Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Sejm jednogłośnie przyjął uchwałę w 80. rocznicę…
2023-07-12, 08:00 Autor: IAR/#Darmoros

Sejm jednogłośnie przyjął uchwałę w 80. rocznicę Rzezi Wołyńskiej

Sejm przyjął uchwałę ws Rzezi Wołyńskiej. [fot. twitter.com/KancelariaSejmu]
Sejm przyjął uchwałę ws Rzezi Wołyńskiej. [fot. twitter.com/KancelariaSejmu]
Sejm jednogłośnie przyjął uchwałę w 80. rocznicę Rzezi Wołyńskiej. W dokumencie, czytamy, że 11 lipca 1943 roku doszło do kulminacji "ludobójstwa zaplanowanego przez przywódców Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów". Sejmowa uchwała głosi, że pojednanie polsko-ukraińskie "musi objąć także uznanie win i upamiętnienie ofiar z lat II wojny światowej".
W treści uchwały, którą odczytał poseł Prawa i Sprawiedliwości Tomasz Zieliński, podkreślono konieczność uczczenia pamięci pomordowanych Polaków. "Zasadnicze znaczenie ma przeprowadzenie ekshumacji, godne pochowanie i upamiętnienie wszystkich ofiar ludobójstwa na Kresach Wschodnich" - napisano.

W trakcie debaty posłanka PiS Anna Dąbrowska-Banaszek zaznaczyła, że mimo trudnej, wspólnej historii, 24 lutego ubiegłego roku Polacy otworzyli swoje serca i domy dla uchodźców uciekających z zaatakowanej przez Rosję Ukrainy. "Dziś, my Polacy oczekujemy, aby zostały przeprowadzone ekshumacje i w godziwy sposób zostały pochowane zamordowane wówczas osoby" - zaapelowała posłanka PiS.

O godny pochówek ofiar ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów apelowała również Małgorzata Kidawa-Błońska z Koalicji Obywatelskiej. "Porozumienie i przebaczenie nie będą miały pełnego wymiaru bez zaakceptowania bolesnej prawdy, bez uznania win i upamiętnienia ofiar, bez ekshumacji i godnych pochówków.

Paulina Matysiak z Lewicy zauważyła, że należy domknąć wszystkie złe karty w historii Polski i Ukrainy. "Godnym docenienia krokiem w tę stronę było wygłoszone w tej sali wystąpienie Rusłana Stefanczuka, przewodniczącego ukraińskiego parlamentu. Ciągle jednak musi dokonać się to, na co czekają rodziny zamordowanych - ekshumacje, budowa pomników i oficjalne uczczenie pamięci ofiar" - powiedziała posłanka Lewicy.

Poseł PSL Jan Łopata podkreślał, że sejmowa uchwała zasługuje na poparcie, gdyż zawiera prawdę. "Nie relatywizuje zdarzeń i ocen, nie było już dyskusji, jak w latach poprzednich zagorzałej dyskusji, o określeniu tych zdarzeń jako ludobójstwo czy też noszące znamiona ludobójstwa. Nie było również wątpliwości, że należy wymienić w tej uchwale rzeszę ofiar, rdzennych Ukraińców, którzy sprzeciwiali się faszystowskiej ideologii i nie chcieli brać udziału w mordach bądź udzielali pomocy swym polskim sąsiadom" - stwierdził Jan Łopata.

Uchwałę poparły także wszystkie koła parlamentarne. Krzysztof Bosak z Konfederacji mówił, że jego ugrupowanie zagłosowało "za", choć nie wszystkie postulaty tego koła zostały uwzględnione. "Okazało się, że nie ma w tej izbie konsensusu, żeby potępić kult sprawców. Ktoś tutaj się boi wyartykułować oczekiwania polskiej strony, że chcemy, żeby nasi partnerzy z sąsiadującej z nami Ukrainy przestali przedstawiać jako bohaterów ludzi, którzy odpowiadają za bestialskie wymordowanie ponad 100 tysięcy ludności cywilnej, bezbronnej. To się powinno znaleźć w uchwale Sejmu" - mówił Krzysztof Bosak.

Sejmowa uchwała wyraża ponadto szczególne uznanie dla tych przedstawicieli narodu ukraińskiego, którzy z narażeniem życia przeciwstawili się zbrodni popełnianej przez swych rodaków. W uchwale znalazło się również odniesienie do trwającej rosyjskiej agresji na Ukrainę. "Gdy naród ukraiński sam doświadcza zbrodni popełnianych przez najeźdźców, szczególnie wyraźnym i aktualnym staje się fakt, że przemoc i gwałt nie są właściwymi sposobami na kształtowanie stosunków pomiędzy sąsiadami" - zaznaczono.

Sejm wyraził również podziękowania Kresowianom, ich potomkom oraz ludziom dobrej woli od lat domagającym się prawdy w myśl motta "Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary".

Zobacz także

2024-08-15, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 15 sierpnia » więcej 2024-08-14, godz. 15:00 83. rocznica męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbego Przed południem przy bloku 11 na terenie byłego niemieckiego obozu Auschwitz upamiętniono św. Maksymiliana Kolbego w 83. rocznicę jego męczeńskiej śmierci… » więcej 2024-08-14, godz. 11:00 44 lata temu rozpoczął się strajk w Stoczni Gdańskiej 44 lata temu, 14 sierpnia 1980 roku, rozpoczął się strajk w Stoczni Gdańskiej, który kilkanaście dni później zakończył się podpisaniem historycznych… » więcej 2024-08-14, godz. 10:00 75. rocznica uchwalenia czterech Konwencji Genewskich z 1949 roku 75 lat temu państwa zjednoczyły się wokół humanitarnego nakazu, aby kontrolować zachowania stron walczących i wspólnie ustalić granice przemocy w konfliktach… » więcej 2024-08-14, godz. 09:00 Radzymin: obchody 104. Rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Muzeum Bitwy Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Radzyminie włącza się w uroczyste obchody 104. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Wydarzenia z sierpnia 1920 roku… » więcej 2024-08-14, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 14 sierpnia » więcej 2024-08-13, godz. 15:00 W Pompejach odkryto dwa ciała ofiar erupcji sprzed 2000 lat Szczątki kobiety i mężczyzny zostały odnalezione przez archeologów w Pompejach. Wraz z nimi w małej starożytnej sypialni odnaleziono biżuterię, w tym… » więcej 2024-08-13, godz. 13:00 Muzeum J. Piłsudskiego podsumowało 3 lata działalności Prawie 170 tysięcy osób przez ostatnie trzy lata odwiedziło Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Muzeum zorganizowało też setki lekcji historycznych… » więcej 2024-08-13, godz. 11:00 80 lat temu na warszawskiej Starówce wybuchł tzw. czołg pułapka 80 lat temu, 13 sierpnia 1944 roku, powstańcy warszawscy przechwycili na Starym Mieście niemiecki pojazd opancerzony, który po przejechaniu barykady eksplodował… » więcej 2024-08-13, godz. 09:00 104 lata temu rozpoczęła się Bitwa Warszawska 04 lata temu, 13 sierpnia 1920 roku, rozpoczęła się Bitwa Warszawska, w której Wojsko Polskie odniosło spektakularne zwycięstwo nad Armią Czerwoną. Zapewniło… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »