Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-07-17, 10:15 Autor: Katarzyna Plewnia/Cezary Puzyna

"Z całą pewnością jesteśmy bezpieczniejsi niż przed szczytem". Wiceminister Ociepa w Radiu Opole

Marcin Ociepa [fot. K.Bucyk]
Marcin Ociepa [fot. K.Bucyk]
Konferencja "Marcin Ociepa: Silny Kędzierzyn-Koźle" [fot. Jarosław Madzia]
Konferencja "Marcin Ociepa: Silny Kędzierzyn-Koźle" [fot. Jarosław Madzia]
- Z całą pewnością jesteśmy bezpieczniejsi niż przed szczytem [NATO-red.], gdyż przyjęto bardzo konkretne plany obronne. I to jest postęp - mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej, pytany o korzyści płynące z ubiegłotygodniowego szczytu NATO w Wilnie.
- Sojusz ze swej istoty jest sojuszem polityczno-wojskowym, ale ze względu na lata spokoju był przede wszystkim sojuszem politycznym. Po raz pierwszy mamy powrót do konkretnych planów obronnych, które odpolityczniają proces decyzyjny obrony państwa. To bardzo ważne w przypadku potencjalnej agresji - mówił gość Radia Opole.

- Mnie interesuje to, że zostały przyjęte plany obronne, gdzie zostały wskazane konkretne siły wojskowe i oddane do dyspozycji SACEUR, czyli głównodowodzącego sił zbrojnych NATO w Europie, generała, nie polityka, a generała, który w sytuacji zagrożenia może sięgnąć po te plany, nie czekając na spotkanie liderów.

- Podczas szczytu NATO przyjęto też zasadę, że państwa członkowskie sojuszu będą wydawać minimum 2% swojego PKB na obronność. Mimo, że jestem wiceministrem MON ubolewam, że musimy wydawać pieniądze na sprzęt wojskowy, na uzbrojenie, ale musimy, jeśli chcemy realnie odstraszać przeciwnika - dodał.

Podczas szczytu nastąpiła też zmiana w języku sojuszu w stosunku do Rosji. Wskazano ją jako potencjalnego agresora. Wcześniej kraj ten miał status partnera NATO.

Gościa Radia Opole pytaliśmy też o perspektywy dla Odry. - Kędzierzyn-Koźle to drugi największy ośrodek miejski w regionie, największy ośrodek przemysłowy w regionie, ściśle związany z Odrą, a także miasto, gdzie funkcjonują duże Zakłady Azotowe Kędzierzyn-Koźle. I teraz chodzi o wykorzystanie odrzańskiej drogi wodnej, ale wokół projektu wodorowego szlaku wodnego, czyli projektu gospodarczego, który będzie jedną wielką inwestycją w nowe technologie, na które jest masa pieniędzy - mówił Marcin Ociepa.

- Wierzę, że warto sięgać po te technologie, to jednocześnie będą miejsca pracy i nowy potencjał rozwojowy naszego województwa. Już dziś zakłady azotowe produkują wodór, tyle że szary, jako efekt spalania gazu, który już jest efektem ubocznym produkcji nawozów w Kędzierzynie-Koźlu, więc my już mamy pewien krok naprzód uczyniony w tym zakresie. Rzecz w tym, żebyśmy mądrze wykorzystali tę przewagę konkurencyjną, jaką jest ten wodór szary, już ta technologia, która jest obecna plus obecność ważnych zakładów przemysłowych, ale przecież Odra także zaczyna się na Śląsku, więc potencjał cały przemysłowy Śląska. Kędzierzyn jest blisko położony Śląska.

- Ten temat jest potrzebny do przepracowania mądrze, dlatego że trzeba wkrótce wystąpić o duże środki finansowe, także z UE, które pozwolą to sfinansować - dodał Ociepa.
Marcin Ociepa 1
Marcin Ociepa 2

Wiadomości z regionu

2024-06-26, godz. 11:01 Remont Wrocławskiej w Opolu a dojazd do ZUS Mogą być trudności z dostaniem się do opolskiego ZUS. Na ul. Wrocławskiej w Opolu trwają prace przy sieci wodociągowej. Rzecznik ZUS zachęca do skorzystania… » więcej 2024-06-26, godz. 10:24 Marcin Oszańca w Radiu Opole: O miejscu dla PSL w zarządzie województwa i przyszłości Trzeciej Drogi - Polityka to sztuka czekania i sztuka kompromisu - powiedział dziś (26.06) w Porannej Rozmowie Radia Opole Marcin Oszańca, lider Ludowców na Opolszczyźnie… » więcej 2024-06-26, godz. 10:10 Wybił dziurę w drzwiach, by ukraść telewizor niepełnosprawnemu. Zatrzymanie w Paczkowie Na trzy miesiące do aresztu trafił 60-latek, który jest podejrzewany o dokonanie kradzieży rozbójniczej w Paczkowie. Mężczyzna włamał się do mieszkania… » więcej 2024-06-26, godz. 09:40 Problemy komunikacyjne dla starszych i niepełnosprawnych osób na dworcu PKP w Opolu Trudności dla osób starszych i niepełnosprawnych z dostaniem się na 2 peron opolskiego dworca PKP - z takim problemem do redakcji Radia Opole zgłosiła się… » więcej 2024-06-26, godz. 07:45 Politechnika Opolska awansuje, Uniwersytet Opolski zalicza spadek. Nowy ranking Perspektywy 2024 26. miejsce zajął Uniwersytet Opolski, ex aequo z Uniwersytetem Śląskim i Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu, w Rankingu Uczelni Akademickich Perspektywy… » więcej 2024-06-26, godz. 06:46 To będzie upalna środa, ale może też zagrzmieć. Są nowe alerty IMGW Do 33 stopni Celsjusza wzrosnąć może w środę temperatura w części regionu Ostrzeżenie 2. stopnia przed upałami wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki… » więcej 2024-06-25, godz. 20:00 „Miasto ma wyglądać jak najlepiej”. Remont kościoła w Białej ma związek z jej 800-leciem Blisko 1,4 mln zł będzie kosztował remont zabytkowego kościoła parafialnego w Białej. Świątynię wzniesiono w XVI wieku. Jej zewnętrzny wygląd kontrastuje… » więcej 2024-06-25, godz. 19:30 Testerzy miejskich atrakcji w Opolu ruszyli w teren. "Chcieliśmy poznać świeże spojrzenie na nasze miasto" Pierwsza testerka miejskich atrakcji odwiedziła Opole. Za najciekawsze miejsca wskazała Muzeum Wsi Opolskiej, kamienicę czynszową i zoo. Jak się okazuje choć… » więcej 2024-06-25, godz. 18:40 Nie ma prądu w części Opola i sąsiednich miejscowościach. Trwa usuwanie awarii Problemy z dostawą prądu mogą mieć mieszkańcy części Chmielowic i Żerkowic w Opolu oraz podopolskich Komprachcic, Ochódz, Polskiej Nowej Wsi i Osin. » więcej 2024-06-25, godz. 18:30 Młodzi strażacy z Dolnego Śląska szkolą się w Turawie. "To idealne miejsce na obóz" Codzienna musztra, warunki polowe i poznawanie technik ratownictwa - tak w skrócie wygląda obóz strażacki, który odbywa się w ośrodku Strażak nad Jeziorem… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »