Jakie są oczekiwania polskich szpitali?
– My jako dyrektorzy szpitali uważamy, że najistotniejszym elementem we wszystkim, co zawierają ustawy, jest system płatnika – mówi Renata Jażdż-Zalewska, organizatorka Konferencji oraz prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Niepublicznych Szpitali Samorządowych, która na konferencji występowała również w roli dyrektora niepublicznego szpitala samorządowego w Kluczborku.
Starosta kluczborski Piotr Pośpiech, posługując się przykładem kluczborskiego szpitala, tłumaczył, że warto jest przekształcać te placówki w samorządowe szpitale niepubliczne. – Z wielkim hukiem się odbywało nasze przekształcenie przed laty. Wówczas zarzucano nam różne rzeczy. Mieliśmy przecież referendum w sprawie odwołania rady powiatu w związku z przekształceniem szpitala. Dziś po prawie 6 latach satysfakcja po naszej stronie musi być duża, bo okazuje się, że to rozwiązanie się sprawdziło, i że cała Polska ma właśnie iść w tym kierunku – wyjaśniał Pośpiech.
Zgodnie z przedstawionymi na Konferencji analizami Ministerstwa Zdrowia, aż 80 procent szpitali publicznych, które przekształciły się w spółki, generuje dodatni wynik finansowy. Oprócz tego, z prawie pięciuset przekształconych szpitali do tej pory żaden nie został postawiony w stan upadłości.
Posłuchaj informacji:
Łukasz Bagiński (oprac. Łukasz Sawicki)