Radio Opole » Wszystko o literaturze » Posłuchaj rozmów z gośćmi audycji

Posłuchaj rozmów z gośćmi audycji

2024-06-04, 12:48

Czy możliwa jest synteza współczesnej polskiej poezji?

Czy możliwa jest synteza współczesnej polskiej poezji? [fot. pixabay.com/pl]
Czy możliwa jest synteza współczesnej polskiej poezji? [fot. pixabay.com/pl]
O poezji można mówić i pisać na różne sposoby i z różnych perspektyw. Gość naszego spotkania prof. Piotr Śliwiński od wielu lat łączy dyskurs akademicki i profesjonalny warsztat krytycznoliteracki z czytelniczą pasją i osobistą refleksją i emocjonalnością. Podczas wizyty w Opolu w ramach XXI Festiwalu Nauki odwiedził, razem z prof. Pawłem Marcinkiewiczem studio Radia Opole, by nie tylko zaprezentować książkę "Niepozorność znaczeń. Szkice i preteksty", ale po prostu porozmawiać o polskiej poezji ostatnich lat.
2024-06-03, 16:02

Pierwszy polski komiks o kobiecie w spektrum autyzmu

Witold Sułek i Katarzyna Mazur [fot. Rafał Mielnik, materiały MBP w Opolu]
Witold Sułek i Katarzyna Mazur [fot. Rafał Mielnik, materiały MBP w Opolu]
Witold Sułek i Katarzyna Mazur [fot. Rafał Mielnik, materiały MBP w Opolu]
Witold Sułek i Katarzyna Mazur [fot. Rafał Mielnik, materiały MBP w Opolu]
Komiks "Zamaskowana. Z pamiętnika autystki", którego autorką jest Kasia Mazur, to, jak zauważyło również wielu krytyków literackich i specjalistów psychologów, nie tylko historia kobiety będącej w spektrum autyzmu, ale osobista, intymna historia od okresu dorastania do dorosłości. Nie pozbawiona humoru, w krótkich, tematycznych epizodach, pozwala nam również wejrzeć w głąb samych siebie. Znajdujemy tu bowiem nie tylko autyzm, ale również depresję, hejt związany z ciałem, czy brakiem zrozumienia inności.
2024-05-31, 15:48

Książki, które pomogą wprowadzić dzieci w świat muzyki

Karolina Kowal [fot. archiwum prywatne]
Karolina Kowal [fot. archiwum prywatne]
Nasza gościni, Karolina Kowal z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu, nie tylko wybrała i poleciła kilka książek, które wprowadzają najmłodszych w świat muzyki, ale prezentują one temat w dużo szerszym kontekście, od tego czym jest dźwięk, jak go doświadczamy i przeżywamy, jak powstawały różne instrumenty, aż po życie sławnych kompozytorów i piosenkarek. Wiele z tych pozycji, to jednak nie popularnonaukowe opracowania, ale najczęściej ciekawe dla młodego czytelnika, żywe i fabularne historie, w których poznaje to wszystko wraz z bohaterami.
2024-05-29, 15:27

"Contrition" - kontrowersyjny, ale ważny i potrzebny komiks

Magda Najbar [fot. archiwum prywatne]
Magda Najbar [fot. archiwum prywatne]
Z Magdą Najbar z Mediateki Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu rozmawiamy o jednym z najgłośniejszych komiksów roku 2023, czyli "Contrition" Carlosa Porteli i Keko. Ze względu na podjęty w nim temat pedofili, a zwłaszcza tego, jak postępować z jej sprawcami, wzbudził zainteresowanie nie tylko wielbicieli wciągającej fabuły (którą również posiada, co jest jego niewątpliwym atutem, bo zamiast częstej w ttakich przypadkach publicystyki, dostajemy żywą historię, prawdziwych ludzi ), czy komiksu jako takiego, ale również środowiska psychologów, terapeutów, prawników, czy etyków.
2024-05-29, 15:20

Co nowego w bibliotece Eichendorffa?

Ks. Marek Dziony [fot. Radio Opole]
Ks. Marek Dziony [fot. Radio Opole]
Gościem audycji był ks. Marek Dziony, dyrektor Centralnej Biblioteki Polsko-Niemieckiej im. J. von Eichendorffa w Opolu, który zaprezentował kilka nowości, a jak podkreślił w rozmowie, biblioteka znacznie poszerzyła swoją ofertę, m.in. o książki dla młodszych czytelników.

Oczywiście tematyka śląska pozostaje nadal w centrum pracy, więc wiele miejsca poświęciliśmy kolejnemu tomowi legend i podań, które zebrał Richard Kuhnau, a którego współwydawcą jest właśnie biblioteka.
2024-05-28, 15:05

"El roi" - podróż między epokami

Beata Skrzypczak [fot. materiały prasowe Wydawnictwa Lira]
Beata Skrzypczak [fot. materiały prasowe Wydawnictwa Lira]
Debiutancka powieść Beaty Skrzypczak łączy w sobie elementy fantastyczne, czy bardziej mitologiczne, nawiązując do dawnych legend, jak i do tekstów starotestamentowych, a zarazem jest opowieścią o żydowskiej społeczności Nowego Sącza. Dla autorki, jak sama podkreśla w rozmowie, jest zarazem podróżą do własnych korzeni, jednak pisaną z myślą o rzeczach uniwersalnych i zapewne bliskich dla większości czytelników.
2024-05-14, 12:41

Z Agatą Kunderman o "Wodach czerwonych"

Agata Kunderman [fot. archiwum prywatne]
Agata Kunderman [fot. archiwum prywatne]
Chociaż najnowsza powieść Agaty Kunderman jest połączeniem klasycznego kryminału z thrillerem, to zawiera również ciekawy kontekst społeczno-obyczajowy, chociażby mobbingu, czy regulacji prawnych dotyczących składowania niebezpiecznych odpadów. Jest też zdecydowanie "układanką" dla cierpliwych czytelników, którzy lubią połączenie kilku równoległych historii, oraz dla tych, którzy lubią nowinki ze świata kryminalistyki i kryminologii. O niektórych, bo przecież nie można w tym przypadku zdradzić czytelnikom zbyt wiele, autorka opowiedziała w audycji, a dobrą informacją dla tych którym spodobają się przygody Niemiłki i Starskiej, będzie na pewno ta, że pisze już kolejną.
2024-05-07, 12:12

Dr Anna Gnot o twórczość Oty Filipa

Anna Gnot i Paweł Marcinkiewicz [fot. Daria Pakuła]
Anna Gnot i Paweł Marcinkiewicz [fot. Daria Pakuła]
Na zaproszenie Uniwersytetu Opolskiego w ramach XXI Opolskiego Festiwalu Nauki gościła z wykładem dr Anna Gnot, badaczka twórczości Oty Filipa. Literaturoznawczyni, wspólnie z prof. UO Pawłem Marcinkiewiczem odwiedziła również Radio Opole, aby przybliżyć słuchaczom życie i twórczość pisarza, którego kilka książek już ukazało się z języku polskim, a niebawem ukaże się kolejna w Wydawnictwie Książkowe Klimaty.
2024-05-06, 08:37

Rozmowa o misiu do kochania i fisharmonii. Posłuchaj rozmowy z Hubertem Klimko-Dobrzanieckim

Hubert Klimko-Dobrzaniecki podczas spotkania w MBP w Opolu [fot. materiały MBP]
Hubert Klimko-Dobrzaniecki podczas spotkania w MBP w Opolu [fot. materiały MBP]
W rozmowie z Hubertem Klimko-Dobrzanieckim próbujemy nie tylko opowiedzieć o jego dwóch, pozornie różnych książkach, czyli 'Fisharmonii. Snówpowiązałce" i "Bangsim. Misiu do kochania", ale, podobnie jak ich bohaterowie, snujemy opowieść o "życiu". Odrobinę obalamy mity, biograficzne legendy, a czasami być może tworzymy nowe. To co jednak najważniejsze, to zachęcić do ich lektury i wciągnąć do wspólnej, literackiej rozmowy.
2024-05-06, 08:34

Czy cyrograf to po prostu umowa?

Mira "Sonne" Morawska [fo. archiwum prywatne]
Mira "Sonne" Morawska [fo. archiwum prywatne]
Bohater "komornika dusz", gdyby nie sporych rozmiarów rogi, byłby po prostu eleganckim urzędnikiem-urzędniczką, egzekwującym treść umowy. Mamy przecież wolną wolę i powinniśmy wiedzieć co podpisujemy. Kiedy jednak mamy do czynienia z mistrzem manipulacji, trudno nam będzie to jednoznacznie rozstrzygnąć. W takich właśnie sytuacjach znajdują się bohaterowie i bohaterki opowieści, którą napisała Mira "Sonne" Morawska, gościni audycji.
1234567

Zobacz także

2023-08-24, godz. 15:29 Z Konstantym Gebertem o książce "Pokój z widokiem na wojnę. Historia Izraela" Konstanty Gebert to dziennikarz, publicysta, który stał się jednym z inicjatorów odrodzenia życia żydowskiego w Polsce. Odwiedził Opole w ramach wydarzeń… » więcej 2023-08-21, godz. 08:07 Rodzina Monet, to już nie tylko literackie zjawisko W rozmowie z Karoliną Branicką z Oddziału dziecięco-Młodzieżowego MBP w Opolu rozmawialiśmy o serii książek "Rodzina Monet", która stała się swoistym… » więcej 2023-07-31, godz. 12:55 O książce "Poczet islamskich ideologów i ekstremistów" Sławosza Grześkowiaka Książka Sławosza Grześkowiaka to wyjątkowa pozycja na polskim rynku. Zawiera nie tylko historie dżihadystów z pierwszych stron gazet, ale także tych mniej… » więcej 2023-07-28, godz. 14:18 "Szrama" po raz trzeci wyznaczyła granice ryzyka Rozmowa z Małgorzatą Oliwią Sobczak, jako punkt wyjścia obrała najnowszą jej książkę, zatytułowaną "Szrama", jednak z racji tego, że jest ona dopełnieniem… » więcej 2023-07-26, godz. 15:46 Poetycka opowieść o ślimaku, który jeszcze niedawno mieszkał z pewnym chłopcem w Ukrainie Nie jest łatwo opowiadać o trudnych sprawach najmłodszym, gdzie trzeba wykazać się znajomością dziecięcej psychiki, wyczuciem i subtelnością. Udało… » więcej 2023-07-25, godz. 10:00 Opowieści na dobranoc idealne całą dobę. Rozmowa z Sylwią Chutnik Portrety 100 niezwykłych Polek zawarła w swojej książce Sylwia Chutnik, ale, jak opowiada w audycji, przygotowując to opracowanie, znalazła ich kilka razy… » więcej 2023-07-21, godz. 12:12 Tomasz Różycki z Nagrodą im. Wisławy Szymborskiej za tom poetycki "Ręka pszczelarza". Posłuchaj rozmowy! W sposób oczywisty nagroda dla Tomasza Różyckiego sprowadziła rozmowę z Poetą nie tylko do rozważań o niej samej, ale też do kwestii nagród literackich… » więcej 2023-07-12, godz. 17:17 O książce, której autorka pokazuje, że chorób wynikających ze stresu wciąż przybywa, ale nie jesteśmy wobec nich… Czy zamiast walczyć ze stresem, lepiej nauczyć się z nim żyć? Jak wynika z rozmowy z psychologiem ks. prof. Dariuszem Krokiem z Uniwersytetu Opolskiego, chociaż… » więcej 2023-07-06, godz. 14:21 Czy założenie rockowego zespołu może być ucieczką od domowych problemów? Różne bywają powody, dla których młodzi ludzie zakładają zespołu muzyczne - sława, pieniądze, lub mniej oczywiste, jak chęć wyrażenia siebie, ucieczka… » więcej 2023-06-29, godz. 14:41 Z Aleksandrą Zając o wyrażaniu uczuć obrazem Wszyscy mamy uczucia, ale czy wiemy, co lubią? Albo co robią? Tego możemy się dowiedzieć z wydanych przez Wydawnictwo Dwie Siostry książek, które napisała… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »