Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Autor Tomasz Bereźnicki o komiksie 'Getto płon…
2023-06-10, 08:00 Autor: IAR/#Wosiek

Autor Tomasz Bereźnicki o komiksie "Getto płonie"

komiks getto [fot. źródło: https://sklep.bereznicki.pl/produkt/getto-plonie-ghetto-burning/]
komiks getto [fot. źródło: https://sklep.bereznicki.pl/produkt/getto-plonie-ghetto-burning/]
Autor scenariusza i rysunków do komiksu "Getto płonie" Tomasz Bereźnicki powiedział, że komiks zachęca do sięgnięcia w głąb historii. Publikacja autorstwa Tomasza Bereźnickiego jest jedną z nielicznych na polskim rynku wydawniczym pozycji ukazujących dramat powstańców w getcie warszawskim w formie komiksu.
Publikacja powstała z okazji 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Podczas spotkania dotyczącego prezentacji dzieła Tomasz Bereźnicki podkreślił, że komiks zawiera wiele inspiracji z ró żnych dziedzin sztuki.

"Filmowych, historycznych, dokumentacji zdjęciowej i inspiracji rysunkowych, i nawiązań do sztuki. Ten komiks ma ambicje być artystycznym komiksem, a zarazem chce być wierną opowieścią. Tu jest zastosowana konwencja opowiadania - skrótowa i uniwersalistyczna" - powiedział.

Artysta zaznaczył, że występuje też pewna symbolika, która ma opowiedzieć językiem komiksowym o historii, a z drugiej strony zachować wierny przekaz, jeżeli chodzi o architekturę, broń, wnętrza, mundury, czy nawet ubiór powstańców.

Krytyk komiksowy i filmowy, wykładowca Collegium Civitas Michał Chudoliński zaznaczył, że dwujęzyczny komiks "Getto płonie" jest świetną promocją nieopowiedzianej jeszcze historii.
"Zdumiewające jest to, że Tomasz Bereźnicki ukazał totalnie niefunkcjonujące ramy kontekstowe w polskiej popkulturze, bo mamy tutaj przykład żydowskiej bandyterki, mamy również eksplozję Synagogi na Tłomackiem, postawienie flag, które jest udokumentowane" - wyjaśniał Michał Chudoliński.

"Tragiczne wydarzenia poznajemy, śledząc losy trzech młodych Żydówek, koleżanek z podwórka, które w obliczu niemieckiego nazistowskiego terroru stają z bronią w ręku do walki z okupantem" - mówił z kolei kurator wystawy opartej na komiksie doktor Paweł Freus z Muzeum Getta Warszawskiego.

Jak dodał, komiks ma dość skomplikowaną fabułę, przeplata biograficzne wątki trzech żydowskich dziewczyn, których doświadczenie getta i powstanie getta razem zbliża.
"Wszystkie z nich były w różny sposób zaangażowane w opór w getcie, także i zbrojny. Komiks ma też dwa plany czasowe - współczesny i historyczny, oczywiście z okresu wojny" - tłumaczył doktor Paweł Freus.

Komiksową narratorką opowieści jest Daniela, łączniczka i sanitariuszka Żydowskiej Organizacji Bojowej, cudem ocalała z niemieckiej pacyfikacji bunkra przy ulicy Miłej 18. Dzięki niej poznajemy historię getta od początków jego utworzenia, poprzez życie codzienne mieszkańców, po wydarzenia na Umschlagplatz latem 1942 roku i deportację Żydów z getta do obozu zagłady w Treblince.

Obserwujemy brutalność i bezwzględność nazistowskich oprawców, a także heroiczną walkę młodych, świadomych nieuchronności losu i gotowych na śmierć. Spotkanie z autorem komiksu "Getto płonie" Tomaszem Bereźnickim, poprzedziło oprowadzanie po opartej na komiksie wystawie Muzeum Getta Warszawskiego na Placu Grzybowskim.

Komiks "Getto płonie" jest dostępny w sprzedaży w sklepie internetowym Muzeum Getta Warszawskiego. Wystawa potrwa do 23 grudnia tego roku.

Zobacz także

2024-05-26, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 26 maja » więcej 2024-05-25, godz. 13:13 Upamiętnienie rotmistrza Witolda Pileckiego w 76. rocznicę śmierci Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie organizuje obchody 76. rocznicy śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego. Odprawiona zostanie… » więcej 2024-05-25, godz. 11:00 Międzynarodowy Dzień Bohaterów Walki z Totalitaryzmem 25 maja po raz piąty obchodzimy Międzynarodowy Dzień Bohaterów Walki z Totalitaryzmem, przypadający w rocznicę egzekucji rotmistrza Witolda Pileckiego w… » więcej 2024-05-25, godz. 09:00 76 lat temu został stracony rotmistrz Witold Pilecki 76 lat temu, 25 maja 1948 roku, z wyroku komunistycznych władz został stracony Witold Pilecki, rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego, żołnierz Armii Krajowej… » więcej 2024-05-25, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 25 maja » więcej 2024-05-24, godz. 13:44 Instytut Pileckiego i Regionalne Centrum Krwiodawstwa upamiętnią rotmistrza Witolda Pileckiego W przeddzień 76. rocznicy śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego a zarazem Międzynarodowego Dnia Pamięci Bohaterów Walki z Totalitaryzmem, Instytut Pileckiego… » więcej 2024-05-24, godz. 13:00 85 lat temu zmarł historyk polskiej literatury i kultury Aleksander Brückner 85 lat temu - 24 maja 1939 roku - zmarł Aleksander Brückner, historyk literatury i kultury polskiej, slawista, odkrywca „Kazań świętokrzyskich”. Znany… » więcej 2024-05-24, godz. 11:00 93 lata temu oddano do użytku stację nadawczą Polskiego Radia w Łazach pod Raszynem 93 lata temu, 24 maja 1931 roku, oddano do użytku stację nadawczą Polskiego Radia w Łazach pod Raszynem. Gdy powstawała, była nadajnikiem o największej… » więcej 2024-05-24, godz. 09:00 415 lat temu król Zygmunt III Waza wraz z rodziną i dworem przeniósł się do Warszawy 415 lat temu, 24 maja 1609 roku, król Zygmunt III Waza wraz z rodziną i dworem opuścił Zamek na Wawelu, będący dotychczasową siedzibą polskiego władcy… » więcej 2024-05-24, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 24 maja » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »