Radio Opole » Gospodarka
2018-07-22, 11:45 Autor: Mariusz Chałupnik

Niech karp i pstrąg królują na opolskich stołach. Rybacka Lokalna Grupa Działania Opolszczyzna uczy przyrządzania ryb

Szkolenia z przyrządzania pstrąga i karpia [fot. lgropolszczyzna.pl]
Szkolenia z przyrządzania pstrąga i karpia [fot. lgropolszczyzna.pl]
Szkolenia z przyrządzania pstrąga i karpia [fot. lgropolszczyzna.pl]
Szkolenia z przyrządzania pstrąga i karpia [fot. lgropolszczyzna.pl]
Promocja regionalnych ryb, poprzez częstsze serwowanie ich w naszych restauracjach. Od czerwca Rybacka Lokalna Grupa Działania Opolszczyzna prowadzi kulinarne kursy, na których zachęca restauratorów, szefów kuchni, czy właścicieli punktów gastronomicznych do szerszego wprowadzania - karpia oraz pstrąga - do menu.
- Zauważyliśmy potrzebę organizacji takich szkoleń, ponieważ w naszych restauracjach te ryby występują niestety rzadko - mówi Aleksandra Czerkawska. - O ile pstrąg się pojawia, to karp podawany jest w niewielu restauracjach. Na palcach jednej ręki można policzyć, gdzie pojawia się ta ryba. Jest ona serwowana sezonowo. Zależy nam na tym, żeby była przez cały rok. Do tego dążymy już od kilku lat. Szkolenia, to też super miejsce, żeby szefowie kuchni mogli na ten temat ze sobą porozmawiać.

Hodowane na Opolszczyźnie ryby dają nam gwarancję świeżości. Inaczej jest z tymi, które sprowadzamy z innych regionów, które muszę być konserwowane, bądź też mrożone.

- Z pstrągiem nie jest źle, ale Polaków znaczniej trudniej przekonać do karpia - mówi Kamil Klekowski, prowadzący szkolenia. - Przeciętny Kowalski zakłada, że karp, to jest ryba mułowa, pachnąca mułem, która ma dużo ości. Zna ją tylko ze świąt. My spróbujemy ten stereotyp złamać, ponieważ karp, który jest hodowany na Opolszczyźnie jest bardzo dobry. Dobrze hodowany, w odpowiednich warunkach. Dzięki czemu posmak mułu, o którym wszyscy mówią, to tak naprawdę nie występuje. Naszych restauratorów próbujemy nauczyć jak tę rybę oprawić, żeby ości było bardzo mało lub wcale.

Są jeszcze pojedyncze miejsca na trzy wrześniowe szkolenia. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie Rybackiej Lokalnej Grupy Działania Opolszczyzna.
Aleksandra Czerkawska
Kamil Klekowski

Gospodarka

2024-05-30, godz. 11:00 Jarmark w Głubczycach pod znakiem sera i twarogu. Gościem specjalnym znany serowar Gieno Miętkiewicz Warsztaty serowarskie, pokazy kulinarne, prezentacja rękodzieła, degustacja lokalnych produktów oraz konkurs z nagrodami na najlepszą pastę z twarogu - to… » więcej 2024-05-29, godz. 14:30 Debata rolników z kandydatami do PE. W roli głównej Zielony Ład Kandydaci do Europarlamentu z naszego okręgu spotkali się dziś (29.05) z rolnikami. Głównym tematem podczas debaty w Izbie Rolniczej w Opolu był Zielony… » więcej 2024-05-27, godz. 17:00 WUP ma wsparcie dla elastycznych pracodawców. To pieniądze m.in. na dofinansowanie pensji Około 30 tysięcy złotych na wyposażenie miejsca pracy lub 4 tysiące złotych miesięcznie przez pół roku na dofinansowanie pensji pracownika. » więcej 2024-05-27, godz. 14:52 Głuchołazy: potrzeby pięciu wiosek zasilą pieniądze z budżetu samorządu województwa Pięć sołectw z gminy Głuchołazy otrzyma po 6,5 tys. zł dofinansowania z programu Marszałkowska Inicjatywa Sołecka. W efekcie będą mogły zrealizować… » więcej 2024-05-23, godz. 14:00 Opole: debata o ochronie środowiska. "Problemy z klimatem to nasz największy problem" Problemy klimatyczne - to dziś największe wyzwanie, z jakim mierzą się naukowcy zajmujący się prawem ochrony środowiska. » więcej 2024-05-23, godz. 11:19 Europa stawia na "zieloną" gospodarkę. Firmy dostosują się albo znikną Przedsiębiorstwa, w także w naszym regionie, by pozostać konkurencyjnymi będą musiały przejść wiele procesów dostosowawczych. - Najbliższe lata będą… » więcej 2024-05-22, godz. 15:00 Jest przetarg na przebudowę DW487 w Oleśnie. Szacowany koszt to 50 milionów złotych Do największej w tym roku inwestycji przygotowuje się Zarząd Dróg Wojewódzkich w Opolu. Mowa o przebudowie drogi wojewódzkiej 487 w Oleśnie, na którą… » więcej 2024-05-22, godz. 07:30 Lewin Brzeski stawia na fotowoltaikę Gminna farma fotowoltaiczna powstanie w Lewinie Brzeskim. Będzie miała moc pół megawata. Stanie przy ujęciu wód w tym mieście. » więcej 2024-05-21, godz. 13:30 Koniec z azbestem w Lewinie Brzeskim. Trwa wymiana sieci wodociągowej Woda w Lewinie Brzeskim i Łosiowie będzie smaczniejsza i zdrowsza. Gmina jest już na półmetku inwestycji polegającej na wymianie rur azbestowych na nowe… » więcej 2024-05-20, godz. 17:45 Rekordowa liczba chętnych na unijne dofinansowanie współpracy przygranicznej Zaskakująco duże jest zainteresowanie unijnym dofinansowaniem polsko-czeskiej współpracy w Euroregionie Pradziad. W pierwszym naborze nowej unijnej perspektywy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »