Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-06-15, 21:15 Autor: Joanna Gerlich

Czysty Region ma 15 lat. "Mieszkańcy lepiej segregują, ale potrzebna jest stała edukacja"

Jubileuszowa konferencja Czystego Regionu [fot. UM Kędzierzyn-Koźle]
Jubileuszowa konferencja Czystego Regionu [fot. UM Kędzierzyn-Koźle]
Jubileuszowa konferencja Czystego Regionu [fot. Joanna Gerlich]
Jubileuszowa konferencja Czystego Regionu [fot. Joanna Gerlich]
Segregujemy coraz lepiej, ale ciągle jest nad czym pracować. W Kędzierzynie-Koźlu odbyła się jubileuszowa konferencja Związku Międzygminnego „Czysty Region” z okazji 15-lecia jego powołania. Podsumowano też kampanię edukacyjno-informacyjną „Odpady jako cenny surowiec”.
- To jest już kilkuletni projekt, w ramach którego przeprowadziliśmy wiele różnych akcji dla mieszkańców - mówi Karina Kacperczyk, przewodnicząca Związku Międzygminnego „Czysty region”. - Statystyki i cyfry pokazują wyraźnie, że świadomość dotycząca prawidłowej segregacji stale wzrasta. Przykładowo mogę podać, że w roku 2016 poziom segregowanych odpadów był na poziomie 37%, w 2022 roku wyniósł już blisko 60%. Także olbrzymi progres, który jest widoczny na co dzień, natomiast stała praca, edukacja, to cały czas jest przed nami - dodaje.

- Naszą główną zaletą jest efekt synergii, czyli połączenia w jednym miejscu problemów, które występują w małych gminach, i próby ich wspólnego rozwiązywania - mówi Łukasz Jastrzembski, członek zarządu i burmistrz Leśnicy. - Udało nam się zrealizować związek składający się z dwóch części. Ze związku, który posiada infrastrukturę, centrum przetwarzania odpadów, posiada swoje wysypisko, posiada swój transport. I z drugiej strony jako związek posiadamy też element ten administracyjny, czyli realizujemy całą otoczkę administracyjną dotyczącą gospodarowania odpadami od deklaracji, uchwał. Takich związków w Polsce, które realizują te dwa elementy jest niewiele - dodaje.

Obecnie do związku "Czysty Region" należy 14 gmin.
Karina Kacperczyk
Łukasz Jastrzembski

Wiadomości z regionu

2024-10-01, godz. 20:30 Pod koniec października samochody pojadą mostem tymczasowym w Głuchołazach Zgodnie z harmonogramem przebiegają prace związane z budową mostu tymczasowego w Głuchołazach na drodze krajowej 40. » więcej 2024-10-01, godz. 20:00 "Bardzo fajna inicjatywa". Studenci UO zyskali nowe miejsce do spotkań Nowy rok akademicki i nowe udogodnienia na Uniwersytecie Opolskim. Uczelnia przygotowała dla studentów drewniane leżaki i ławki ogrodowe, które stanęły… » więcej 2024-10-01, godz. 19:00 PANS w Nysie rozpoczyna nowy rok akademicki bez opóźnień Dzisiaj (01.01) odbyły się już pierwsze zajęcia, a 11 października zaplanowano uroczystą inaugurację. » więcej 2024-10-01, godz. 17:15 Tysiące pierogów i leczo dla ratowników i mieszkańców Głuchołaz. To wsparcie z Mazowsza Z ziemniakami, soczewicą, kaszą gryczaną, mięsem, kapustą, skwarkami i ruskie. 20 tysięcy pierogów przywiozło do Głuchołaz 'Pierogowe wsparcie z Maz… » więcej 2024-10-01, godz. 17:00 W Głuchołazach nadal widać kataklizm. "Bez wojska nie dalibyśmy sobie rady" 'Wielkie podziękowania dla żołnierzy za pomoc'. Te słowa powtarzają mieszkańcy Głuchołaz, którzy wciąż zmagają się z porządkowaniem mieszkań, piwnic… » więcej 2024-10-01, godz. 16:30 Wymiana elementów sygnalizacji w Dąbrowie. Będą utrudnienia na DK46 W środę (2.10) ruszy wymiana uszkodzonych pętli indykcyjnych sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu DK46 z ulicą Ciepielowicką i Sztonyka w Dąbrowie. Pierwszy… » więcej 2024-10-01, godz. 16:07 Za dwa tygodnie reaktywacja szpitala powiatowego w Nysie 15 października szpital powiatowy w Nysie wróci do pracy - poinformował dyrektor ZOZ w Nysie Artur Kamiński. Placówka została zamknięta, a pacjenci ewakuowani… » więcej 2024-10-01, godz. 16:00 Główny Szlak Sudecki odblokowany. Przywrócono wstęp do lasów w Górach Opawskich Z pewnymi wyjątkami zniesiono zakaz wstępu do lasów zarządzanych przez Nadleśnictwo Prudnik. Obostrzenie to nadal obowiązują na terenach zalanych i najbardziej… » więcej 2024-10-01, godz. 15:00 "Będzie węgiel i kuchenki gazowe". Sołtys Wronowa o pilnych potrzebach powodzian - Zabezpieczamy wszystko, co jest potrzebne, a przynajmniej staramy się - mówi Radiu Opole Leszek Witoń, sołtys Wronowa koło Lewina Brzeskiego. Obecnie mieszkańcom… » więcej 2024-10-01, godz. 14:18 Trzy świadczenia dla rodziców małych dzieci. Ruszył rządowy program Ruszył rządowy program Aktywny Rodzic. To trzy świadczenia - aktywny rodzic w pracy, tzw. babciowe, aktywnie w żłobku oraz aktywnie w domu. Wnioski należy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »