Radio Opole » Kraj i świat
2020-11-30, 13:26 Autor: PAP

Poliglikemia przekazuje urządzenia Dexcom G6 do zdalnego monitoringu glikemii dla osób hospitalizowanych na cukrzycę i COVID-19 do najbardziej potrzebujących szpitali

W obliczu pandemii COVID-19, wiele grup pozostaje w kategoriach wysokiego ryzyka. Do nich zaliczają się osoby z cukrzycą typu 1, gdzie system immunologiczny pacjenta atakuje i niszczy komórki produkujące insulinę. Przy takich zagrożeniach oraz możliwości roznoszenia się pandemii poprzez bezpośredni kontakt z pacjentem zdalny system monitoringu glukozy wydaje się bardzo ważny.

„Zgłaszano nam problematyczne przypadki, gdy np. karetka przywozi do szpitala nowo diagnozowanego pacjenta z kwasicą ketonową - mówi Tomasz Borowy z firmy Proglikemia. - Diagnozowany jest u niego Covid-19. Z oczywistych względów jest on izolowany, a w stosunku do niego podejmowane są specjalne procedury bezpieczeństwa. Konieczność ciągłego monitorowania tradycyjnymi metodami poprzez nakłucie jest bardzo niebezpieczne. Sensor Dexcom G6 i zdalna możliwość monitoringu ograniczy znacząco konieczność bezpośredniego kontaktu z pacjentem, a co za tym idzie ograniczenie ryzyka rozprzestrzeniania się choroby i ułatwi leczenie”.

W odpowiedzi na to Proglikemia przeznacza 48 czytników do zdalnego monitoringu glukozy Dexcom G6 CGM dla 17 szpitali wskazanych przez Polskie Towarzystwo Diabetologiczne. Jednomiesięczne zaopatrzenie w urządzenia otrzymają placówki z Warszawy, Szczecina, Krakowa, Łodzi, Białegostoku, Gdańska, Lublina, Zabrza, Rzeszowa i Poznania.

„Cukrzyca jest obecnie nazywana pierwszą niezakaźną epidemią na świecie. W okresie pandemii COVID-19 problem dodatkowo rośnie - mówi prof. dr hab. n. med. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz z Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. - Ciągłe monitorowanie poziomu glikemii u pacjenta jest konieczne, ale COVID-19 je utrudnia. Na prośbę firmy skontaktowaliśmy się i wyselekcjonowaliśmy szpitale, do których trafiają pacjenci z cukrzycą. Dla lekarzy i pielęgniarek to gigantyczne ułatwienie pracy, a dla pacjenta większe szanse na udaną hospitalizację. Już w przyszłym tygodniu pierwsze urządzenia trafią do chorych w placówkach medycznych na terenie całego kraju”.

Urządzenie Dexcom G6 zakłada się na tylnej części ramienia lub na brzuchu, a niewielka sonda stale monitoruje poziom glukozy we krwi. System pozwala również lekarzowi na zdalny dostęp do szczegółowych raportów dotyczących pomiarów cukru we krwi pacjenta, co ułatwia proces konsultacji i leczenia. Co istotne, dla dzieci od dwóch lat oraz dla osób przed 26. rokiem życia z cukrzycą typu 1, leczonych przy pomocy pompy insulinowej i niewyczuwających hipoglikemii, urządzenie jest objęte częściową refundacją NFZ. W Polsce choruje na cukrzycę ok. 3,5 mln osób, przy czym zakłada się, że tylko 2,5 mln jest zdiagnozowanych.

* Jeśli alerty dotyczące poziomu glukozy i odczyty z G6 nie odpowiadają objawom i symptomom, do podejmowania decyzji dotyczących leczenia cukrzycy należy użyć również glukometru. Wymaga połączenia internetowego i aplikacji Dexcom Follow.

KONTAKT:

Zbyszek Jankowski

Maurent PR

tel. +48 602 382 496

e-mail: z.jankowski@maurent.pl

-

Paweł Bylicki

Maurent PR

tel. +48 535 055 705

e-mail: p.bylicki@maurent.pl

Źródło informacji: Poliglikemia

 » więcej

Kraj i świat

2024-06-26, godz. 15:40 Watykan/ Powstanie instalacja agrowoltaiczna na potrzeby Stolicy Apostolskiej Watykan wybuduje pod Rzymem instalację agrowoltaiczną, która w pełni pokryje zapotrzebowanie Stolicy Apostolskiej na energię elektryczną. Zdecydował o tym… » więcej 2024-06-26, godz. 15:40 Szeptycki: dyplom europejski zwiększy atrakcyjność studiowania w Polsce Dyplom europejski zwiększy atrakcyjność studiowania w Polsce, ale doprecyzowanie przepisów wymaga sporo pracy - wynika z dyskusji podjętej przez posłów… » więcej 2024-06-26, godz. 15:30 Sejm zajął się projektem dot. usprawnienia działania wojska, policji i straży granicznej w razie zagrożenia pań… Sejm rozpoczął w środę parce nad rządowym projektem zmian w kilku ustawach w celu uprawnienia działań Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji… » więcej 2024-06-26, godz. 15:30 Ziobro: wezwanie mnie przez komisję na 1 lipca i zaangażowanie policji to prymitywna prowokacja Wezwanie mnie na 1 lipca przez sejmową komisję śledczą ds. Pegasusa i zaangażowanie policji w tej sprawie to prymitywna prowokacja - ocenił w środę Zbigniew… » więcej 2024-06-26, godz. 15:20 Sejm/ Tomasz Majewski: ekipa na igrzyska olimpijskie w Paryżu liczy na 26 czerwca 194 osoby 194 osoby, w tym 108 kobiet i 86 mężczyzn zakwalifikowało się do reprezentacji Polski na igrzyska XXXIII w Paryżu - poinformował członków sejmowej komisji… » więcej 2024-06-26, godz. 15:20 Ekstraklasa piłkarska – Radomiak – Korona 3:0 w sparingu Przygotowujący się do nowego sezonu ekstraklasy piłkarze Radomiaka i Korony Kielce rozegrali sparing, w którym zwycięstwo 3:0 (2:0) odniósł zespół z … » więcej 2024-06-26, godz. 15:10 Tusk o Muzeum II WŚ: mam nadzieję, że zapadną decyzje, które unieważnią to zamieszanie (opis) Mam nadzieję, że zapadną decyzje, które unieważnią to zamieszanie - powiedział premier Donald Tusk zapytany o zmiany w wystawie głównej Muzeum II Wojny… » więcej 2024-06-26, godz. 15:10 Rzecznik KEP: ks. Iżycki zawieszony w pełnieniu funkcji dyrektora Caritasu Polska Ks. Marcin Iżycki został zawieszony w pełnieniu funkcji dyrektora Caritasu Polska. Decyzję podjął przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz… » więcej 2024-06-26, godz. 15:00 Lasek: koszt budowy lotniska krajowego w Baranowie i infrastruktury kolejowej to 131 mld zł (krótka5) Szacowany koszt wybudowania lotniska krajowego w Baranowie wraz z inwestycjami towarzyszącymi, czyli włączeniem portu w ciąg dróg publicznych oraz realizacja… » więcej 2024-06-26, godz. 15:00 Wieczorek: projekt noweli ustawy o szkolnictwie wyższym ma być gotowy w lipcu Projekt noweli ustawy o szkolnictwie wyższym ma być gotowy w lipcu - zapowiedział w środę minister nauki Dariusz Wieczorek. Dodał, że jego najważniejsze… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »