Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Archiwum Akt Nowych: prezentacja albumu „Batalion…
2023-05-31, 08:00 Autor: IAR/#Wosiek

Archiwum Akt Nowych: prezentacja albumu „Batalion AK »Zośka«….”

Grafika organizatora [fot. żródło: facebook/archiwum.akt.nowych]
Grafika organizatora [fot. żródło: facebook/archiwum.akt.nowych]
Archiwum Akt Nowych zaprezentowało album „Batalion AK "Zośka". Oddział Dyspozycyjny Kedywu KG AK”. Jest to ikonograficzna prezentacja jednego z najbardziej znanych oddziałów AK z bogatym źródłowo materiałem, obejmującym fotografie, dokumenty, plany, pochodzące z AAN oraz z innych zbiorów archiwalnych, podkreślił autor koncepcji i opracowania albumu dyrektor AAN Mariusz Olczak.
„To jest opowiadanie o historii, nie przy pomocy tekstu i słów, ale przede wszystkim przy pomocy ikonografii. Ikonografii wyrażonej fotografiami, mapami, szkicami i planami, ale też ikonografii wyrażonej poprzez dokumenty. I faktycznie jest tak, że w albumie są wszystkie odnalezione przez nas dokumenty batalionu „Zośka” - wytworzone w konspiracji jak i w powstaniu, zarówno w formule batalionu „Zośka”, jak i w formule „Broda 53” - bo w takiej formule żołnierze „Zośki” funkcjonowali w okresie powstania.”- wyjaśniał dyrektor AAN. Jak dodał, album rozpoczyna się od akcji „Taśma”, prezentując dokumenty z akcji Sieczychy i akcji Rząśnik. „Są to w zasadzie po raz pierwszy prezentowane w komplecie plany i szkice z akcji Sieczychy wykonanych pod dowództwem między innymi Andrzeja Romockiego - porucznika Armii Krajowej. Zaczynamy od tego, bo z tym wiąże się początek batalionu.”- tłumaczył dyrektor AAN Mariusz Olczak.

Mottem albumu zostały słowa dowódcy batalionu „Zośka” Ryszarda Białousa „Jerzego”, napisane w Paryżu 1945 roku. „Jerzy napisał w rok po wojnie w ten sposób:
- Krew harcerzy przelana w świętej sprawie wolności nie może pójść na marne. Nasi polegli bracia włożyli na barki nasze tak potężne zobowiązania, że życia naszego jest mało, byśmy je spełnić mogli. Z ich postawy i czynów mamy czerpać natchnienie do naszej pracy, aby przypadkiem nie zgubić trzech najpotężniejszych filarów harcerstwa: Służby Bogu, Ojczyźnie i bliźniemu - . To było motto ważne dla wszystkich żołnierzy „Zośki” i „Brody”, których zobaczyć można na kartach tej książki.”- zaznaczył współautor.

Wstęp do albumu napisał syn łączniczki Batalionu „Zośka” - wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego profesor Piotr Gliński. Wicepremier skierował list do uczestników spotkania, który odczytał dyrektor AAN Mariusz Olczak. „Jako minister kultury i dziedzictwa narodowego, ale też jako syn łączniczki i sanitariuszki Batalionu „Zośka” chcę wyrazić wdzięczność i pogratulować, że w Archiwum Akt Nowych powstał album będący unikatowym przedstawieniem Baonu. Unikatowym, bo prezentującym szczególnie ważne historyczne źródła. Materiały archiwalne, jakie do naszych czasów stanowią świadectwo heroicznej "Zośkowej" historii. Po raz kolejny podkreślam, że skoro dzisiejsze pokolenie opiera swoje wzorce na historii żołnierzy harcerskiego batalionu AK Zośka - to Polska jest w dobrych rękach.” - pisał profesor Piotr Gliński.

Batalion „Zośka” - batalion Armii Krajowej AK brał czynny udział w powstaniu warszawskim. W skład batalionu, którego dowódcą był Ryszard Białous „Jerzy”, wchodzili przede wszystkim członkowie Szarych Szeregów, konspiracyjnego Związku Harcerstwa Polskiego. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, licznie zebrane rodziny żołnierzy Batalionu AK „Zośka” oraz harcerze i delegacje szkół.Publikację współtworzyli: Julian Borkowski, Lech Gołębiewski, Tomasz Karasiński oraz dr Agnieszka Pietrzak.

Zobacz także

2024-04-20, godz. 07:00 Kartka z kalendarza 20 kwietnia » więcej 2024-04-19, godz. 19:45 Uroczystość w hołdzie powstańcom getta warszawskiego W Warszawie uczczono żydowskich bojowników, którzy 19 kwietnia 1943 roku rozpoczęli powstanie w getcie. Akcja kierowana przez żydowskie podziemne formacje… » więcej 2024-04-19, godz. 13:00 Do polskich kin wchodzi "Przysięga Ireny" - historia Polki Ireny Gut, która z narażeniem życia ratowała Żydów W rocznicę powstania w getcie warszawskim, do polskich kin wchodzi „Przysięga Ireny”. To oparta na faktach historia polskiej pielęgniarki Ireny Gut-Opdyke… » więcej 2024-04-19, godz. 11:00 100 lat temu urodził się Tadeusz Smreczyński, lekarz, były więzień niemieckich obozów koncentracyjnych 100 lat temu, 19 kwietnia 1924 roku, urodził się Tadeusz Smreczyński, lekarz, były więzień niemieckich obozów koncentracyjnych. Świadek historii i działacz… » więcej 2024-04-19, godz. 09:00 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim 81 lat temu - 19 kwietnia 1943 roku - w warszawskim getcie wybuchło powstanie kierowane przez żydowskie podziemne formacje zbrojne. Stanowiło odpowiedź na… » więcej 2024-04-19, godz. 02:21 Kalendarium historyczne 19 kwietnia » więcej 2024-04-18, godz. 16:15 Na Zamku Królewskim obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków Spotkania i debaty w kręgu osób zaangażowanych w prace na rzecz ratowania dziedzictwa kulturowe. Na Zamku Królewskim w Warszawie odbywają się obchody Międzynarodowego… » więcej 2024-04-18, godz. 16:00 Sylwia Chutnik o bojowniczkach z warszawskiego getta 19 kwietnia minie 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego… » więcej 2024-04-18, godz. 11:00 80 lat temu zmarł Jan Wojciech Kiwerski "Oliwa", komendant Okręgu Wołyń AK 80 lat temu, 18 kwietnia 1944 roku, w rejonie chutoru Dobry Kraj na Wołynu zginął podpułkownik Jan Wojciech Kiwerski, pseudonim "Oliwa", oficer Armii Krajowej… » więcej 2024-04-18, godz. 09:00 170 lat temu zmarł Józef Elsner, kompozytor, nauczyciel Fryderyka Chopin 170 lat temu, 18 kwietnia 1854 roku, zmarł Józef Elsner, kompozytor, pedagog i teoretyk muzyki, nauczyciel Fryderyka Chopina. Zasłużył się jako organizator… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »