Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-04-21, 22:05 Autor: Dorota Kłonowska

Trwa remont nyskiej bazyliki – Pomnika Historii. W kościele stanęły 27-metrowe rusztowania

Remont wnętrza nyskiej bazyliki [Fot.Maciej Zych]
Remont wnętrza nyskiej bazyliki [Fot.Maciej Zych]
Remont wnętrza nyskiej bazyliki [Fot.Maciej Zych]
Remont wnętrza nyskiej bazyliki [Fot.Maciej Zych]
Wymiana dachu bazyliki w Nysie [Fot. Maciej Zych]
Wymiana dachu bazyliki w Nysie [Fot. Maciej Zych]
Iglica nyskiej bazyliki z kapsułą pamięci [Fot.Maciej Zych]
Iglica nyskiej bazyliki z kapsułą pamięci [Fot.Maciej Zych]
Nyskie śródmieście z bazyliką nocą [Fot. Maciej Zych]
Nyskie śródmieście z bazyliką nocą [Fot. Maciej Zych]
Prace renowacyjne są finansowane z programów unijnych, asygnowanych i kontrolowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To kwota ok. 21 mln zł, łącznie z wkładem własnym.
- Już wcześniej otrzymywaliśmy wsparcie z ministerstwa, ale były to kwoty po kilkaset tys. zł rocznie, które pozwalały na prowadzenie prac remontowych etapami. Tak było w przypadku rewitalizacji dzwonnicy, a później samego dachu. Jego remont rozpoczęliśmy właśnie dzięki takim dotacjom, a prace nabrały tempa już po otrzymaniu 21 mln na kompleksowy remont konserwatorski obiektu - mówi prałat, ks. Mikołaj Mróz.

Nyska bazylika ma najbardziej stromy dach w Europie, pokryty dachówkami typu mnich-mniszka, których jest 120 tysięcy, a dodajmy, że bazylika oprócz dachu głównego ma też 14 dachów bocznych, na kaplicach. Wymiana dachu wymagała od wykonawców specjalnych przygotowań i umiejętności. Efektem prac będzie też możliwość udostępnienia strychu bazyliki dla zwiedzających. Do tej pory był on jedynie otwierany raz w roku, podczas Jakubowego Jarmarku.

Obecnie trwają prace przy odnawianiu elewacji, a także we wnętrzu świątyni, gdzie stanęły olbrzymie, 27-metrowe rusztowania. Żmudne roboty polegają na wzmacnianiu sklepień, wymianie tynków wewnętrznych, rewitalizacji elewacji łącznie z wymianą i konserwacją elementów kamiennych. Wszystko to pod ścisłym nadzorem konserwatora zabytków.

- To prawdziwy majstersztyk, który wymaga indywidualnego potraktowania niemal każdej średniowiecznej cegły – mówi proboszcz. – Większość fug między cegłami jest wykuwana i przychodzą właściwe fugi. Lica cegieł są oczyszczane. Ja tego bardzo pilnuję, żeby to oczyszczanie nie było agresywne, dlatego, że te średniowieczne cegły to są tzw. wiśniówki. Mają piękny, wiśniowy kolor, albo szkliwo. I jeżeli się idzie wieczorem, jest pełnia księżyca, to te cegły błyszczą. Tego nie można zniszczyć. Prawie każda cegła musi być inaczej potraktowana, aby zachowała swój charakter. Tak sobie to wyobrażam, jak znikną te rusztowania. Więc to jest drobiazgowa rzecz.

Remont tego Pomnika Historii ma też swojego kronikarza – pasjonata. To nyski fotografik Maciej Zych, który dokumentuje każdy etap prac, zarówno korzystając z drona, jak i osobiście docierając do najbardziej niedostępnych zakamarków bazyliki. Powstają unikatowe fotografie i filmy na pamiątkę kolejnym pokoleniom.
Mikołaj Mróz

Wiadomości z regionu

2024-11-24, godz. 18:28 Odbudowa wałów i pozew przeciw Wodom Polskim. Spotkanie powodzian w Bodzanowie Pozwać Wody Polskie czy nie - nad tym zastanawiali się w niedzielę (24.11) mieszkańcy głuchołaskich wsi zalanych podczas wrześniowej powodzi. » więcej 2024-11-24, godz. 17:00 Na szkolenia, stroje czy wyjazdy. Są dotacje dla kół gospodyń wiejskich Do końca listopada koła gospodyń wiejskich mogą ubiegać się w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o dofinansowanie na działania statutowe… » więcej 2024-11-24, godz. 16:30 Grać może każdy. Szachowy weekend w Strzelcach Opolskich [ZDJĘCIA] Strzelce Opolskie w ten weekend stały się stolicą szachów. To za sprawą dwóch wydarzeń, wczorajszych mistrzostw województwa opolskiego w szachach błyskawicznych… » więcej 2024-11-24, godz. 14:45 Sejmik młodzieżowych drużyn pożarniczych. "To daje odwagę" Debata, wymiana doświadczeń i integracja - w Opolu trwa historyczny, bo pierwszy Sejmik Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych Województwa Opolskiego. » więcej 2024-11-24, godz. 13:30 W Gogolinie powstanie nowy park miejski. Samorząd zdobył unijne dofinansowanie Park miejski o powierzchni 1 hektara powstanie przy ul. Dębowej w Gogolinie. Burmistrz miasta Krzysztof Reinert informuje, że planowane jest nasadzenie 13 tys… » więcej 2024-11-24, godz. 13:00 Małe, duże i nie tylko z naszego regionu. Komprachcice organizują konkurs szopek bożonarodzeniowych Rodziny, uczniowie, znajomi i osoby indywidualne mogą wziąć udział w konkursie szopek bożonarodzeniowych organizowanym przez Samorządowy Ośrodek Kultury… » więcej 2024-11-24, godz. 12:30 TIR gubił olej. Kontrola ITD na opolskim odcinku autostrady A4 Ten samochód nie pojechał już dalej. Inspektorzy ITD zatrzymali na opolskim odcinku autostrady A4 chorwackiego przewoźnika, w którego pojeździe ciężarowym… » więcej 2024-11-24, godz. 11:00 Znane są szczegóły Kluczborskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego Dwa dni potrwa Kluczborski Jarmark Bożonarodzeniowy. Imprezę zaplanowano na weekend 7-8 grudnia w sercu miasta, czyli na rynku, od 12:00 do 20:00. » więcej 2024-11-24, godz. 10:30 Wody Polskie: trwa udrażnianie cieków i naprawa wałów opolskich rzek 31 koniecznych inwestycji i napraw po wrześniowej powodzi przeprowadziły Wody Polskie w województwie opolskim. » więcej 2024-11-24, godz. 10:00 Coraz więcej osób odwiedza wołczyńską tężnię. Zakończył się trzeci sezon inhalacji To był udany sezon tężni solankowej w Wołczynie. Obiekt do inhalacji funkcjonuje obok Koziego Parku od października 2021 roku. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »