Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-03-10, 07:00 Autor: Katarzyna Doros

Zamiast tradycyjnego korowodu, wydarzenia online i kolorowe patrole na opolskim rynku. Fundacja DOM zachęcała do przekazania 1% podatku

Akcja Fundacji DOM na opolskim rynku [fot. Katarzyna Doros]
Akcja Fundacji DOM na opolskim rynku [fot. Katarzyna Doros]
Akcja Fundacji DOM na opolskim rynku [fot. Katarzyna Doros]
Akcja Fundacji DOM na opolskim rynku [fot. Katarzyna Doros]
Akcja Fundacji DOM na opolskim rynku [fot. Katarzyna Doros]
Akcja Fundacji DOM na opolskim rynku [fot. Katarzyna Doros]
Akcja Fundacji DOM na opolskim rynku [fot. Katarzyna Doros]
Akcja Fundacji DOM na opolskim rynku [fot. Katarzyna Doros]
Akcja Fundacji DOM na opolskim rynku [fot. Katarzyna Doros]
Akcja Fundacji DOM na opolskim rynku [fot. Katarzyna Doros]
Zamiast tradycyjnego korowodu, wydarzenia online i kolorowe patrole w małych grupach na opolskim rynku. W ten sposób pracownicy i podopieczni fundacji DOM Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym zachęcali mieszkańców Opola do przekazania 1% swojego podatku.
- Pandemia utrudniła nam świętowanie, dlatego dostosowujemy się do zasad. Dla nas najważniejsze jest to, żeby być w przestrzeni Opola - mówi Małgorzata Jagieluk, prezes Fundacji DOM. - Chcemy pokazać, że jesteśmy profesjonalistami, że potrafimy zapewnić opiekę wielu osobom, potrzebujemy tylko wsparcia w postaci 1% podatku. Dochód z niego jest dla nas gwarancją i takimi przewidywalnymi środkami, które możemy zaplanować. Ważne, że 1% podatku nas nic nie kosztuje, to nawet nie jest darowizna. To ukłon państwa w stronę organizacji pozarządowych, natomiast to podatnik może zdecydować, na jaką instytucję przekazać te pieniądze.

Na opolskim rynku nie zabrakło małżeństwa Teresy i Kazimierza Jednorogów, założycieli fundacji, która od 30 lat zajmuje się rehabilitacją osób z niepełnosprawnościami.

- To bardzo istotne, żeby społeczeństwo wiedziało, że organizacje pozarządowe działają mimo pandemii, mimo trudności - mówi Teresa Jednoróg.

- Bez pieniędzy, które otrzymywaliśmy od sponsorów i właśnie z 1% podatku, nie dalibyśmy rady prowadzić tak szerokiej działalności fundacji - dodaje Kazimierz Jednoróg.

- Każda pomoc jest ważna, a takie akcje bardzo nam pomagają - mówi Wojciech Gerlach, terapeuta warsztatów terapii zajęciowych Fundacji DOM. - Możemy pomagać w funkcjonowaniu i w rehabilitacji społecznej, i zawodowej osób z niepełnosprawnościami. Pomagamy wychodzić do tzw. świata zewnętrznego, żeby nasi podopieczni mogli podjąć pracę.

- Myślę, że warto pomagać osobom niepełnosprawnym. W naszej fundacji można pomagać dzieciom i dorosłym. Jesteśmy akurat w Zakładzie Aktywności Zawodowej i pracujemy w pracowni ceramicznej. Tworzymy kubeczki, doniczki, kwiatki. Na co mamy zamówienie, to robimy. Udział w tych zajęciach daje nam to, że możemy wśród ludzi z przyjaciółmi i nie siedzieć w domu - dodają Joanna i Dawid.

Pod opieką fundacji pozostaje blisko 1500 rodzin.
Małgorzata Jagieluk
Teresa Jednoróg, Kazimierz Jednoróg
Wojciech Gerlach, Dawid, Joanna

Wiadomości z regionu

2024-07-22, godz. 20:30 Wciąż nieznana jest data otwarcia krytego basenu w Namysłowie. Zorganizowano spotkanie z mieszkańcami Październik jest obecnie realnym terminem oddania do użytku krytej pływalni w Namysłowie. Po południu w magistracie zorganizowano spotkanie informacyjne z… » więcej 2024-07-22, godz. 19:30 Opole: w czasie upałów zużywamy więcej wody. Ale przerwy w dostawach nam nie grożą W lipcu w Opolu wzrosło zużycie wody, ale do rekordu jeszcze daleko. Obecnie dobowo mieszkańcy stolicy regionu zużywają 25 tysięcy m3 wody. Paweł Kawecki… » więcej 2024-07-22, godz. 18:30 Wzięli sprawy w swoje ręce i posprzątali Starą Stobrawę. Bo rzeka to nie śmietnik Rękawiczki, gumiaki i worki na śmieci - wyposażeni w te atrybuty mieszkańcy Kluczborka, młodzież oraz dzieci, ruszyli z nurtem Starej Stobrawy, aby oczyścić… » więcej 2024-07-22, godz. 18:00 Czy w Kluczborku powstaną elektrownie wiatrowe? Urząd zaprasza mieszkańców na konsultacje Czy wiatraki obok miodu staną się wizytówką Kluczborka i gminy? To niewykluczone. Radni zdecydowali o sporządzeniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego… » więcej 2024-07-22, godz. 17:15 "Nie mieliśmy dotąd takiego problemu". Beczkowozy nadal zaopatrują mieszkańców gminy Biała w wodę pitną Mieszkańcy 11 miejscowości w gminie Biała muszą korzystać z wody dostarczanej beczkowozami. Woda w ich kranach jest wciąż niezdatna do spożycia. W dwóch… » więcej 2024-07-22, godz. 16:01 Pożar budynku gospodarczego w Starej Kuźni. Wewnątrz były butle z gazem Osiem zastępów straży pożarnej gasiło pożar budynku gospodarczego w Starej Kuźni w gminie Bierawa (pow. kędzierzyńsko-kozielski). Nie było osób pos… » więcej 2024-07-22, godz. 15:04 Radar meteo na Górze św. Anny oficjalnie otwarty. "Pozwoli na lepsze i szybsze przewidywanie zmian pogody" [ZDJĘCIA] Radar meteorologiczny przy autostradzie A4 na Górze Św. Anny oficjalnie otwarty. To jeden z 10 takich radarów należących do sieci POLRAD. Urządzenie zapewnia… » więcej 2024-07-22, godz. 14:38 "Bezpieczeństwo zawsze na pierwszym miejscu". Wakacyjna akcja policji na basenie w Głubczycach W ramach akcji 'Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą' i 'Bezpieczne wakacje' na basenie miejskim w Głubczycach, policjanci z komendy powiatowej przypominali… » więcej 2024-07-22, godz. 14:04 Cztery lata na budowę 23 kilometrów S11 od Gotartowa do Siemianic w Wielkopolsce Za cztery lata ma być gotowy niemal 23-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S11 między Siemianicami w województwie wielkopolskim a Gotartowem obok Kluczbo… » więcej 2024-07-22, godz. 13:55 W Polsce posiedział w więzieniu, teraz samolotem wróci do ojczyzny Z więzienia do strzeżonego ośrodka dla cudzoziemców, a wkrótce do ojczyzny. W taką podróż wysyłają 32-letniego Mołdawianina opolscy pogranicznicy. Przyczyn… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »