Radio Opole » Gospodarka
2022-09-09, 15:08 Autor: Witold Wośtak

GPZ Cieszanowice będzie magazynować energię elektryczną z farmy wiatrowej w Lipnikach [ZDJĘCIA]

Magazyn energii elektrycznej w Cieszanowicach [fot. Witold Wośtak]
Magazyn energii elektrycznej w Cieszanowicach [fot. Witold Wośtak]
Nowoczesny system magazynowania energii elektrycznej zaprezentowano dzisiaj (09.09) w Głównym Punkcie Zasilania Cieszanowice (gmina Kamiennik).
Uruchomiony magazyn jest elementem stabilizacji pracy elektroenergetycznej sieci dystrybucyjnej i współpracuje z farmą wiatrową Lipniki, oddaloną o 7 kilometrów. W skrócie chodzi o to, by przekazywać do sieci energię pochodzącą z wiatraków.

Magazyn ma moc ponad 3 megawatów i pojemność użyteczną 777 kilowatogodzin. Jak mówi Robert Zasina, prezes Tauron Dystrybucja, trzeba szukać innowacyjnych rozwiązań, bo Tauron jako operator systemu dystrybucyjnego ma zobowiązania.

- Te obowiązki to dostawa energii elektrycznej w sposób ciągły – bezprzerwowy – oraz o odpowiednich parametrach. Aby temu podołać i zrealizować powyższe zadania, szukamy rozwiązań, staramy się je sprawdzać, weryfikować i stosować na naszych urządzeniach w sieci po to, by nasi klienci mogli korzystać z energii oraz aby ta energia była o właściwych parametrach i jakości.

Patryk Demski, wiceprezes Tauron Polska Energia do spraw strategii i rozwoju, podkreśla, że nie da się projektować sieci elektroenergetycznych bez myślenia o magazynowaniu.

- Nie da się rozwiązywać problemów, które piętrzą się przed polskim, europejskim i światowym systemem elektroenergetycznym bez odpowiedzi na pytania: jak energię przetrzymywać?; jak ją optymalizować?; jak unikać napięć, które tworzą odnawialne źródła energii?; jak na tym zarabiać?

Grzegorz Mudrak, kierownik projektu, informuje, że magazyn składa się z dziewięciu łańcuchów bateryjnych, które są połączone w trzy banki energii.

- Magazyn jest wykonany w technologii LTO – ona cechuje się tym, że jest w stanie udźwignąć odpowiednio duże prądy ładowania i rozładowania. Trwałość i żywotność magazynu mierzona w cyklach to ponad 25 tysięcy cykli ładowania i rozładowywania.

Nowoczesny magazyn w Cieszanowicach kosztował 10 milionów złotych, ale 80 procent wydatku pokryła dotacja unijna.
Robert Zasina
Patryk Demski
Grzegorz Murdak

Gospodarka

2024-11-25, godz. 12:53 Emeryci i renciści mogą więcej dorobić Zwiększają się bezpieczne limity dorabiania dla pracujących rencistów i wcześniejszych emerytów. Progi zmieniają się cztery razy w roku. Aktualizacja… » więcej 2024-11-23, godz. 11:00 52 miliony złotych na inwestycje zaplanowano w przyszłorocznym budżecie gminy Kluczbork Rekordowy jest projekt budżetu gminy Kluczbork na 2025 rok. Dochody i wydatki są zbilansowane na poziomie 252 milionów złotych. » więcej 2024-11-22, godz. 20:00 Finał kilku remontów dróg w gminie Wołczyn. Przebudowy w mieście i dwóch wsiach Na ukończeniu są ostatnie tego roku remonty dróg w gminie Wołczyn. » więcej 2024-11-22, godz. 17:30 Prudnik ujednolici plan zagospodarowania przestrzennego, aby nie było niejasności u inwestorów Zmiany planistyczne pomogą w otwieraniu firm w Prudnickiej Strefie Aktywności Gospodarczej. Gmina sporządzi nowy plan zagospodarowania przestrzennego dla terenów… » więcej 2024-11-22, godz. 13:39 Państwowa Inspekcja Pracy nagradza najbezpieczniejsze firmy Prestiżowe konkursy Państwowej Inspekcji Pracy rozstrzygnięte. Wyróżniono firmy i placówki, które najlepiej dbają o bezpieczeństwo swoich pracownikó… » więcej 2024-11-22, godz. 12:04 Powódź nie podniosła stopy bezrobocia w regionie W urzędach pracy w powiatach poszkodowanych przez powódź bezrobotnych nie przybyło, ale przedsiębiorcy z tych terenów wciąż zmagają się ze skutkami wrześniowego… » więcej 2024-11-21, godz. 14:00 Pierwszy inwestor wynajął halę w brzeskiej "Zielonce". Firma chce zatrudnić kilkanaście osób Kilkanaście osób ma wkrótce znaleźć pracę w brzeskiej strefie przemysłowej. Pojawił się pierwszy inwestor, który wynajął od WSSE część hali przemysłowej… » więcej 2024-11-21, godz. 12:00 "Na ten moment kontrole na terenach powodziowych są zawieszone". Prezes WFOŚ gościem Radia Opole - Do czerwca przyszłego roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska zawiesił kontrole instalacji grzewczych na terenach powodziowych - potwierdziła w Porannej… » więcej 2024-11-20, godz. 18:00 Są pierwsze stropy i ściany przyziemia. Jak idzie budowa nowego osiedla OTBS w Opolu? Zgodnie z planem przebiega budowa nowego osiedla Opolskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego przy ulicy Wrocławskiej w Opolu. » więcej 2024-11-20, godz. 16:30 Nowy sprzęt dla studentów elektrotechniki i automatyki trafił na Politechnikę Opolską Na Politechnice Opolskiej powstało nowe laboratorium dla studentów elektrotechniki i automatyki. Nowa sala dydaktyczna jest wyposażona w 9 stanowisk komputerowych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »