Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-03-06, 13:50 Autor: Anna Kurc

Na Uniwersytecie Opolskim obalali mity i odkrywali zawód logopedy

I Studenckie Forum Opolskiej Logopedii na UO [fot. Sławomir Mielnik]
I Studenckie Forum Opolskiej Logopedii na UO [fot. Sławomir Mielnik]
I Studenckie Forum Opolskiej Logopedii na UO [fot. Sławomir Mielnik]
I Studenckie Forum Opolskiej Logopedii na UO [fot. Sławomir Mielnik]
I Studenckie Forum Opolskiej Logopedii na UO [fot. Sławomir Mielnik]
I Studenckie Forum Opolskiej Logopedii na UO [fot. Sławomir Mielnik]
Studenckie Forum Opolskiej Logopedii po raz pierwszy zorganizowano na Uniwersytecie Opolskim. Okazją jest obchodzony 6 marca Europejski Dzień Logopedy.
- Wokół zawodu logopedy narosło wiele mitów. Podczas konferencji obalamy je i odkrywamy tajniki tego zawodu - twierdzą Hubert Pieczyński, przewodniczący Studenckiej Rady Wydziału Filologicznego oraz Natalia Ogórek, logopeda i wykładowca uniwersytecki.

- Na przykład taki, że do logopedy chodzi się tylko kiedy nie mówimy głoski "r", że logopeda pracuje tylko z dziećmi. Tak naprawdę do logopedy chodzi się w bardzo wielu przypadkach - mówi Pieczyński.

- Ten logopeda, tak naprawdę, to nie jest tylko człowiek od głosek. Większość moich pacjentów nie ma wady wymowy. To są osoby noszące aparaty ortodontyczne, czy też takie, które te aparaty w przyszłości będą zakładać oraz pacjenci mający problemy ze stawami skroniowo-żuchwowymi. Zajmujemy się też osobami po udarach czy z opóźnionym rozwojem mowy, a także tymi, które mają problemy artykulacyjne wynikające ze skrócenia wędzidełka podjęzykowego - wyjaśnia Natalia Ogórek.

O nowym nurcie w logopedii zwanym terapią karmienia opowiadała Elżbieta Dżaluk-Micun, psycholog i neurologopeda.

- To nie jest tylko to, co nam się kojarzy z typowym rozszerzeniem diety w wieku niemowlęcym. Coraz więcej dzieci ma problem z jedzeniem, są to także kilkulatki. Terapia karmienia ma za zadanie nauczyć je spożywania nowych posiłków i wyjścia z tak zwanej wybiórczości pokarmowej. Na terapię nigdy nie jest za późno, bo jeśli zostawimy ten temat, wówczas będziemy dorosłymi osobami z wybiórczością pokarmową - tłumaczy Dżaluk-Micun.

W forum wzięli udział studenci kierunków medycznych, fizjoterapii, położnictwa, fizjoterapii, pedagogiki oraz logopedii, a jego organizatorem była Studencka Rada Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Opolskiego.

Radio Opole I Studenckie Forum Opolskiej Logopedii objęło patronatem medialnym.
Hubert Pieczyński, Natalia Ogórek
Elżbieta Dżaluk-Micun

Wiadomości z regionu

2024-10-01, godz. 20:30 Pod koniec października samochody pojadą mostem tymczasowym w Głuchołazach Zgodnie z harmonogramem przebiegają prace związane z budową mostu tymczasowego w Głuchołazach na drodze krajowej 40. » więcej 2024-10-01, godz. 20:00 "Bardzo fajna inicjatywa". Studenci UO zyskali nowe miejsce do spotkań Nowy rok akademicki i nowe udogodnienia na Uniwersytecie Opolskim. Uczelnia przygotowała dla studentów drewniane leżaki i ławki ogrodowe, które stanęły… » więcej 2024-10-01, godz. 19:00 PANS w Nysie rozpoczyna nowy rok akademicki bez opóźnień Dzisiaj (01.01) odbyły się już pierwsze zajęcia, a 11 października zaplanowano uroczystą inaugurację. » więcej 2024-10-01, godz. 17:15 Tysiące pierogów i leczo dla ratowników i mieszkańców Głuchołaz. To wsparcie z Mazowsza Z ziemniakami, soczewicą, kaszą gryczaną, mięsem, kapustą, skwarkami i ruskie. 20 tysięcy pierogów przywiozło do Głuchołaz 'Pierogowe wsparcie z Maz… » więcej 2024-10-01, godz. 17:00 W Głuchołazach nadal widać kataklizm. "Bez wojska nie dalibyśmy sobie rady" 'Wielkie podziękowania dla żołnierzy za pomoc'. Te słowa powtarzają mieszkańcy Głuchołaz, którzy wciąż zmagają się z porządkowaniem mieszkań, piwnic… » więcej 2024-10-01, godz. 16:30 Wymiana elementów sygnalizacji w Dąbrowie. Będą utrudnienia na DK46 W środę (2.10) ruszy wymiana uszkodzonych pętli indykcyjnych sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu DK46 z ulicą Ciepielowicką i Sztonyka w Dąbrowie. Pierwszy… » więcej 2024-10-01, godz. 16:07 Za dwa tygodnie reaktywacja szpitala powiatowego w Nysie 15 października szpital powiatowy w Nysie wróci do pracy - poinformował dyrektor ZOZ w Nysie Artur Kamiński. Placówka została zamknięta, a pacjenci ewakuowani… » więcej 2024-10-01, godz. 16:00 Główny Szlak Sudecki odblokowany. Przywrócono wstęp do lasów w Górach Opawskich Z pewnymi wyjątkami zniesiono zakaz wstępu do lasów zarządzanych przez Nadleśnictwo Prudnik. Obostrzenie to nadal obowiązują na terenach zalanych i najbardziej… » więcej 2024-10-01, godz. 15:00 "Będzie węgiel i kuchenki gazowe". Sołtys Wronowa o pilnych potrzebach powodzian - Zabezpieczamy wszystko, co jest potrzebne, a przynajmniej staramy się - mówi Radiu Opole Leszek Witoń, sołtys Wronowa koło Lewina Brzeskiego. Obecnie mieszkańcom… » więcej 2024-10-01, godz. 14:18 Trzy świadczenia dla rodziców małych dzieci. Ruszył rządowy program Ruszył rządowy program Aktywny Rodzic. To trzy świadczenia - aktywny rodzic w pracy, tzw. babciowe, aktywnie w żłobku oraz aktywnie w domu. Wnioski należy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »