Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-06-13, 15:00 Autor: Maciej Stępień

Przyniósł do sklepu znaleziony granat. Saperzy ostrzegają przed nieodpowiedzialnym zachowaniem

Saperzy przestrzegają przed samodzielnym podejmowaniem z ziemi niewybuchów [fot. Maciej Stępień]
Saperzy przestrzegają przed samodzielnym podejmowaniem z ziemi niewybuchów [fot. Maciej Stępień]
Niewybuch [fot. Maciej Stępień]
Niewybuch [fot. Maciej Stępień]
Wczoraj w Rychnowie jeden z mieszkańców przyniósł granat do sklepu [fot. KPP Namysłów]
Wczoraj w Rychnowie jeden z mieszkańców przyniósł granat do sklepu [fot. KPP Namysłów]
Patrol saperski [fot. Maciej Stępień]
Patrol saperski [fot. Maciej Stępień]
Wracamy do wydarzeń, jakie rozegrały się wczoraj w podnamysłowskim Rychnowie. 60-letni mężczyzna wszedł do sklepu z granatem, by zapytać sprzedawcę, co z tym przedmiotem zrobić. Był przekonany, że to zabawka. Saperzy ostrzegają, że przedmioty znalezione w ziemi nadal potrafią być śmiercionośne a nieodpowiedzialnych zachowań w regionie nie brakuje.
Policja podkreśla, że było to skrajnie nieodpowiedzialne zachowanie ze strony 60-latka, ponieważ istniało realne zagrożenie wybuchem. Paweł Chmielewski, rzecznik namysłowskiej policji mówi, że policjanci, którzy przybyli na miejsce od razu dokonali ewakuacji.

- Zanim na miejsce przyjechał patrol saperski nasz funkcjonariusz z przeszkoleniem pirotechnicznym obejrzał granat. Był mocno skorodowany, nie posiadał już m.in. zawleczki i w zasadzie w każdej chwili mógł samoczynne eksplodować. Gdy na miejsce przyjechało wojsko, niebezpieczny przedmiot został podjęty przez saperów.

W ciągu kilku ostatnich lat na terenie naszego regionu doszło do kilku nieodpowiedzialnych zachowań ze strony mieszkańców. W Nysie nieznane do dziś osoby na jednej z bocznych ulic pozostawiły znalezione w pobliskim lesie miny przeciwpancerne. Nie lepiej zachował się pewien mieszkaniec Brzegu, o czym wspomina Bogusław Dąbkowski z miejscowej policji.

- Mężczyzna przyszedł i wyciągnął z reklamówki granat. Położył go na ladzie podawczej i oświadczył, że znalazł taki przedmiot. Cała komenda została wówczas postawiona na nogi – mówi funkcjonariusz.

Mjr Jacek Obierzyński z 1.Brzeskiego Pułku Saperów podkreśla, że w ziemi wciąż znajduje się sporo przedmiotów niebezpiecznych, które mogą stanowić zagrożenie.

- Te niewybuchy nadal są niebezpieczne. Zostały stworzone po to, by zabijać i pomimo tak długiego okresu, który upłynął od II wojny światowej, przedmioty te potrafią być groźne. Każdego roku wyjeżdżamy po kilkaset razy i nie ma tutaj znaczenia, jak dawno temu dochodziło do walk. W ziemi jest tego naprawdę sporo.

Zastępca dowódcy patrolu rozminowania chorąży Robert Janklowski dodaje, że najwięcej tego typu przedmiotów znajduje się na terenach leśnych.

- 50-60% niewybuchów to rzeczy znalezione w lasach. Przypomnę, ze to właśnie tam trafiał cały arsenał nieużyty w trakcie wojny. To tam trafiały bomby, pociski i granaty z pobliskich wiosek i miast. Ta akcja rozminowania trwała do 1956 roku. Wówczas do ziemi trafiło bardzo dużo tych przedmiotów.

Saperzy i policjanci apelują, nie podejmujmy na własną rękę jakichkolwiek niewybuchów. W takim przypadku należy natychmiast zaalarmować odpowiednie służby.

Wiadomości z regionu

2024-06-06, godz. 17:30 Znów wybieramy "Opolską Markę". Przedsiębiorcy mogą zgłaszać się do konkursu Pracodawca roku, Usługa roku, Produkt roku i Produkt spożywczy - w tych kategoriach wyłonieni zostaną zwycięzcy konkursu 'Opolska Marka 2023', który ogłosił… » więcej 2024-06-06, godz. 17:19 Odra zagrożona złotymi algami. Jest komunikat Zespołu Zarządzania Kryzysowego Odra i Kanał Gliwicki ponownie zagrożone skażeniem złotą algą. Ministerstwo Klimatu i Środowiska ostrzega, że z powodu załamania pogody sytuacja w najbliższym… » więcej 2024-06-06, godz. 17:00 Symulacje medyczne na Uniwersytecie Opolskim. Liczy się czas i podejście do pacjenta Cztery różne przypadki medyczne, a na pomoc każdemu po 12 minut. Takie zadanie mieli studenci pielęgniarstwa i położnictwa z pięciu uczelni w kraju, którzy… » więcej 2024-06-06, godz. 16:30 ZUS i PANS podpisały umowę o współpracy. Studenci otrzymają możliwość praktyk Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Nysie i Zakład Ubezpieczeń Społecznych zacieśniają kontakty. Podczas dnia otwartego zorganizowanego przez ZUS w murach… » więcej 2024-06-06, godz. 15:30 Zdolni uczniowie odebrali nagrody w wojewódzkich konkursach przedmiotowych 102 laureatów Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych dla szkół podstawowych nagrodzono podczas gali przygotowanej przez Kuratorium Oświaty w Opolu. » więcej 2024-06-06, godz. 15:19 3 miliony na 5 subregionów. Startuje Marszałkowski Budżet Obywatelski 2025 3 mln złotych - tyle pieniędzy Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego rozdysponuje pośród mieszkańców 5 subregionów Opolszczyzny w ramach Marszałkowskiego… » więcej 2024-06-06, godz. 15:17 Sytuacja na Odrze stabilizuje się. Wraca żegluga, otwarto wrota Młynówki Normuje się sytuacja na opolskim odcinku Odry. Po kilkudniowych opadach deszczu stan wód był na poziomie średnim, w skutek czego zamknięta została Odrzańska… » więcej 2024-06-06, godz. 15:12 Nysa ma stary-nowy stadion. W sobotę otwarcie obiektu Polonii Nysa Nowe trybuny na ok. 2 tysiące widzów, zadaszenie, nowa murawa, szatnie i oświetlenie. Dodatkowo nowoczesna bieżna, przeznaczona do treningu lekkoatletycznego… » więcej 2024-06-06, godz. 14:48 W CUP popłynął opolski miód. Jest dobry i słodki [ZDJĘCIA] Pszczoły 'mieszkające' na dachu Centrum Usług Publicznych nie próżnowały i ponownie wyprodukowały mnóstwo miodu. Za nami drugie miodobranie w ekologicznej… » więcej 2024-06-06, godz. 14:47 Są pieniądze na nowe ścieżki rowerowe. Opole ma już plan Ponad 8 milionów złotych - tyle pieniędzy łącznie otrzyma Aglomeracja Opolska, a dokładniej wchodzące w jej skład Opole i gmina Turawa na budowę i remont… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »