Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-05-01, 15:30 Autor: Daniel Klimczak

W Opolu odsłonięto pomnik upamiętniający powstańców śląskich. "Opolanie również walczyli o to, żeby Opole było polskie" [FILM, ZDJĘCIA]

Odsłonięcie pomnika Powstańców Śląskich na Cmentarzu Komunalnym w Opolu
W Alei Zasłużonych na cmentarzu komunalnym w Opolu odsłonięto dziś (01.05) pomnik poświęcony bohaterom Powstań Śląskich.
Obelisk w sposób szczególny upamiętnia mieszkańców powiatu opolskiego, którzy brali udział w tych starciach. Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski, który był jednym z inicjatorów budowy pomnika, zauważa, że postawa powstańców była dowodem ich miłości do Polski.

- Bardzo zależało mi na tym, by przypomnieć, że opolanie również walczyli o to, żeby Opole było polskie, co wcale nie było takie oczywiste po ponad 100 latach panowania Niemców na tym terenie i wyłączania Polaków z obywatelstwa ówczesnych Niemiec. To, że byli gotowi zginąć za to, żeby mówić po polsku, to było wielkim dowodem na ich patriotyzm - podkreśla.

Wojewoda opolski Sławomir Kłosowski przekonywał, że każdy wyraz pamięci o uczestnikach Powstań Śląskich jest ważny dla polskiego społeczeństwa. Jak dodał, warto, by miejsca przypominające o tych wydarzeniach znalazły się w każdym powiecie Opolszczyzny.

- Każde miejsce upamiętnienia jest ważne, każdy obelisk, każdy kamień pamiątkowy. Ważne jest to, żebyśmy pamiętali o tych, którzy oddali najwyższa ofiarę z życia za to, żeby te ziemie przynależały do Polski. Proszę zwrócić uwagę, jak inne narody dbają o swoje pomniki, jak pielęgnują swoją historię, jak uprawiają politykę pamięci - wskazywał.

Doktor Bartosz Kuświk z Instytutu Śląskiego wskazywał z kolei, że pamięć o podobnych wydarzeniach sprzed wieku jest jednym z niezbędnych filarów współczesnego społeczeństwa.

- Jeżeli budujemy społeczeństwo obywatelskie, to to społeczeństwo budujemy na pewnych fundamentach. Historia jest jednym z kamieni węgielnych tego fundamentu. Pamięć historyczna, pamięć między innymi o dziejach własnych ziem, jest jednym z najważniejszych elementów, na których to budujemy - mówił.

Za wykonanie pomnika odpowiadał Zbigniew Pelon, plastyk miejski. Artysta powiedział Radiu Opole, że tworzenie monumentu odbywało się z dużą pieczołowitością.

- Patrzyłem, jak wyglądają strony świata, w jaki sposób pada światło, skąd świeci słońce. Inspirowałem się też historią, właściwie wszystko zaczyna się w Egipcie, stąd bardzo podoba mi się idea obelisku. Dzisiaj, co prawda, obchodzimy rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego, ale to były 3 powstania i dlatego mamy tu 3 ściany - wyjaśnia.

Przypomnijmy, że główne uroczystości związane z 100. rocznicą III Powstania Śląskiego odbędą się jutro (02.05) na Górze św. Anny. W obchodach weźmie udział prezydent RP Andrzej Duda.
Arkadiusz Wiśniewski
Sławomir Kłosowski
Zbigniew Pelon
Bartosz Kuświk
Odsłonięcie pomnika Powstańców Śląskich na Cmentarzu Komunalnym w Opolu [fot. Paula Hołubowicz]
Odsłonięcie pomnika Powstańców Śląskich na Cmentarzu Komunalnym w Opolu [fot. Paula Hołubowicz]

Wiadomości z regionu

2024-11-22, godz. 19:58 Rodzinna tragedia w Opolu. Policja i prokuratura wyjaśniają sprawę śmierci dziecka Prawdopodobnie do rodzinnej tragedii doszło w kamienicy przy ul. Armii Krajowej w pobliżu skrzyżowania z Dubois w Opolu. Jak przekazuje policja, nie żyje dziecko… » więcej 2024-11-22, godz. 19:39 Pożar domu w Dańcu. Mieszkańcy opuścili budynek przed przyjazdem straży Pięć zastępów straży pożarnej gasiło pożar domu jednorodzinnego w Dańcu. Troje mieszkańców samodzielnie oddaliło się z miejsca zagrożenia. Trwa ustalanie… » więcej 2024-11-22, godz. 19:00 Namysłowski magistrat chce poprawić dostępność dla niepełnosprawnych. W planach budowa windy Namysłowski magistrat ma się stać bardziej przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami. Niedawno udało się poprawić jakość obsługi niesłyszących… » więcej 2024-11-22, godz. 18:00 Mieszkańcy Ligoty Dolnej nie zgadzają się na budowę otaczarni. Inwestor kupił już działkę Protest przeciwko budowie wytwórni mas bitumicznych zorganizowali przed południem mieszkańcy Ligoty Dolnej obok Kluczborka. Inwestor kupił działkę w strefie… » więcej 2024-11-22, godz. 18:00 Termomodernizacja ZOL w Głogówku. „Nie ma porównania z tym, co było” Poprawa efektywności energetycznej obiektu i większy komfort dla pacjentów - to główne korzyści z termomodernizacji Zakładu Opiekuńczo - Leczniczego w… » więcej 2024-11-22, godz. 18:00 Opole: cały miesiąc z jarmarkiem bożonarodzeniowym. Oscypki z Białego Dunajca i chałwa z Turcji Jarmark Bożonarodzeniowy wystartował! Opolski rynek wypełnił się atrakcjami dla dzieci, domkami wystawców i zielonymi drzewkami. » więcej 2024-11-22, godz. 17:30 Budują i remontują od 25 lat. Zarząd Dróg Wojewódzkich w Opolu z jubileuszem 2 mld złotych i 400 km dróg przebudowanych - taki jest bilans 25-letniej działalności Zarządu Dróg Wojewódzkich w Opolu. » więcej 2024-11-22, godz. 16:56 Można już przejechać "krajówką" przez Skorogoszcz. Ale są ograniczenia Drogowcy udostępnili kierowcom jeden pas ruchu w Skorogoszczy na DK94. Odcinek był nieprzejezdny od wrześniowej powodzi. Wystąpienie Nysy Kłodzkiej z koryta… » więcej 2024-11-22, godz. 16:14 Pluszowe misie z misją terapeutyczną będą rozweselać małych pacjentów Małe i większe maskotki trafiły do pacjentów oddziału pediatrii i chirurgii dziecięcej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu. Okazją był obchodzony… » więcej 2024-11-22, godz. 15:30 Dramatyczne warunki życia mieszkanki powiatu nyskiego. Działamy, by to zmienić [INTERWENCJA] 92-letnia mieszkanka Burgrabic mieszka w warunkach urągających ludzkiej godności. Taka sytuacja trwa od dłuższego czasu. Po interwencji Radia Opole ma się… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »