Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Archiwum Akt Nowych: prezentacja albumu „Batalion…
2023-05-31, 08:00 Autor: IAR/#Wosiek

Archiwum Akt Nowych: prezentacja albumu „Batalion AK »Zośka«….”

Grafika organizatora [fot. żródło: facebook/archiwum.akt.nowych]
Grafika organizatora [fot. żródło: facebook/archiwum.akt.nowych]
Archiwum Akt Nowych zaprezentowało album „Batalion AK "Zośka". Oddział Dyspozycyjny Kedywu KG AK”. Jest to ikonograficzna prezentacja jednego z najbardziej znanych oddziałów AK z bogatym źródłowo materiałem, obejmującym fotografie, dokumenty, plany, pochodzące z AAN oraz z innych zbiorów archiwalnych, podkreślił autor koncepcji i opracowania albumu dyrektor AAN Mariusz Olczak.
„To jest opowiadanie o historii, nie przy pomocy tekstu i słów, ale przede wszystkim przy pomocy ikonografii. Ikonografii wyrażonej fotografiami, mapami, szkicami i planami, ale też ikonografii wyrażonej poprzez dokumenty. I faktycznie jest tak, że w albumie są wszystkie odnalezione przez nas dokumenty batalionu „Zośka” - wytworzone w konspiracji jak i w powstaniu, zarówno w formule batalionu „Zośka”, jak i w formule „Broda 53” - bo w takiej formule żołnierze „Zośki” funkcjonowali w okresie powstania.”- wyjaśniał dyrektor AAN. Jak dodał, album rozpoczyna się od akcji „Taśma”, prezentując dokumenty z akcji Sieczychy i akcji Rząśnik. „Są to w zasadzie po raz pierwszy prezentowane w komplecie plany i szkice z akcji Sieczychy wykonanych pod dowództwem między innymi Andrzeja Romockiego - porucznika Armii Krajowej. Zaczynamy od tego, bo z tym wiąże się początek batalionu.”- tłumaczył dyrektor AAN Mariusz Olczak.

Mottem albumu zostały słowa dowódcy batalionu „Zośka” Ryszarda Białousa „Jerzego”, napisane w Paryżu 1945 roku. „Jerzy napisał w rok po wojnie w ten sposób:
- Krew harcerzy przelana w świętej sprawie wolności nie może pójść na marne. Nasi polegli bracia włożyli na barki nasze tak potężne zobowiązania, że życia naszego jest mało, byśmy je spełnić mogli. Z ich postawy i czynów mamy czerpać natchnienie do naszej pracy, aby przypadkiem nie zgubić trzech najpotężniejszych filarów harcerstwa: Służby Bogu, Ojczyźnie i bliźniemu - . To było motto ważne dla wszystkich żołnierzy „Zośki” i „Brody”, których zobaczyć można na kartach tej książki.”- zaznaczył współautor.

Wstęp do albumu napisał syn łączniczki Batalionu „Zośka” - wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego profesor Piotr Gliński. Wicepremier skierował list do uczestników spotkania, który odczytał dyrektor AAN Mariusz Olczak. „Jako minister kultury i dziedzictwa narodowego, ale też jako syn łączniczki i sanitariuszki Batalionu „Zośka” chcę wyrazić wdzięczność i pogratulować, że w Archiwum Akt Nowych powstał album będący unikatowym przedstawieniem Baonu. Unikatowym, bo prezentującym szczególnie ważne historyczne źródła. Materiały archiwalne, jakie do naszych czasów stanowią świadectwo heroicznej "Zośkowej" historii. Po raz kolejny podkreślam, że skoro dzisiejsze pokolenie opiera swoje wzorce na historii żołnierzy harcerskiego batalionu AK Zośka - to Polska jest w dobrych rękach.” - pisał profesor Piotr Gliński.

Batalion „Zośka” - batalion Armii Krajowej AK brał czynny udział w powstaniu warszawskim. W skład batalionu, którego dowódcą był Ryszard Białous „Jerzy”, wchodzili przede wszystkim członkowie Szarych Szeregów, konspiracyjnego Związku Harcerstwa Polskiego. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, licznie zebrane rodziny żołnierzy Batalionu AK „Zośka” oraz harcerze i delegacje szkół.Publikację współtworzyli: Julian Borkowski, Lech Gołębiewski, Tomasz Karasiński oraz dr Agnieszka Pietrzak.

Zobacz także

2024-05-29, godz. 09:00 81 lat temu Niemcy rozstrzelali 530 więźniów Pawiaka 81 lat temu, 29 maja 1943 roku, Niemcy rozstrzelali w ruinach warszawskiego getta około 530 więźniów Pawiaka. Była to jedna z największych masowych egzekucji… » więcej 2024-05-29, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 29 maja » więcej 2024-05-28, godz. 13:00 43 lata temu zmarł kardynał Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia 43 lata temu, 28 maja 1981 roku, zmarł kardynał Stefan Wyszyński, prymas Polski w latach 1948-1981, mąż stanu, obrońca praw człowieka, a także Kościoła… » więcej 2024-05-28, godz. 11:00 84 lata temu wojska alianckie zdobyły Narwik 84 lat temu, 28 maja 1940 roku, wojska alianckie z udziałem Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich odbiły Niemcom Narwik - jedyny niezamarzający port… » więcej 2024-05-28, godz. 10:00 Na Powązkach Wojskowych pożegnano (27.05) Marię Dłużewską, reżyserkę, dziennikarkę Rodzina, przyjaciele, przedstawiciele świata kultury, filmu, działacze opozycji antykomunistycznej, "Solidarności Walczącej" pożegnali Marię Dłużewską… » więcej 2024-05-28, godz. 07:00 Przy Pomniku Ponarskim na wojskowych Powązkach upamiętniono ofiary zbrodni niemieckich Na cmentarzu Powązki Wojskowe przy Krzyżu-Pomniku Ponarskim upamiętniono ofiary niemieckich zbrodni. W latach 1941-1944 Niemcy przy udziale litewskich kolaborantów… » więcej 2024-05-28, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 28 maja » więcej 2024-05-27, godz. 22:08 NCK ogłosiło wyniki naboru do konkursu "Do hymnu" Sto pięćdziesiąt szkół podstawowych weźmie udział w konkursie Narodowego Centrum Kultury "Do hymnu". To placówki z Polski i jedna działająca przy ambasadzie… » więcej 2024-05-27, godz. 11:00 82 lata temu Niemcy przeprowadzili egzekucję więźniów Pawiaka w Lesie Sękocińskim 82 lata temu, w nocy z 27 na 28 maja 1942 roku, w Lesie Sękocińskim w pobliżu Magdalenki funkcjonariusze SS rozstrzelali 224 więźniów Pawiaka, wśród nich… » więcej 2024-05-27, godz. 10:00 Adam Leszczyński: polski patriotyzm jest demokratyczny, niezwiązany z jednym światopoglądem Chcemy przypomnieć opinii publicznej, że mamy gigantyczny dorobek polskiej myśli politycznej, patriotycznej. Mamy do czynienia z polskim patriotyzmem, który… » więcej
7891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »