Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-07-17, 10:15 Autor: Katarzyna Plewnia/Cezary Puzyna

"Z całą pewnością jesteśmy bezpieczniejsi niż przed szczytem". Wiceminister Ociepa w Radiu Opole

Marcin Ociepa
Marcin Ociepa
Konferencja "Marcin Ociepa: Silny Kędzierzyn-Koźle" [fot. Jarosław Madzia]
Konferencja "Marcin Ociepa: Silny Kędzierzyn-Koźle" [fot. Jarosław Madzia]
- Z całą pewnością jesteśmy bezpieczniejsi niż przed szczytem [NATO-red.], gdyż przyjęto bardzo konkretne plany obronne. I to jest postęp - mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej, pytany o korzyści płynące z ubiegłotygodniowego szczytu NATO w Wilnie.
- Sojusz ze swej istoty jest sojuszem polityczno-wojskowym, ale ze względu na lata spokoju był przede wszystkim sojuszem politycznym. Po raz pierwszy mamy powrót do konkretnych planów obronnych, które odpolityczniają proces decyzyjny obrony państwa. To bardzo ważne w przypadku potencjalnej agresji - mówił gość Radia Opole.

- Mnie interesuje to, że zostały przyjęte plany obronne, gdzie zostały wskazane konkretne siły wojskowe i oddane do dyspozycji SACEUR, czyli głównodowodzącego sił zbrojnych NATO w Europie, generała, nie polityka, a generała, który w sytuacji zagrożenia może sięgnąć po te plany, nie czekając na spotkanie liderów.

- Podczas szczytu NATO przyjęto też zasadę, że państwa członkowskie sojuszu będą wydawać minimum 2% swojego PKB na obronność. Mimo, że jestem wiceministrem MON ubolewam, że musimy wydawać pieniądze na sprzęt wojskowy, na uzbrojenie, ale musimy, jeśli chcemy realnie odstraszać przeciwnika - dodał.

Podczas szczytu nastąpiła też zmiana w języku sojuszu w stosunku do Rosji. Wskazano ją jako potencjalnego agresora. Wcześniej kraj ten miał status partnera NATO.

Gościa Radia Opole pytaliśmy też o perspektywy dla Odry. - Kędzierzyn-Koźle to drugi największy ośrodek miejski w regionie, największy ośrodek przemysłowy w regionie, ściśle związany z Odrą, a także miasto, gdzie funkcjonują duże Zakłady Azotowe Kędzierzyn-Koźle. I teraz chodzi o wykorzystanie odrzańskiej drogi wodnej, ale wokół projektu wodorowego szlaku wodnego, czyli projektu gospodarczego, który będzie jedną wielką inwestycją w nowe technologie, na które jest masa pieniędzy - mówił Marcin Ociepa.

- Wierzę, że warto sięgać po te technologie, to jednocześnie będą miejsca pracy i nowy potencjał rozwojowy naszego województwa. Już dziś zakłady azotowe produkują wodór, tyle że szary, jako efekt spalania gazu, który już jest efektem ubocznym produkcji nawozów w Kędzierzynie-Koźlu, więc my już mamy pewien krok naprzód uczyniony w tym zakresie. Rzecz w tym, żebyśmy mądrze wykorzystali tę przewagę konkurencyjną, jaką jest ten wodór szary, już ta technologia, która jest obecna plus obecność ważnych zakładów przemysłowych, ale przecież Odra także zaczyna się na Śląsku, więc potencjał cały przemysłowy Śląska. Kędzierzyn jest blisko położony Śląska.

- Ten temat jest potrzebny do przepracowania mądrze, dlatego że trzeba wkrótce wystąpić o duże środki finansowe, także z UE, które pozwolą to sfinansować - dodał Ociepa.
Marcin Ociepa 1
Marcin Ociepa 2

Wiadomości z regionu

2024-11-22, godz. 21:15 Notariusze zapraszają na darmowe konsultacje. Będą w trzech opolskich miastach To ogólnopolska akcja organizowana już po raz 15. Notariusze doradzą, jak zabezpieczyć majątek rodziny, by uniknąć w przyszłości niepotrzebnych konfl… » więcej 2024-11-22, godz. 19:58 Rodzinna tragedia w Opolu. Policja i prokuratura wyjaśniają sprawę śmierci dziecka Prawdopodobnie do rodzinnej tragedii doszło w kamienicy przy ul. Armii Krajowej w pobliżu skrzyżowania z Dubois w Opolu. Jak przekazuje policja, nie żyje dziecko… » więcej 2024-11-22, godz. 19:39 Pożar domu w Dańcu. Mieszkańcy opuścili budynek przed przyjazdem straży Pięć zastępów straży pożarnej gasiło pożar domu jednorodzinnego w Dańcu. Troje mieszkańców samodzielnie oddaliło się z miejsca zagrożenia. Trwa ustalanie… » więcej 2024-11-22, godz. 19:00 Namysłowski magistrat chce poprawić dostępność dla niepełnosprawnych. W planach budowa windy Namysłowski magistrat ma się stać bardziej przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami. Niedawno udało się poprawić jakość obsługi niesłyszących… » więcej 2024-11-22, godz. 18:00 Mieszkańcy Ligoty Dolnej nie zgadzają się na budowę otaczarni. Inwestor kupił już działkę Protest przeciwko budowie wytwórni mas bitumicznych zorganizowali przed południem mieszkańcy Ligoty Dolnej obok Kluczborka. Inwestor kupił działkę w strefie… » więcej 2024-11-22, godz. 18:00 Termomodernizacja ZOL w Głogówku. „Nie ma porównania z tym, co było” Poprawa efektywności energetycznej obiektu i większy komfort dla pacjentów - to główne korzyści z termomodernizacji Zakładu Opiekuńczo - Leczniczego w… » więcej 2024-11-22, godz. 18:00 Opole: cały miesiąc z jarmarkiem bożonarodzeniowym. Oscypki z Białego Dunajca i chałwa z Turcji [ZDJĘCIA] Jarmark Bożonarodzeniowy wystartował! Opolski rynek wypełnił się atrakcjami dla dzieci, domkami wystawców i zielonymi drzewkami. » więcej 2024-11-22, godz. 17:30 Budują i remontują od 25 lat. Zarząd Dróg Wojewódzkich w Opolu z jubileuszem 2 mld złotych i 400 km dróg przebudowanych - taki jest bilans 25-letniej działalności Zarządu Dróg Wojewódzkich w Opolu. » więcej 2024-11-22, godz. 16:56 Można już przejechać "krajówką" przez Skorogoszcz. Ale są ograniczenia Drogowcy udostępnili kierowcom jeden pas ruchu w Skorogoszczy na DK94. Odcinek był nieprzejezdny od wrześniowej powodzi. Wystąpienie Nysy Kłodzkiej z koryta… » więcej 2024-11-22, godz. 16:14 Pluszowe misie z misją terapeutyczną będą rozweselać małych pacjentów Małe i większe maskotki trafiły do pacjentów oddziału pediatrii i chirurgii dziecięcej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu. Okazją był obchodzony… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »