Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-10-07, 14:54 Autor: Grzegorz Frankowski

''Lista potrzeb jest bardzo długa''. Mieszkańcy powiatu głubczyckiego walczą ze skutkami powodzi

Branice-Zamek - [fot: Grzegorz Frankowski]
Branice-Zamek - [fot: Grzegorz Frankowski]
Branice-Zamek - [fot: Grzegorz Frankowski]
Branice-Zamek - [fot: Grzegorz Frankowski]
Branice-Zamek - [fot: Grzegorz Frankowski]
Branice-Zamek - [fot: Grzegorz Frankowski]
Trzy tygodnie po powodzi mieszkańcy gminy Branice cały czas pracują przy oczyszczaniu i osuszaniu swoich domów i budynków gospodarczych. Największe spustoszenia żywioł wyrządził w Branicach-Zamku, Dzierżkowicach, Wiechowicach i Boboluszkach. W wyniku powodzi ucierpiała również infrastruktura drogowa i przeprawy mostowe. Szacowanie strat nie zostało jeszcze zakończone.
- Jak przyszła woda, przez trzy dni byliśmy całkowicie odcięci od świata – przypomina Zenon Morawski z Branic.

- Bez prądu, bez gazu, bez niczego byliśmy trzy dni. Po trzech dniach straż nas wyciągnęła. Żonę wynieśli, a ja jakimś cudem sam wyszedłem, chociaż jestem po operacji. Wszystkie sprzęty, wszystkie meble trzeba nowe. Nic się nie uratowało. Wszystko poszło, przez to okno wyrzucone. Tutaj było na jakieś 30-40 cm błota. To wszystko musieliśmy wynieść.

- Ogromne straty spowodowały, że lista potrzeb jest bardzo długa – mówi Sebastian Baca, wójt Branic.

- Głównie te potrzeby oscylują wokół materiałów budowlanych, wokół sprzętu związanego z takim bieżącym funkcjonowaniem: kuchenki, czajniki, piece. To jest w tej chwili najpotrzebniejsze. Różnego rodzaju zaprawy murarskie, tynki, kleje, to co pomaga szybko wyremontować zalane mieszkania, zalane domy.

- W sąsiadującej z Branicami gminą Głubczyce doraźną pomoc otrzymało już ponad 70 procent poszkodowanych – informuje Kazimierz Bedryj, zastępca burmistrza Głubczyc.

- Komisje docierają po raz kolejny, bo w momencie szacowania strat nie było nikogo w domu. Do tej pory wydaliśmy 235 decyzji z pomocą doraźną w wysokości 8 tys. złotych i 297 decyzji z kwotą 2 tys. złotych.

- Pomoc dla powodzian zadeklarowało również Wojsko Polskie – dodaje zastępca burmistrza Głubczyc.

- Jeżeli będzie konieczność użycia ciężkiego sprzętu do budynków, które uzyskają pozwolenie na rozbudowę. Mamy również ofertę od wojska na wykonanie dezynfekcji obiektów. Jeżeli ktoś byłby zainteresowany tym tematem, to proszę o zgłoszenie się do nas do urzędu bądź do sołtysa.

- Największy problem w tej chwili mieszkańcy mają z osuszeniem budynków, które zalała woda – dodaje Artur Czechowicz, wicestarosta powiatu głubczyckiego.

- Bo ta wilgoć nie wyjdzie z dnia na dzień, więc żeby tam cokolwiek robić w tych domach, to te pomieszczenia muszą być suche. Inaczej nic to nie da, bo wyjdzie grzyb, wyjdzie wilgoć i tak naprawdę te prace pójdą na marne.

Na odbudowę i remonty czeka również infrastruktura gminna i powiatowa. Straty szacuje się na kilkadziesiąt milionów złotych. Samorządowcy z południa regonu w trakcie dzisiejszej wideokonferencji z wojewodą opolskim dowiedzieli się, że powstał generator wniosków, który ma pomóc w szybszym procedowaniu wniosków o wypłaty odszkodowań z tytułu utraty infrastruktury publicznej.
Zenon Morawski
Sebastian Baca
Kazimierz Bedryj
Kazimierz Bedryj
Artur Czechowicz

Wiadomości z regionu

2024-11-24, godz. 18:28 Odbudowa wałów i pozew przeciw Wodom Polskim. Spotkanie powodzian w Bodzanowie Pozwać Wody Polskie czy nie - nad tym zastanawiali się w niedzielę (24.11) mieszkańcy głuchołaskich wsi zalanych podczas wrześniowej powodzi. » więcej 2024-11-24, godz. 17:00 Na szkolenia, stroje czy wyjazdy. Są dotacje dla kół gospodyń wiejskich Do końca listopada koła gospodyń wiejskich mogą ubiegać się w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o dofinansowanie na działania statutowe… » więcej 2024-11-24, godz. 16:30 Grać może każdy. Szachowy weekend w Strzelcach Opolskich [ZDJĘCIA] Strzelce Opolskie w ten weekend stały się stolicą szachów. To za sprawą dwóch wydarzeń, wczorajszych mistrzostw województwa opolskiego w szachach błyskawicznych… » więcej 2024-11-24, godz. 14:45 Sejmik młodzieżowych drużyn pożarniczych. "To daje odwagę" Debata, wymiana doświadczeń i integracja - w Opolu trwa historyczny, bo pierwszy Sejmik Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych Województwa Opolskiego. » więcej 2024-11-24, godz. 13:30 W Gogolinie powstanie nowy park miejski. Samorząd zdobył unijne dofinansowanie Park miejski o powierzchni 1 hektara powstanie przy ul. Dębowej w Gogolinie. Burmistrz miasta Krzysztof Reinert informuje, że planowane jest nasadzenie 13 tys… » więcej 2024-11-24, godz. 13:00 Małe, duże i nie tylko z naszego regionu. Komprachcice organizują konkurs szopek bożonarodzeniowych Rodziny, uczniowie, znajomi i osoby indywidualne mogą wziąć udział w konkursie szopek bożonarodzeniowych organizowanym przez Samorządowy Ośrodek Kultury… » więcej 2024-11-24, godz. 12:30 TIR gubił olej. Kontrola ITD na opolskim odcinku autostrady A4 Ten samochód nie pojechał już dalej. Inspektorzy ITD zatrzymali na opolskim odcinku autostrady A4 chorwackiego przewoźnika, w którego pojeździe ciężarowym… » więcej 2024-11-24, godz. 11:00 Znane są szczegóły Kluczborskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego Dwa dni potrwa Kluczborski Jarmark Bożonarodzeniowy. Imprezę zaplanowano na weekend 7-8 grudnia w sercu miasta, czyli na rynku, od 12:00 do 20:00. » więcej 2024-11-24, godz. 10:30 Wody Polskie: trwa udrażnianie cieków i naprawa wałów opolskich rzek 31 koniecznych inwestycji i napraw po wrześniowej powodzi przeprowadziły Wody Polskie w województwie opolskim. » więcej 2024-11-24, godz. 10:00 Coraz więcej osób odwiedza wołczyńską tężnię. Zakończył się trzeci sezon inhalacji To był udany sezon tężni solankowej w Wołczynie. Obiekt do inhalacji funkcjonuje obok Koziego Parku od października 2021 roku. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »