Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-02-10, 14:07 Autor: Jan Poniatyszyn

Jedni umierali, drudzy przeżyli katorgę na nieludzkiej ziemi

Symboliczny pomnik męczenników Sybiru na prudnickim cmentarzu komunalnym [zdj. Jan Poniatyszyn]
Symboliczny pomnik męczenników Sybiru na prudnickim cmentarzu komunalnym [zdj. Jan Poniatyszyn]
77 lat temu ruszyła pierwsza masowa deportacja Polaków na Sybir. Objęła ona mieszkańców Kresów Wschodnich, które znalazły się pod sowiecką okupacją. W ramach akcji depolonizacyjnej do łagrów zesłano tamtejszą elitę społeczną II Rzeczpospolitej.
- 10 lutego 1940 roku przyszło NKWD i zabierało całe rodziny - wspomina pochodząca z województwa tarnopolskiego Teofila Kołodenna, która po wojnie osiedliła się w Łące Prudnickiej. – W naszym wagonie upchano 56 osób. Gdy zabrali mojego dziadka to był chory i w drodze umarł. Nie powiedziano nam nawet gdzie. Wieźli nas miesiąc do Krasnojarskiego Kraju. Na miejscu była już tylko tajga. Od razu wygonili nas do pracy, do lasu. Jeść nie było co. Ludzie umierali prawie codziennie.

- Nas zawieźli w Nowosybirsk - mówi pochodzący z Wołynia Bronisław Sawicki, który po wojnie zamieszkał w Głubczycach. – Miasto, gdzie byliśmy zesłani nazywało się Leninsk. Nas Polaków brano do roboty w miejscowej kopalni. Śmiertelność była bardzo duża. Częste były wypadki w pracy oraz tyfus. Choroby nas dziesiątkowały.

Do czerwca 1941 roku władze sowieckie przeprowadziły cztery deportacje. Według różnych szacunków na Syberię zesłano nawet miliona Polaków.
Teofila Kołodenna
Bronisław Sawicki

Wiadomości z regionu

2024-11-22, godz. 21:15 Notariusze zapraszają na darmowe konsultacje. Będą w trzech opolskich miastach To ogólnopolska akcja organizowana już po raz 15. Notariusze doradzą, jak zabezpieczyć majątek rodziny, by uniknąć w przyszłości niepotrzebnych konfl… » więcej 2024-11-22, godz. 19:58 Rodzinna tragedia w Opolu. Policja i prokuratura wyjaśniają sprawę śmierci dziecka Prawdopodobnie do rodzinnej tragedii doszło w kamienicy przy ul. Armii Krajowej w pobliżu skrzyżowania z Dubois w Opolu. Jak przekazuje policja, nie żyje dziecko… » więcej 2024-11-22, godz. 19:39 Pożar domu w Dańcu. Mieszkańcy opuścili budynek przed przyjazdem straży Pięć zastępów straży pożarnej gasiło pożar domu jednorodzinnego w Dańcu. Troje mieszkańców samodzielnie oddaliło się z miejsca zagrożenia. Trwa ustalanie… » więcej 2024-11-22, godz. 19:00 Namysłowski magistrat chce poprawić dostępność dla niepełnosprawnych. W planach budowa windy Namysłowski magistrat ma się stać bardziej przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami. Niedawno udało się poprawić jakość obsługi niesłyszących… » więcej 2024-11-22, godz. 18:00 Mieszkańcy Ligoty Dolnej nie zgadzają się na budowę otaczarni. Inwestor kupił już działkę Protest przeciwko budowie wytwórni mas bitumicznych zorganizowali przed południem mieszkańcy Ligoty Dolnej obok Kluczborka. Inwestor kupił działkę w strefie… » więcej 2024-11-22, godz. 18:00 Termomodernizacja ZOL w Głogówku. „Nie ma porównania z tym, co było” Poprawa efektywności energetycznej obiektu i większy komfort dla pacjentów - to główne korzyści z termomodernizacji Zakładu Opiekuńczo - Leczniczego w… » więcej 2024-11-22, godz. 18:00 Opole: cały miesiąc z jarmarkiem bożonarodzeniowym. Oscypki z Białego Dunajca i chałwa z Turcji [ZDJĘCIA] Jarmark Bożonarodzeniowy wystartował! Opolski rynek wypełnił się atrakcjami dla dzieci, domkami wystawców i zielonymi drzewkami. » więcej 2024-11-22, godz. 17:30 Budują i remontują od 25 lat. Zarząd Dróg Wojewódzkich w Opolu z jubileuszem 2 mld złotych i 400 km dróg przebudowanych - taki jest bilans 25-letniej działalności Zarządu Dróg Wojewódzkich w Opolu. » więcej 2024-11-22, godz. 16:56 Można już przejechać "krajówką" przez Skorogoszcz. Ale są ograniczenia Drogowcy udostępnili kierowcom jeden pas ruchu w Skorogoszczy na DK94. Odcinek był nieprzejezdny od wrześniowej powodzi. Wystąpienie Nysy Kłodzkiej z koryta… » więcej 2024-11-22, godz. 16:14 Pluszowe misie z misją terapeutyczną będą rozweselać małych pacjentów Małe i większe maskotki trafiły do pacjentów oddziału pediatrii i chirurgii dziecięcej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu. Okazją był obchodzony… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »