Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Autor Tomasz Bereźnicki o komiksie 'Getto płon…
2023-06-10, 08:00 Autor: IAR/#Wosiek

Autor Tomasz Bereźnicki o komiksie "Getto płonie"

komiks getto [fot. źródło: https://sklep.bereznicki.pl/produkt/getto-plonie-ghetto-burning/]
komiks getto [fot. źródło: https://sklep.bereznicki.pl/produkt/getto-plonie-ghetto-burning/]
Autor scenariusza i rysunków do komiksu "Getto płonie" Tomasz Bereźnicki powiedział, że komiks zachęca do sięgnięcia w głąb historii. Publikacja autorstwa Tomasza Bereźnickiego jest jedną z nielicznych na polskim rynku wydawniczym pozycji ukazujących dramat powstańców w getcie warszawskim w formie komiksu.
Publikacja powstała z okazji 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Podczas spotkania dotyczącego prezentacji dzieła Tomasz Bereźnicki podkreślił, że komiks zawiera wiele inspiracji z ró żnych dziedzin sztuki.

"Filmowych, historycznych, dokumentacji zdjęciowej i inspiracji rysunkowych, i nawiązań do sztuki. Ten komiks ma ambicje być artystycznym komiksem, a zarazem chce być wierną opowieścią. Tu jest zastosowana konwencja opowiadania - skrótowa i uniwersalistyczna" - powiedział.

Artysta zaznaczył, że występuje też pewna symbolika, która ma opowiedzieć językiem komiksowym o historii, a z drugiej strony zachować wierny przekaz, jeżeli chodzi o architekturę, broń, wnętrza, mundury, czy nawet ubiór powstańców.

Krytyk komiksowy i filmowy, wykładowca Collegium Civitas Michał Chudoliński zaznaczył, że dwujęzyczny komiks "Getto płonie" jest świetną promocją nieopowiedzianej jeszcze historii.
"Zdumiewające jest to, że Tomasz Bereźnicki ukazał totalnie niefunkcjonujące ramy kontekstowe w polskiej popkulturze, bo mamy tutaj przykład żydowskiej bandyterki, mamy również eksplozję Synagogi na Tłomackiem, postawienie flag, które jest udokumentowane" - wyjaśniał Michał Chudoliński.

"Tragiczne wydarzenia poznajemy, śledząc losy trzech młodych Żydówek, koleżanek z podwórka, które w obliczu niemieckiego nazistowskiego terroru stają z bronią w ręku do walki z okupantem" - mówił z kolei kurator wystawy opartej na komiksie doktor Paweł Freus z Muzeum Getta Warszawskiego.

Jak dodał, komiks ma dość skomplikowaną fabułę, przeplata biograficzne wątki trzech żydowskich dziewczyn, których doświadczenie getta i powstanie getta razem zbliża.
"Wszystkie z nich były w różny sposób zaangażowane w opór w getcie, także i zbrojny. Komiks ma też dwa plany czasowe - współczesny i historyczny, oczywiście z okresu wojny" - tłumaczył doktor Paweł Freus.

Komiksową narratorką opowieści jest Daniela, łączniczka i sanitariuszka Żydowskiej Organizacji Bojowej, cudem ocalała z niemieckiej pacyfikacji bunkra przy ulicy Miłej 18. Dzięki niej poznajemy historię getta od początków jego utworzenia, poprzez życie codzienne mieszkańców, po wydarzenia na Umschlagplatz latem 1942 roku i deportację Żydów z getta do obozu zagłady w Treblince.

Obserwujemy brutalność i bezwzględność nazistowskich oprawców, a także heroiczną walkę młodych, świadomych nieuchronności losu i gotowych na śmierć. Spotkanie z autorem komiksu "Getto płonie" Tomaszem Bereźnickim, poprzedziło oprowadzanie po opartej na komiksie wystawie Muzeum Getta Warszawskiego na Placu Grzybowskim.

Komiks "Getto płonie" jest dostępny w sprzedaży w sklepie internetowym Muzeum Getta Warszawskiego. Wystawa potrwa do 23 grudnia tego roku.

Zobacz także

2024-09-18, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 18 września » więcej 2024-09-17, godz. 13:00 80 lat temu rozpoczęła się operacja Market Garden 80 lat temu, 17 września 1944 roku, rozpoczęła się operacja Market Garden przeprowadzona przez aliantów pod Arnhem w Holandii z udziałem polskich żołnierzy… » więcej 2024-09-17, godz. 12:00 85 lat temu utworzono konspiracyjną Tajną Organizację Wojskową 85 lat temu, 17 września 1939 roku, w dniu napaści Związku Sowieckiego na Polskę, w Stanisławowie utworzono Tajną Organizację Wojskową. Była to konspiracyjna… » więcej 2024-09-17, godz. 11:00 Dziś przypada Dzień Sybiraka 17 września - w rocznicę sowieckiej agresji na Polskę w 1939 roku - przypada Dzień Sybiraka. Został ustanowiony przez Sejm w 2013 roku, by oddać hołd wszystkim… » więcej 2024-09-17, godz. 10:00 85 lat temu doszło do napaści sowieckiej na Polskę 85 lat temu, 17 września 1939 roku, doszło do napaści sowieckiej na Polskę. Na wschodnie tereny naszego kraju wkroczyła Armia Czerwona. Tym samym zrealizowała… » więcej 2024-09-17, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 17 września » więcej 2024-09-16, godz. 13:00 Wystawa portretów Sprawiedliwych wśród Narodów Świata Jadwiga Wolf, Tadeusz Stankiewicz, Leszek Mikołajkow - Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata, którzy już odeszli. Między innymi portrety tych osób uwiecznili… » więcej 2024-09-16, godz. 11:00 Trzeci odcinek podcastu Polskiego Radia "A więc wojna!" W internecie dostępny jest już najnowszy odcinek podcastu "A więc wojna! Wrzesień 1939 roku w archiwach Polskiego Radia". W trzecim odcinku autorzy dzięki… » więcej 2024-09-16, godz. 09:00 90 lat temu Polacy wygrali zawody lotnicze Challenge 1934 90 lat temu, 16 września 1934 roku, pilot Jerzy Bajan i mechanik Gustaw Pokrzywka wygrali odbywające się w Warszawie międzynarodowe zawody lotnicze Challenge… » więcej 2024-09-16, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 16 września » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »