Stanisław Jopek urodził się 10 października 1935 we Lwowie. Po II wojnie światowej wraz z rodzicami został repatriowany do nadodrzańskiej wsi Kościerzyce w gminie Lubsza niedaleko Brzegu. Jego rodzice utrzymywali się z prowadzenia wiejskiego sklepu, zaś on sam rozpoczął w Brzegu równolegle naukę w szkole handlowej i w szkole muzycznej.
To właśnie tu kierowniczka szkoły muzycznej Jadwiga Kryńska rozpoczęła indywidualną edukację wokalną przyszłego słynnego tenora i to ona w roku 1952 nakłoniła go do uczestnictwa w eliminacjach do reprezentacyjnego Zespołu Pieśni i Tańca „Skolimów”.
Pokonując kilka tysięcy konkurentów Stanisław Jopek otrzymał angaż do zespołu, w którym odtąd pracą nad jego głosem zajmował się szereg wybitnych fachowców.
Pewnego razu występ zespołu Skolimów oglądali Mira Zimińska-Sygietyńska i Tadeusz Sygietyński, którzy w tym czasie właśnie poszukiwali utalentowanych osób do Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca "Mazowsze".
Małżeństwo twórców „Mazowsza” zwróciło uwagę na Stanisława Jopka, który w roku 1956 rozpoczął pracę w zespole na etacie śpiewaka-solisty tenora. Od tego czasu towarzyszył zespołowi w każdym koncercie wykonując ludowe piosenki, pieśni Chopina, Moniuszki i polskie kolędy.
Jednak do historii polskiej estrady najbardziej przebiło się jego brawurowe wykonanie pieśni „Furman”, którą wykonywał przez 50 lat wzbudzając zawsze salwy oklasków i entuzjazmu.
W zespole poznał swoją przyszłą żonę Marię Stankiewicz, która pracowała jako śpiewaczka i tancerka. Stworzyli razem wędrowny, ale zgodny artystyczny dom, w którym wychowały się skrzypaczka Patrycja Jopek i piosenkarka Anna Maria Jopek.
Stanisław Jopek zmarł 1 sierpnia 2006 roku w Warszawie.