Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-08-12, 13:19 Autor: Daniel Klimczak

W wieku 64 lat zmarł Jerzy Czerwiński, radny sejmiku, były senator i poseł

Jerzy Czerwiński - archiwum [fot. Radio Opole]
Jerzy Czerwiński - archiwum [fot. Radio Opole]
Nie żyje Jerzy Czerwiński, były poseł, senator, a obecnie radny sejmiku regionu z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.
Informację o śmierci polityka potwierdził nam jeden z jego najbliższych współpracowników Dariusz Kolbek - w przeszłości dyrektor biura senatorskiego Jerzego Czerwińskiego.

- Będzie brakowało nam go. Był bardzo dobrym człowiekiem, zawsze się dobrze z nim rozmawiało. Na pewno go ludzie zapamiętają bardzo dobrze. To jest człowiek, który dobrze współpracował nawet z ludźmi z przeciwnego obozu. Każdy go szanował i on każdego szanował. To jest wielka strata.

O wielkiej stracie dla całego regionu mówi także radny sejmiku, a w przeszłości wojewoda, eurodeputowany i poseł na sejm RP Sławomir Kłosowski.

- Bardzo, bardzo porządny człowiek, tak w dużym skrócie. W szeregach niebiańskich przybędzie takich osób, które są bardzo merytoryczne w każdej sprawie. To wielka strata dla nas, i radnych sejmiku, i - myślę - że dla mieszkańców województwa opolskiego, bo niejedną dobrą rzecz zrobił dla mieszkańców całego regionu.

O niezwykłej pracowitości, zaangażowaniu i patriotyzmie Jerzego Czerwińskiego mówi też Grzegorz Peczkis, który wspólnie z nim zasiadał w senacie IX kadencji.

- Trudno uwierzyć, że odszedł, bo to było bardzo nagłe. To był bardzo, bardzo pracowity człowiek. Bardzo oddany wolności i życiu dla Polski. Nie musiał tego udowadniać, bo to co robił, te jego czyny decydowały o tym, że robił to dla kraju, no i robił to z wielkim oddaniem. Inni senatorowie, którzy byli prawnikami, doceniali to, że chociaż on prawnikiem formalnie nie był, to tak doskonale znał się na legislacji, że wielokrotnie poprawiał ustawy, kiedy inni uznawali, że już są prawie że doskonałe. W życiu codziennym również organizował wydarzenia patriotyczne, na przykład obchody świąt powstań śląskich na Górze św. Anny.

"Rzetelny i zawsze merytorycznie przygotowany do dyskusji, działający zawsze w trosce o mieszkańców regionu. Cześć Jego pamięci!" - napisał z kolei w mediach społecznościowych marszałek regionu Szymon Ogłaza.

- Po raz pierwszy pana Jerzego Czerwińskiego poznałem w Liceum Ogólnokształcącym w Białej, gdzie był nauczycielem - wspomina wicestarosta prudnicki Janusz Siano. - Bardzo dobry fachowiec, znany w środowisku nauczyciel, chwalony też przez młodzież. Później kariera samorządowa i polityczna. Tutaj w starostwie dyskutowaliśmy na temat zmian, które chcieliśmy realizować w prudnickiej oświacie powiatowej. To też konsultowaliśmy z panem Czerwińskim. Bardzo konkretny, rzeczowy partner do dyskusji. Mile wspominam te wszystkie spotkania i rozmowy z nim - dodał samorządowiec.

Kompetencje nauczycielskie Jerzego Czerwińskiego doceniali uczniowie. W ogólnopolskim plebiscycie „Gazety Wyborczej” został wybrany „Belfrem Roku”.

Jerzy Czerwiński przygodę z polityką rozpoczął w 1994 roku, gdy został radnym gminy Prudnik. W późniejszym czasie blisko współpracował z Janem Olszewskim, któremu współorganizował kampanię prezydencką w 1995 roku. W 2001 roku został posłem z ramienia Ligi Polskich Rodzin. Od 2015 roku, przez dwie kadencje, zasiadał w izbie wyższej polskiego parlamentu.

Jerzy Czerwiński w czerwcu skończył 64 lata.
Dariusz Kolbek
Sławomir Kłosowski
Grzegorz Peczkis
Janusz Siano

Wiadomości z regionu

2024-11-24, godz. 18:28 Odbudowa wałów i pozew przeciw Wodom Polskim. Spotkanie powodzian w Bodzanowie Pozwać Wody Polskie czy nie - nad tym zastanawiali się w niedzielę (24.11) mieszkańcy głuchołaskich wsi zalanych podczas wrześniowej powodzi. » więcej 2024-11-24, godz. 17:00 Na szkolenia, stroje czy wyjazdy. Są dotacje dla kół gospodyń wiejskich Do końca listopada koła gospodyń wiejskich mogą ubiegać się w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o dofinansowanie na działania statutowe… » więcej 2024-11-24, godz. 16:30 Grać może każdy. Szachowy weekend w Strzelcach Opolskich [ZDJĘCIA] Strzelce Opolskie w ten weekend stały się stolicą szachów. To za sprawą dwóch wydarzeń, wczorajszych mistrzostw województwa opolskiego w szachach błyskawicznych… » więcej 2024-11-24, godz. 14:45 Sejmik młodzieżowych drużyn pożarniczych. "To daje odwagę" Debata, wymiana doświadczeń i integracja - w Opolu trwa historyczny, bo pierwszy Sejmik Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych Województwa Opolskiego. » więcej 2024-11-24, godz. 13:30 W Gogolinie powstanie nowy park miejski. Samorząd zdobył unijne dofinansowanie Park miejski o powierzchni 1 hektara powstanie przy ul. Dębowej w Gogolinie. Burmistrz miasta Krzysztof Reinert informuje, że planowane jest nasadzenie 13 tys… » więcej 2024-11-24, godz. 13:00 Małe, duże i nie tylko z naszego regionu. Komprachcice organizują konkurs szopek bożonarodzeniowych Rodziny, uczniowie, znajomi i osoby indywidualne mogą wziąć udział w konkursie szopek bożonarodzeniowych organizowanym przez Samorządowy Ośrodek Kultury… » więcej 2024-11-24, godz. 12:30 TIR gubił olej. Kontrola ITD na opolskim odcinku autostrady A4 Ten samochód nie pojechał już dalej. Inspektorzy ITD zatrzymali na opolskim odcinku autostrady A4 chorwackiego przewoźnika, w którego pojeździe ciężarowym… » więcej 2024-11-24, godz. 11:00 Znane są szczegóły Kluczborskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego Dwa dni potrwa Kluczborski Jarmark Bożonarodzeniowy. Imprezę zaplanowano na weekend 7-8 grudnia w sercu miasta, czyli na rynku, od 12:00 do 20:00. » więcej 2024-11-24, godz. 10:30 Wody Polskie: trwa udrażnianie cieków i naprawa wałów opolskich rzek 31 koniecznych inwestycji i napraw po wrześniowej powodzi przeprowadziły Wody Polskie w województwie opolskim. » więcej 2024-11-24, godz. 10:00 Coraz więcej osób odwiedza wołczyńską tężnię. Zakończył się trzeci sezon inhalacji To był udany sezon tężni solankowej w Wołczynie. Obiekt do inhalacji funkcjonuje obok Koziego Parku od października 2021 roku. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »