Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-02-09, 19:45 Autor: Witold Wośtak

Po 30 latach policjanci znów mają posterunek w Rudnikach. Mieszkańcy są zadowoleni

Otwarcie Posterunku Policji w Rudnikach [fot. Witold Wośtak]
Otwarcie Posterunku Policji w Rudnikach [fot. Witold Wośtak]
Otwarcie Posterunku Policji w Rudnikach [fot. Witold Wośtak]
Otwarcie Posterunku Policji w Rudnikach [fot. Witold Wośtak]
Otwarcie Posterunku Policji w Rudnikach [fot. Witold Wośtak]
Otwarcie Posterunku Policji w Rudnikach [fot. Witold Wośtak]
Otwarcie Posterunku Policji w Rudnikach [fot. Witold Wośtak]
Otwarcie Posterunku Policji w Rudnikach [fot. Witold Wośtak]
Otwarcie Posterunku Policji w Rudnikach [fot. Witold Wośtak]
Otwarcie Posterunku Policji w Rudnikach [fot. Witold Wośtak]
Policjanci wrócili na stałe do Rudnik w powiecie oleskim. Siedziba mundurowych jest zlokalizowana w centralnej części miejscowości - obok centrum przesiadkowego i nieopodal skrzyżowania dróg krajowych 42 i 43.
Nadinspektor Rafał Kochańczyk, zastępca Komendanta Głównego Policji i były Komendant Wojewódzki Policji w Opolu, nie ma wątpliwości, że w Rudnikach należało uruchomić siedzibę funkcjonariuszy.

- Odległość od Komendy Powiatowej Policji w Oleśnie oraz położenie dróg krajowych - to było bardzo istotnym elementem. Dzięki staraniom władz samorządowych ten posterunek powstał. Bardzo ważne, żeby ci obywatele, mieszkający w oddali od jednostki policji typu komenda powiatowa, mieli możliwość kontaktowania się, spotkania policjanta czy zgłoszenia tego, co ich niepokoi, czego obawiają się.

Obecne na otwarciu posterunku mieszkanki Rudnik cieszą się, że do ich miejscowości powrócili policjanci. - Kiedyś był i był potrzebny, to dlaczego teraz ma nie być potrzebny? Czasy są, jakie są. - Dla mieszkańców na pewno będzie przydatny, także on wydaje się niezbędny dla bezpieczeństwa całej naszej gminy. - On jest potrzebny społeczeństwu, bo różne przypadki zdarzają się, na przykład włamania mają miejsce. Ze wszystkim trzeba było jechać lub dzwonić do Olesna albo do Praszki, a na miejscu taka możliwość zawsze jest przydatna.

Wójt Grzegorz Domański jest pewien, że posterunek bardzo podnosi standard bezpieczeństwa. - Obecnie policjanci są bliżej ludzi. Dzisiaj społeczeństwo przychodzi do mundurowych z różnymi problemami, a teraz mają ich na wyciągnięcie ręki. W związku z tym uważam, że policja jest dla ludzi i służy im. My działamy prewencyjnie, żeby było coraz mniej przestępstw. Jeżeli one jednak pojawią się, na pewno będziemy zwalczać je.

Aspirant sztabowy Andrzej Materak, kierownik posterunku w Rudnikach, ocenia, że w gminie jest dość bezpiecznie. Pytamy, z czym spotykał się jako dzielnicowy w tym miejscu.

- To są interwencje domowe związane z przemocą, są też interwencje związane ze spożywaniem alkoholu w miejscach publicznych czy innego rodzaju zakłócenia porządku publicznego. Pracujemy jako posterunek, czyli nie będziemy tutaj całodobowo. Na tutejsze warunki i stan zagrożenia liczba ośmiu policjantów, z mojej perspektywy, będzie wystarczająca.

Podkomisarz Dariusz Świątczak, oficer prasowy KWP w Opolu, przypomina, że w Rudnikach posterunek był, ale został zamknięty ponad 30 lat temu.

- W dużej mierze dzięki staraniom samorządowców możemy wrócić tutaj do posterunku policji i dzięki temu na stałe służbę będzie tu pełnić ośmiu funkcjonariuszy w trybie dwuzmianowym. Zarówno podczas zmiany porannej, jak i popołudniowej, przez cały czas na miejscu i w terenie będą tu obecni policjanci.

Adaptacja dwóch pomieszczeń inkubatora przedsiębiorczości kosztowała 150 tysięcy złotych, gdzie połowa jest wkładem własnym gminy, a połowę daje dotacja samorządu wojewódzkiego.
Rafał Kochańczyk
Mieszkanki
Grzegorz Domański
Andrzej Materak
Dariusz Świątczak

Wiadomości z regionu

2024-06-12, godz. 16:12 Szymon Ogłaza nowym marszałkiem województwa opolskiego Szymon Ogłaza został wybrany na marszałka województwa opolskiego. Zastąpił na tym stanowisku Andrzeja Bułę, który został posłem Parlamentu Europejs… » więcej 2024-06-12, godz. 15:30 KAS zlikwidowała nielegalny salon gier w Brzegu W regionie wciąż nie brakuje amatorów nielegalnej gry na automatach. Po jednej z ostatnich akcji opolskiej KAS, część z nich będzie musiała poszukać innej… » więcej 2024-06-12, godz. 15:00 Przewoził 2 kg narkotyków. Mieszkańcowi Brzegu grozi 10 lat więzienia [FILM] Policyjny pościg rozegrał się w Brzegu za 30-letnim mieszkańcem miasta. Funkcjonariusze przechwycili 1100 gramów marihuany, prawie 750 gramów mefedronu i… » więcej 2024-06-12, godz. 14:50 Z Wysokiej do Fatimy na rowerze. Strażak pomaga choremu chłopcu Strażak ochotnik z OSP Wysoka tym razem z pomocą ruszył nie do pożaru, a dla Niedużego Wojtka. Łukasz Mularz postanowił rowerem przejechać z Wysokiej aż… » więcej 2024-06-12, godz. 14:50 Od kultury po sport. Dni Opola w najbliższy weekend Tegoroczne Dni Opola naszpikowane są całym przekrojem wydarzeń. Nie zabraknie wystaw, imprez biegowych i koncertów. Miejskie święto odbędzie w dniach 14… » więcej 2024-06-12, godz. 14:00 Kadeci z brzeskiej "Budowlanki" ślubowali wierność ojczyźnie Marzą o służbie w wojsku i choć dopiero się uczą, są już o krok bliżej zawodowej służby. 29 kadetów Oddziału Przygotowania Wojskowego oraz uczniowie… » więcej 2024-06-12, godz. 13:30 To był "Turniej Mądrych Głów". Uczniowie z Opola rywalizowali w grze ulicznej Uczniowie z Opola opuścili szkolne ławki i wyruszyli w teren. Trwa gra uliczna rozgrywana jako 'Turniej Mądrych Głów'. Do poruszania się po najważniejszych… » więcej 2024-06-12, godz. 12:15 Andrzej Buła po niemal 11 latach żegna się z urzędem. Teraz kierunek Bruksela Andrzej Buła podziękował za niemal 11 lat pracy na rzecz województwa opolskiego w roli marszałka i zapowiedział, że tę pracę będzie kontynuował także… » więcej 2024-06-12, godz. 12:15 Prezes Opolskiej Izby Gospodarczej o nastrojach w firmach i skutkach podwyższania płacy minimalnej - Na kiepski nastrój w opolskich firmach wpływa ogólnie klimat niepewności powodowany wieloma aspektami m.in. wojną w Ukrainie czy wzrostem opłat za autostrady… » więcej 2024-06-12, godz. 11:15 Kluczbork: spalarnia byłaby niezgodna z miejscowym planem zagospodarowania. Co dalej? Kotłownia opalana paliwem pochodzącym z odpadów jest niezgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego południowej części Kluczborka. To jednogłośna… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »