Radio Opole » Kultura i rozrywka
2017-11-18, 22:15 Autor: Ewelina Laxy

Nagrody Karpika wręczone. Zakończyło się tegoroczne Święto Karpia

Zwycięska praca Karpika 2017 [fot. Ośrodek Kultury w Niemodlinie]
Zwycięska praca Karpika 2017 [fot. Ośrodek Kultury w Niemodlinie]
Wręczono nagrody w konkursie satyrycznym "Karpik" [fot. Ewelina Laxy]
Wręczono nagrody w konkursie satyrycznym "Karpik" [fot. Ewelina Laxy]
Wręczono nagrody w konkursie satyrycznym "Karpik" [fot. Ewelina Laxy]
Wręczono nagrody w konkursie satyrycznym "Karpik" [fot. Ewelina Laxy]
Wręczono nagrody w konkursie satyrycznym "Karpik" [fot. Ewelina Laxy]
Wręczono nagrody w konkursie satyrycznym "Karpik" [fot. Ewelina Laxy]
Satyra ciągle żywa. Po raz 15. wręczono nagrody w konkursie rysunku satyrycznego "Karpik" w Niemodlinie. W tym roku na konkurs wpłynęło pond 200 prac z 30 krajów świata, w tym z Japonii, Tajlandii, czy Czech.
Nagroda Grand Prix trafiła do Pawła Kuczyńskiego, który po raz kolejny wziął udział w konkursie.

- Pomnik, na którym jest głowa karpia, a w cieniu tego monumentu opiera się taki żebrak ogryzający ości, w domyśle tego karpia - mówił o swojej pracy zdobywca nagrody. - Nie ukrywam, że trochę do tej pracy natchnęła mnie obecna sytuacja polityczna w kraju. Myślałem, że już wyeksploatowałem się doszczętnie na ten temat, a tu widać jednak życie trochę sprzyja temu, aby w nowe ramy ubrać te idee.

Dzisiejsza gala była równocześnie zakończeniem obchodów 9. Święta Karpia. Jak mówią organizatorzy, cieszy to, że formuła konkursu wciąż jest aktualna.

- Tematem przewodnim są ryby, ale autorzy czasami w bardzo niekonwencjonalny sposób przedstawiają ten wątek - mówi Michał Graczyk, członek komisji konkursowej, organizator konkursu. - Rozwija się ten konkurs. Zaskoczyło mnie w tym roku kilka pomysłów. Zupełnie inne ujęcie, do tej pory nie było takiego ujęcia. Już się rok temu bałem, że może się to będzie wypalać wszystko, że nie ma już nowych pomysłów. Szukamy czegoś niekonwencjonalnego, czegoś zupełnie innego, żeby nie było błahe.

Nagroda główna konkursu trafiła do Magdaleny Wosik, wyróżnieni zostali także m.in. Wiesław Wojciechowski i Jiri Srna z Czech. W tym roku w konkursie wzięło udział 139 autorów.
Paweł Kuczyński
Michał Graczyk

Kultura i rozrywka

2024-05-23, godz. 19:00 „Wiodącą inspiracją jest poszukiwanie głębi”. Wystawa prac Anny Waligórskiej w Prudniku Malarstwo Anny Waligórskiej prezentowane będzie w „Galerii na poddaszu” Prudnickiego Ośrodka Kultury. Artystka jest projektantką, ilustratorką oraz wykładowcą… » więcej 2024-05-23, godz. 15:45 Koncert symfoniczny z organami w tle w Filharmonii Opolskiej Filharmonia Opolska zaprasza na piątkowy koncert symfoniczny. Orkiestra Filharmonii Opolskiej wykona trzy utwory na koncercie zatytułowanym 'Potęga i (nie)powaga'… » więcej 2024-05-23, godz. 11:30 "Ilustragan" zagości w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu W Miejskiej Bibliotece Publicznej rusza wystawa zatytułowana 'Ilustragan'. To wystawa ilustracji osób artystycznych związanych z Wydziałem Sztuki Uniwersytetu… » więcej 2024-05-23, godz. 10:00 To już 10 lat. Głubczycki big-band ''Gramy na czarno'' obchodzi jubileusz Trwają ostatnie próby do jubileuszowego koncertu głubczyckiego big-bandu ''Gramy na czarno''. Repertuar działającego od dziesięciu lat przy szkole muzycznej… » więcej 2024-05-23, godz. 07:32 OKT: spotkanie w teatrze z autorkami książki o niezwykłych miejscach Opola Jedną z imprez towarzyszących 48. Opolskim Konfrontacjom Teatralnym w Opolu jest spotkanie z autorkami książki 'MOTYL I CEMENT. Artystyczne niespodzianki na… » więcej 2024-05-22, godz. 17:00 "Chcemy złożyć hołd naszym kochanym mamom". Koncert z okazji Dnia Matki w Głubczycach 'Mamo, dla Ciebie jestem' - to tytuł poetycko-muzycznego koncertu, który z okazji Dnia Matki odbędzie się w Głubczycach. W kościele Franciszkanów wystąpią… » więcej 2024-05-22, godz. 16:04 Artyści przyjadą do Mosznej. Przed nami Muzyczne Święto Kwitnących Azalii Po raz 40. na zamku w Mosznej zabrzmi muzyka klasyczna. Przed nami jeden z najstarszych festiwali - Muzyczne Święto Kwitnących Azalii im. Zbigniewa Pawlickiego… » więcej 2024-05-22, godz. 16:02 Wspomnienia Stanisława Jałowieckiego w bibliotece w Opolu Był przewodniczącym NSZZ Solidarność Śląska Opolskiego, dziennikarzem Radia Wolna Europa, posłem na Sejm, marszałkiem województwa opolskiego i europosłem… » więcej 2024-05-22, godz. 05:41 48 OKT: poetycki wieczorek z "Klasyką żywą" Teksty Jeremiego Przybory, Cypriana Kamila Norwida i Stanisława Wyspiańskiego zabrzmiały na schodach i w holu Teatru Jana Kochanowskiego w Opolu. Młode artystki… » więcej 2024-05-22, godz. 05:31 48 OKT: "Wyzwolenie" prosto z Gdańska na ekranie Modelatorni w Opolu Widzowie w milczeniu wychodzili z Modelatorni Teatru Jana Kochanowskiego w Opolu po emisji przedstawienia 'Wyzwolenie' w reżyserii Jana Klaty z Teatru Wybrzeże… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »