Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Sejm jednogłośnie przyjął uchwałę w 80. rocznicę…
2023-07-12, 08:00 Autor: IAR/#Darmoros

Sejm jednogłośnie przyjął uchwałę w 80. rocznicę Rzezi Wołyńskiej

Sejm przyjął uchwałę ws Rzezi Wołyńskiej. [fot. twitter.com/KancelariaSejmu]
Sejm przyjął uchwałę ws Rzezi Wołyńskiej. [fot. twitter.com/KancelariaSejmu]
Sejm jednogłośnie przyjął uchwałę w 80. rocznicę Rzezi Wołyńskiej. W dokumencie, czytamy, że 11 lipca 1943 roku doszło do kulminacji "ludobójstwa zaplanowanego przez przywódców Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów". Sejmowa uchwała głosi, że pojednanie polsko-ukraińskie "musi objąć także uznanie win i upamiętnienie ofiar z lat II wojny światowej".
W treści uchwały, którą odczytał poseł Prawa i Sprawiedliwości Tomasz Zieliński, podkreślono konieczność uczczenia pamięci pomordowanych Polaków. "Zasadnicze znaczenie ma przeprowadzenie ekshumacji, godne pochowanie i upamiętnienie wszystkich ofiar ludobójstwa na Kresach Wschodnich" - napisano.

W trakcie debaty posłanka PiS Anna Dąbrowska-Banaszek zaznaczyła, że mimo trudnej, wspólnej historii, 24 lutego ubiegłego roku Polacy otworzyli swoje serca i domy dla uchodźców uciekających z zaatakowanej przez Rosję Ukrainy. "Dziś, my Polacy oczekujemy, aby zostały przeprowadzone ekshumacje i w godziwy sposób zostały pochowane zamordowane wówczas osoby" - zaapelowała posłanka PiS.

O godny pochówek ofiar ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów apelowała również Małgorzata Kidawa-Błońska z Koalicji Obywatelskiej. "Porozumienie i przebaczenie nie będą miały pełnego wymiaru bez zaakceptowania bolesnej prawdy, bez uznania win i upamiętnienia ofiar, bez ekshumacji i godnych pochówków.

Paulina Matysiak z Lewicy zauważyła, że należy domknąć wszystkie złe karty w historii Polski i Ukrainy. "Godnym docenienia krokiem w tę stronę było wygłoszone w tej sali wystąpienie Rusłana Stefanczuka, przewodniczącego ukraińskiego parlamentu. Ciągle jednak musi dokonać się to, na co czekają rodziny zamordowanych - ekshumacje, budowa pomników i oficjalne uczczenie pamięci ofiar" - powiedziała posłanka Lewicy.

Poseł PSL Jan Łopata podkreślał, że sejmowa uchwała zasługuje na poparcie, gdyż zawiera prawdę. "Nie relatywizuje zdarzeń i ocen, nie było już dyskusji, jak w latach poprzednich zagorzałej dyskusji, o określeniu tych zdarzeń jako ludobójstwo czy też noszące znamiona ludobójstwa. Nie było również wątpliwości, że należy wymienić w tej uchwale rzeszę ofiar, rdzennych Ukraińców, którzy sprzeciwiali się faszystowskiej ideologii i nie chcieli brać udziału w mordach bądź udzielali pomocy swym polskim sąsiadom" - stwierdził Jan Łopata.

Uchwałę poparły także wszystkie koła parlamentarne. Krzysztof Bosak z Konfederacji mówił, że jego ugrupowanie zagłosowało "za", choć nie wszystkie postulaty tego koła zostały uwzględnione. "Okazało się, że nie ma w tej izbie konsensusu, żeby potępić kult sprawców. Ktoś tutaj się boi wyartykułować oczekiwania polskiej strony, że chcemy, żeby nasi partnerzy z sąsiadującej z nami Ukrainy przestali przedstawiać jako bohaterów ludzi, którzy odpowiadają za bestialskie wymordowanie ponad 100 tysięcy ludności cywilnej, bezbronnej. To się powinno znaleźć w uchwale Sejmu" - mówił Krzysztof Bosak.

Sejmowa uchwała wyraża ponadto szczególne uznanie dla tych przedstawicieli narodu ukraińskiego, którzy z narażeniem życia przeciwstawili się zbrodni popełnianej przez swych rodaków. W uchwale znalazło się również odniesienie do trwającej rosyjskiej agresji na Ukrainę. "Gdy naród ukraiński sam doświadcza zbrodni popełnianych przez najeźdźców, szczególnie wyraźnym i aktualnym staje się fakt, że przemoc i gwałt nie są właściwymi sposobami na kształtowanie stosunków pomiędzy sąsiadami" - zaznaczono.

Sejm wyraził również podziękowania Kresowianom, ich potomkom oraz ludziom dobrej woli od lat domagającym się prawdy w myśl motta "Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary".

Zobacz także

2023-08-26, godz. 10:00 79. rocznica bombardowania przez Niemców kościoła św. Jacka w Warszawie 79 lat temu, 26 sierpnia 1944 roku, podczas Powstania Warszawskiego, Niemcy zbombardowali kościół św. Jacka przy ulicy Freta na Starówce. W ruinach świątyni… » więcej 2023-08-26, godz. 08:00 Oprowadzanie po wystawie "ŚWIAT BISKUPÓW WROCŁAWSKICH KSIĄŻĄT NYSKICH" Już w niedzielę (27.08) odbędzie się kolejne oprowadzanie po wystawie "Świat Biskupów Wrocławskich Książąt Nyskich". Wstęp na wydarzenie jest wolny… » więcej 2023-08-26, godz. 07:30 Kalendarium historyczne na dziś 26 sierpnia » więcej 2023-08-25, godz. 16:00 Zakończenie wakacji w Muzeum Śląska Opolskiego Muzeum Śląska Opolskiego zaprasza w sobote (26.08) do swojego głównego gmachu przy „Kościele na Górce” na bezpłatne zwiedzanie i zajęcia dla najmłodszych… » więcej 2023-08-25, godz. 14:00 Czechy: ustalono nazwiska więźniów politycznych, których szczątki zostały rozsypane Czeskie służby ustaliły nazwiska 69 więźniów politycznych, których szczątki rozsypano na terenie aresztu śledczego na praskim Pankrácu. Ich symboliczny… » więcej 2023-08-25, godz. 11:00 82 rocznica zagłady Żydów w Tykocinie Dziś mijają 82 lata od zagłady Żydów tykocińskich. W południe w miejscu straceń w Lesie Łopuchowskim zaplanowano przemówienia okolicznościowe i złożenie… » więcej 2023-08-25, godz. 10:00 Wystawa „Imperialne oblicze współczesnej Rosji. Państwo Putina” otwarta. Wystawę "Imperialne oblicze współczesnej Rosji. Państwo Putina” można oglądać na dziedzińcu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie. » więcej 2023-08-25, godz. 08:00 84 lata temu niemiecki pancernik Schleswig-Holstein zawinął do Gdańska 84 lata temu, 25 sierpnia 1939 roku, niemiecki pancernik Schleswig-Holstein zawinął do Gdańska. Okręt szkoleniowy wwiózł potajemnie pod pokładem niemiecką… » więcej 2023-08-25, godz. 07:30 Kalendarium historyczne na dziś 25 sierpnia » więcej 2023-08-24, godz. 17:15 IPN przejmie archiwa Związku byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej przejmie archiwa Związku byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych. Umowę w sprawie… » więcej
165166167168169
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »