Jeleniej Górze, gdzie w 1952 r. zdał maturę.

Życie swoje związał z Krakowem. W 1958 roku ukończył studia na Wydziale Rzeźby ASP w pracowni prof. Xawerego Dunikowskiego i prof. Wandy Ślędzińskiej. Zajmował się rzeźbą, grafiką, obiektem i rysunkiem artystycznym, metodologią kształtowania przestrzeni społecznej, krytyką sztuki.

Wydawał czasopisma w czasach, gdy zdobycie reglamentowanego papieru, nie było sprawą prostą. Był pomysłodawcą powstałego w 1957 r. na fali odwilży czasopisma graficzno-literackiego "Czarno na białym", które od drugiego numeru miało tytuł "Zebra". Periodyk drukujący m.in. Czesława Miłosza, Mariana Pankowskiego, Witolda Gombrowicza i Halinę Poświatowską ukazywał się niecałe półtora roku. Później Papp założył pismo poświęcone życiu artystycznemu "Sezon". Przez wiele lat współpracował z "Dziennikiem Polskim", "Szpilkami", "Architekturą", "Magazynem Kulturalnym" i "Sztuką". Od lat 60. do 80. XX wieku był redaktorem graficznym "Tygodnika Powszechnego".

W latach sześćdziesiątych zaczął publikować teksty i rysunki satyryczne w "Więzi". Tam poznał Tadeusza Mazowieckiego. Kiedy w jesieni 1990 roku Mazowiecki startował w wyborach prezydenckich Papp wsparł kampanię swoimi rysunkami z cyklu "Pan Tadeusz a sprawa polska". "W serii rysunków satyrycznych, postanowiłem przedstawić jego zalety prawdziwego męża stanu: jego mądrość, poczucie odpowiedzialności, patriotyzm i otwartość na Europę – na tle ogromnie złożonej sytuacji gospodarczej, społecznej i politycznej Polski, w pierwszym okresie transformacji" – charakteryzował swoje prace.

W latach 1979–2001 wykładał na Wydziałach Designu i Architektury Fachhochschule w Muenster. W 1996 roku obronił doktorat na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. W 2002 roku prowadził seminarium projektowe Strefa Parku Chopina, na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

Zajmował się rzeźbą, kolażem, grafiką, obiektem i rysunkiem satyrycznym, rysunkiem artystycznym, sztuką akcji; poezją, publicystyką kulturalną i społeczną, teorią i krytyką sztuki, metodologią i realizacją kształtowania przestrzeni społecznej oraz teorią postrzegania środowiska. W dziedzinie rysunku satyrycznego okazał się twórcą porównywalnym z takimi artystami jak m.in. Eryk Lipiński, Zbigniew Lengren, Szymon Kobyliński, Jerzy Flisak, Andrzej Czeczot i Zbigniew Jujka.

Jego teksty, obrazy, grafiki i rysunki satyryczne można znaleźć na stronie www.stefanpapp.pl.

Stefan Papp zmarł 23 marca 2020 r. w Krakowie - miał 87 lat.(PAP)

Anna Bernat

abe/ pat/

Kraj i świat

2024-07-20, godz. 08:30 Warmińsko-mazurskie/ Sosna "lira" uszkodzona; samorząd zdecyduje, czy nadal będzie pomnikiem przyrody Samorząd Rucianego-Nidy zdecyduje, czy charakterystyczna sosna 'lira', która jest symbolem tego miasta, nadal będzie pomnikiem przyrody - poinformowała PAP… » więcej 2024-07-20, godz. 08:30 Warszawa/ Policjanci skontrolowali przewoźników na aplikację, wystawili 23 mandaty Stołeczni policjanci kolejny już raz przeprowadzili kontrolę przewoźników na aplikację. W efekcie ujawnili łącznie 11 naruszeń z ustawy o transporcie… » więcej 2024-07-20, godz. 08:20 Cypr/ Ekspert: rozmowy o problemie podziału wyspy są w impasie Wraz z upływem lat ludzie po obu stronach Cypru nauczyli się żyć w warunkach podziału wyspy - przekazał PAP prof. Yiannis Papadakis z Uniwersytetu Cypryjskiego… » więcej 2024-07-20, godz. 08:20 Kierwiński o depenalizacji pomocy w aborcji: te tematy powrócą i powrócą skutecznie Te tematy powrócą i powrócą skutecznie - zapowiedział sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński, pytany o odrzucony projekt dotyczący depenalizacji pomocy… » więcej 2024-07-20, godz. 08:10 SG ostrzega przed pozostawieniem bagażu bez opieki: od czerwca nałożono mandaty na kwotę 11 tys. zł Straż Graniczna zaapelowała o niepozostawianie na lotniskach bagażu bez opieki. Z danych przekazanych przez tę formację wynika, że od czerwca funkcjonariusze… » więcej 2024-07-20, godz. 08:10 IMGW ostrzega przed upałem w województwie lubuskim Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem dla województwa lubuskiego; temperatura maksymalna w sobotę i niedzielę… » więcej 2024-07-20, godz. 08:10 Wielki krok dla filmowców. Jak lądowanie na Księżycu zainspirowało Hollywood 21 lipca 1969 r. amerykański astronauta Neil Armstrong stanął na Księżycu i rozpalił wyobraźnię filmowców na całym świecie. Powstało kilkadziesiąt… » więcej 2024-07-20, godz. 08:10 Paryż - jeździec Kubiak: przy jednym koniu igrzyska łatwiejsze niż zwykłe zawody Będący rezerwowym olimpijskiej drużyny skoczków przez przeszkody Dawid Kubiak poinformował, że jest w gotowości do startu w Paryżu, natomiast wyjazd na… » więcej 2024-07-20, godz. 08:10 "Space Oddity", "Rocket Man" czy "Walking on the Moon" zainspirowane były lądowaniem na Księżycu 55 lat temu 21 lipca 1969 r. pierwszy człowiek stanął na Księżycu. To przełomowe wydarzenie znalazło odbicie w wielu piosenkach o Srebrnym Globie, m.in. 'Space Oddity'… » więcej 2024-07-20, godz. 08:00 Łódź/ Marian Lichtman z zespołu Trubadurzy wspomina miejsca, w których rodziła się jego miłość do miasta, muzyki… Jest w Łodzi ulica o dwóch nazwach. To Włókiennicza, która dla rdzennych łodzian jest Kamienną, chociaż ta przedwojenna nazwa zniknęła z map w 1953 roku… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »