Radio Opole » Gospodarka
2022-08-24, 16:15 Autor: Monika Matuszkiewicz

"Te ceny są nie do przyjęcia". Związek Gmin Śląska Opolskiego o kosztach energii

Związek Gmin Śląska Opolskiego apeluje do państwa o zmniejszenie cen za prąd [fot.M.Matuszkiewicz]
Związek Gmin Śląska Opolskiego apeluje do państwa o zmniejszenie cen za prąd [fot.M.Matuszkiewicz]
Związek Gmin Śląska Opolskiego apeluje do państwa o zmniejszenie cen za prąd [fot.M.Matuszkiewicz]
Związek Gmin Śląska Opolskiego apeluje do państwa o zmniejszenie cen za prąd [fot.M.Matuszkiewicz]
Związek Gmin Śląska Opolskiego apeluje do państwa o zmniejszenie cen za prąd [fot.M.Matuszkiewicz]
Związek Gmin Śląska Opolskiego apeluje do państwa o zmniejszenie cen za prąd [fot.M.Matuszkiewicz]
Ceny za prąd są zdecydowanie za wysokie - uważa część opolskich samorządowców. Samorządów jest 37 i należą one do Związku Gmin Śląska Opolskiego. Dziś (24.08) włodarze tych gmin podpisali petycje w sprawie zmniejszenia cen za energię. W swoim stanowisku domagają się między innymi wsparcia ze strony rządu.
- To, jakie obecnie ceny zostały zaproponowane przez państwowe koncerny energetyczne jest dla nas nie do przyjęcia - mówi Czesław Tomalik, prezes zarządu Związku Gmin Śląska Opolskiego.

- Na przykład w ubiegłym roku wygrała oferta, w której cena za jedną megawatogodzinę wynosiła 508 złotych. Natomiast w tym roku, już w drugim nieunieważnionym przetargu, przeważyła cena ponad 2 tysiące 200 złotych. To jest ponad 4-krotnie więcej niż w ubiegłym roku. Powinniśmy w ogóle być objęci taryfą ochronną, taką jak dla mieszkańców. Przecież skutki tych ogromnych wzrostów cen za energię elektryczną uderzą w mieszkańców.

- Nie ma co ukrywać, że jeśli te ceny zostaną, to dla samorządów będzie to ogromny cios. Dla nas jest to wzrost z 4 milionów złotych do 16 milionów złotych - dodaje Jarosław Kielar, burmistrz Kluczborka.

- Jeżeli ta cena będzie nadal wysoka, to będzie bardzo mocne organicznie wszystkiego, co jest możliwe, żeby gmina mogła funkcjonować. Energia elektryczna to nie jest wszystko, jest jeszcze przecież energia cieplna, są też inne rzeczy, które stale rosną, jak na przykład płace.

Dodajmy, że stanowisko Związku Gmin Śląska Opolskiego 5 września zostanie zaprezentowane podczas posiedzenia komisji senackiej.
Czesław Tomalik
Jarosław Kielar

Gospodarka

2022-11-25, godz. 20:30 "Projekt otworzył oczy wielu uczniom". Pilotaż realizowany przez PUP w Oleśnie Pomoc absolwentom szkół ponadpodstawowych w stawianiu pierwszych kroków na rynku pracy. Taki był główny cel pilotażowego projektu 'Nowe spojrzenie - nowe… » więcej 2022-11-25, godz. 17:00 O szkolnictwie zawodowym w Kluczborku, czyli realizacja projektów dotowanych przez UE 300 uczniów powiatu kluczborskiego skorzystało ze staży zawodowych w ramach projektu 'Opolskie Szkolnictwo Zawodowe dla Rynku Pracy'. W Kluczborku podsumowano… » więcej 2022-11-25, godz. 11:54 Bursztynowe lody - takie specjały już niedługo będą dostępne w Baborowie Bursztynowe lody już niebawem będzie można degustować w Baborowie. W ramach realizowanego przez gminę projektu 'szlaku bursztynowego' w parku miejskim, nawiązującego… » więcej 2022-11-25, godz. 10:07 Korfantów z umową na tańszy węgiel. Dystrybucja prawdopodobnie w przyszłym tygodniu Polska Grupa Górnicza dostarczy węgiel mieszkańcom gminy Korfantów. Zainteresowanie surowcem w tej gminie jest bardzo duże. Do dziś (25.11) mieszkańcy zgłosili… » więcej 2022-11-25, godz. 09:00 "Trzy Rubiny – Trzy Gminy". Finał Gali Aktywności w Kietrzu Kilkadziesiąt zgłoszeń napłynęło do pierwszej edycji konkursu 'Trzy Rubiny - Trzy Gminy' na najaktywniejsze osoby oraz przedsiębiorców z Baborowa, Branic… » więcej 2022-11-25, godz. 08:00 W Namysłowie czekają na tani opał. Składy nie mają jeszcze umów ze spółkami węglowymi W Namysłowie nie ma zbyt dużego zainteresowania zakupem węgla na preferencyjnych warunkach. Tamtejsze składy nie posiadają jeszcze opału, który trafi do… » więcej 2022-11-24, godz. 18:02 Połączenie sportu i biznesu. I Opolski Wieczór Przedsiębiorczości Zarządzanie kryzysowe, wsparcie dla biznesu i bezpieczeństwo energetyczne. To trzy panele tematyczne pierwszej edycji Opolskiego Wieczoru Przedsiębiorczości… » więcej 2022-11-24, godz. 18:00 W gminie Kietrz będzie można kupić węgiel po preferencyjnych cenach Gmina Kietrz rozpoczęła przyjmowanie wniosków na zakup węgla po preferencyjnych cenach dla gospodarstw domowych. Wnioski mogą składać wyłącznie osoby… » więcej 2022-11-24, godz. 16:30 ZUS informuje. Pieniądze z OFE podlegają dziedziczeniu Pieniądze z OFE, również te które znajdują się na kontach w ZUS-ie, podlegają dziedziczeniu. Wypłata nie jest przekazywana z urzędu i jest możliwa jedynie… » więcej 2022-11-24, godz. 13:15 Rośnie bezrobocie w powiecie namysłowskim W powiecie namysłowskim rośnie bezrobocie. Na koniec września bez pracy pozostawało tam 9,3 procent mieszkańców. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »