Program na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych coraz popularniejszy na Opolszczyźnie
W tegorocznej edycji programu ASOS złożono o 450 wniosków więcej niż w 2019 roku. - Takie programy mają szczególne znaczenie zwłaszcza teraz w okresie pandemii - przyznał w Radiu Opole wiceminister rodziny pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed, odnosząc się do rządowego programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych.
- Program jest skierowany do osób powyżej 60. roku życia. Szczególnie teraz w okresie pandemii jest bardzo ważne, żebyśmy te programy dla osób starszych realizowali, bo to też w zdecydowany sposób pozwala tym osobom wrócić do normalnego funkcjonowania. To może być nauka, to może być rekreacja, to może być również dodatkowa opieka. To wszystko można w ramach tych programów realizować i stowarzyszenia z tego korzystają.
W ocenie ministra Szweda, ważne jest to, że takie wsparcie trafia też często do małych ośrodków, które mają największe problemy z pozyskaniem różnego rodzaju dofinansowań. Dzięki zwiększeniu transzy z 10 do 40 mln złotych, będzie możliwe przeprowadzenie np. dodatkowych zajęć edukacyjnych, warsztatów, zajęć rekreacyjno- sportowych, co skutecznie zwiększa aktywność seniorów w życiu lokalnej społeczności.
Wiceszef resortu rodziny pracy i polityki społecznej nie miał wątpliwości, że takie programowe wspieranie osób starszych powinno być nieodzownym elementem strategii każdego rządu. W tegorocznej edycji programu złożono o 450 wniosków więcej niż w 2019 roku, co pokazuje, że organizacje tzw. trzeciego sektora zdają sobie sprawę ze skuteczności proponowanych przez ministerstwo transz w zapobieganiu wykluczeniu społecznemu osób starszych.
Jak zapowiedział wiceminister Stanisław Szwed, w przygotowaniu jest już kolejna edycja programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2021-2025.