Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-10-08, 17:41 Autor: Witold Wośtak

O bioróżnorodności i chronionych zwierzętach dyskutowano w Opolu. Jutro uczestnicy konferencji pojadą do Borów Niemodlińskich

"Opolszczyzna i jej naturalne dziedzictwo" [fot. Witold Wośtak]
"Opolszczyzna i jej naturalne dziedzictwo" [fot. Witold Wośtak]
Grzegorz Hebda [fot. Witold Wośtak]
Grzegorz Hebda [fot. Witold Wośtak]
O najciekawszych chronionych zwierzętach regionu, zapylaczach i ropuchach mieli okazję posłuchać dziś (08.10) uczestnicy konferencji "Opolszczyzna i jej naturalne dziedzictwo".
Prelegenci od rana mówili o opolskiej przyrodzie w Publicznym Liceum Ogólnokształcącym numer 1 w Opolu, a uczestnikami byli nie tylko uczniowie. Celem konferencji jest uświadomienie znaczenia ochrony bioróżnorodności i kształtowanie postaw proekologicznych.

Dr Grzegorz Hebda z Instytutu Biologii Uniwersytetu Opolskiego, zaznacza, że lista ciekawych, a chronionych zwierząt jest w naszym regionie bardzo długa. - To chociażby orłan bielik, orlik krzykliwy i nietoperze - wylicza. - Takie nietoperze jak nocek orzęsiony czy podkowiec mały - ich kolonie rozrodcze w Górach Opawskich są również wyjątkowo liczne i wyróżniają nasze województwo na tle pozostałej południowo-zachodniej Polski. Mamy wyjątkowo liczne zimowiska i miejsca rozrodcze. Kolejnym przykładem jest odkrycie koszatki, ssaka popielicowatego, o którym tego roku było dość głośno.

Uczniowie Magdalena Nagaba i Wiktor Hordyński uważają takie wykłady za ciekawe, bo zdobyta wiedza może przydać się w parku czy lesie.

- Podczas lekcji skupiamy się bardziej na rzeczach praktycznych, przydatnych do matury. Mniej jest informacji, co dzieje się wokół nas w najbliższym środowisku, na przykład w Opolu lub okolicy. Siedzenie tutaj jest więc naprawdę przyjemne - ocenia Magdalena.

- To z pewnością pozwala spojrzeć z innej strony na gatunki zwierząt podczas spaceru na wyspie Bolko lub Pasieka. Można wyodrębnić te zwierzęta z ogółu - dodaje Wiktor.

Na jutro (09.10) zaplanowano spacer przyrodniczy w Borach Niemodlińskich.

Radio Opole jest patronem medialnym tej konferencji.
Grzegorz Hebda
Magdalena Nagaba i Wiktor Hordyński

Wiadomości z regionu

2024-07-23, godz. 12:15 "Jakimś cudem ta antywirusowa aktualizacja miała błąd". Gość Radia Opole o globalnej awarii Piątkowe (19.07) problemy po awarii systemów komputerowych spowodowanej wadliwą aktualizacją antywirusa firmy CrowdStrike skłaniają do postawienia pytania… » więcej 2024-07-23, godz. 11:20 Nie stawił się w zakładzie karnym. Policja poszukuje 22-latka z Opola Ma do odbycia karę 9 miesięcy więzienia i ukrywa się przed organami ścigania. Policja poszukuje Bartłomieja Smolińskiego, który został skazany prawomocnym… » więcej 2024-07-23, godz. 11:19 Ruszyła budowa ścieżki rowerowej na kąpielisku Malina. Powstanie "ring" wokół stawu Przy kąpielisku Malina w Opolu pojawiły się koparki. To oznacza, że ruszyła budowa ścieżki rowerowej. Nowy odcinek ma połączyć się z istniejącą już… » więcej 2024-07-23, godz. 11:15 Potrzebna pomoc dla 3-osobowej rodziny pogorzelców z Kluczborka Trwa zbiórka materiałów budowlanych dla trzyosobowej rodziny po pożarze mieszkania przy ulicy Karola Miarki w Kluczborku. » więcej 2024-07-23, godz. 11:00 Spotkanie Młodych po raz 30. Do Wołczyna przyjechała młodzież z całego kraju Po raz 30. do Wołczyna przyjechała młodzież z całego kraju, która bierze udział w Spotkaniu Młodych - młodzieżowym festiwalu katolickim zorganizowanym… » więcej 2024-07-22, godz. 20:30 Wciąż nieznana jest data otwarcia krytego basenu w Namysłowie. Zorganizowano spotkanie z mieszkańcami Październik jest obecnie realnym terminem oddania do użytku krytej pływalni w Namysłowie. Po południu w magistracie zorganizowano spotkanie informacyjne z… » więcej 2024-07-22, godz. 19:30 Opole: w czasie upałów zużywamy więcej wody. Ale przerwy w dostawach nam nie grożą W lipcu w Opolu wzrosło zużycie wody, ale do rekordu jeszcze daleko. Obecnie dobowo mieszkańcy stolicy regionu zużywają 25 tysięcy m3 wody. Paweł Kawecki… » więcej 2024-07-22, godz. 18:30 Wzięli sprawy w swoje ręce i posprzątali Starą Stobrawę. Bo rzeka to nie śmietnik Rękawiczki, gumiaki i worki na śmieci - wyposażeni w te atrybuty mieszkańcy Kluczborka, młodzież oraz dzieci, ruszyli z nurtem Starej Stobrawy, aby oczyścić… » więcej 2024-07-22, godz. 18:00 Czy w Kluczborku powstaną elektrownie wiatrowe? Urząd zaprasza mieszkańców na konsultacje Czy wiatraki obok miodu staną się wizytówką Kluczborka i gminy? To niewykluczone. Radni zdecydowali o sporządzeniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego… » więcej 2024-07-22, godz. 17:15 "Nie mieliśmy dotąd takiego problemu". Beczkowozy nadal zaopatrują mieszkańców gminy Biała w wodę pitną Mieszkańcy 11 miejscowości w gminie Biała muszą korzystać z wody dostarczanej beczkowozami. Woda w ich kranach jest wciąż niezdatna do spożycia. W dwóch… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »