Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Przy Pomniku Ponarskim na wojskowych Powązkach upamiętniono…
2023-05-23, 08:00 Autor: IAR/#Jędrzejczyk

Przy Pomniku Ponarskim na wojskowych Powązkach upamiętniono ofiary zbrodni

Ponary - miejsce kaźni. [fot: mapypamieci.ipn.gov.pl/]
Ponary - miejsce kaźni. [fot: mapypamieci.ipn.gov.pl/]
Na cmentarzu Powązki Wojskowe przy Krzyżu - Pomniku Ponarskim upamiętniono ofiary zbrodni. W latach 1941-1944 Niemcy przy udziale litewskich formacji kolaboracyjnych zamordowali w Ponarach około 100 tysięcy osób. Większość ofiar stanowili Żydzi z terenów Wileńszczyzny, ale też Polacy, Białorusini, Romowie, Tatarzy i Litwini oskarżani o działalność antyniemiecką oraz jeńcy Armii Czerwonej.
"W podwileńskich lasach ponarskich w czasie II wojny światowej zginęło około 20 tysięcy Polaków" - podkreślała prezes Stowarzyszenia Rodzina Ponarska Maria Wieloch. Argumentowała, że Polacy byli mordowani dlatego, iż byli Polakami, walczyli o wolność ojczyzny i dlatego byli wrogami okupanta niemieckiego. Dodała, że mordy w Ponarach odbywały się w latach 1941- 1944, ale dla polskiej inteligencji najbardziej dotkliwy był rok 1943.

Jak zaznaczyła Maria Wieloch, w ramach obchodów Dnia Ponarskiego proponowanego przez stowarzyszenie na 12 maja, upamiętniono w sposób szczególny młodzież ze Związku Młodych Polaków, która zginęła w ponarskich dołach właśnie 12 maja 1942 roku.
"Wróg, chcąc zwalczyć przeciwnika, uderzał głównie w młode pokolenie oraz inteligencję, pracowników Uniwersytetu Stefana Batorego, duchowieństwo, lekarzy, prawników, aktorów, inżynierów, oficerów Wojska Polskiego, harcerzy, handlowców, i innych" - wyliczała Maria Wieloch.

Prezes Rodzin Ponarskich dodała, że sprzymierzeńcami zbrodni niemieckich i sowieckich na Wileńszczyźnie w czasie II wojny światowej byli Litwini. Ofiary zbrodni doświadczały okrutnych tortur. Wyjaśniała, że większość zamordowanych w Ponarach Polaków przechodziła kilkumiesięczne tortury w siedzibie Gestapo przy ulicy Ofiarnej, czy w więzieniu na Łukiszkach i stamtąd byli przewożeni samochodami do lasu ponarskiego. Żydzi natomiast byli pędzeni z łapanek, z getta pieszo, albo w wagonach pociągiem, dlatego byli bardziej widoczni.

Masowe egzekucje w Ponarach były największą zbrodnią popełnioną w okresie okupacji niemieckiej na Kresach Północno-Wschodnich II Rzeczypospolitej. Niemcy, przy pomocy litewskich kolaborantów, dokonali czystki na tle narodowościowym, mordując głównie Polaków i Żydów.

W uroczystości przy Pomniku Ponarskim wzięli udział przedstawiciele ministerstwa nauki, IPN, władz Warszawy, Sejmu, Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Zobacz także

2024-06-19, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 19 czerwca » więcej 2024-06-18, godz. 13:59 UNESCO: sztuczna inteligencja sprzyja rozpowszechnianiu fałszywych informacji o Hokolauście Generatywna sztuczna inteligencja (genAI) sprzyja rozpowszechnianiu fałszywych informacji o Holokauście, a to grozi podsycaniem antysemityzmu i zmianą stosunku… » więcej 2024-06-18, godz. 11:39 Ludowa historia Górnego Śląska. Bez robotników nie byłoby wielkich fortun i pałaców (wywiad) Bez robotników i górników nie byłoby wielkich fortun ani ich pałaców. Niektórzy zapominają, że potrzebna była praca tych bezimiennych mas, żeby nieliczni… » więcej 2024-06-18, godz. 10:56 55 lat temu zginął Jerzy Zawieyski, pisarz, dramaturg i działacz katolicki 18 czerwca 1969 r. zmarł tragicznie Jerzy Zawieyski, pisarz, dramaturg, publicysta, współzałożyciel i prezes Klubu Inteligencji Katolickiej, poseł na Sejm… » więcej 2024-06-18, godz. 09:25 W Poznaniu rozpoczyna się Wielkopolski Kongres Pamięci Narodowej Wielkopolski Kongres Pamięci Narodowej rozpoczyna się we wtorek w Poznaniu. Organizowane przez IPN dwudniowe wydarzenie odbywa się pod hasłem „Historia mówi… » więcej 2024-06-18, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 18 czerwca » więcej 2024-06-17, godz. 15:43 Muzeum Auschwitz unieważniło przetarg na remont dachu poobozowego bloku Muzeum Auschwitz poinformowało o unieważnieniu w poniedziałek przetargu, który miał wyłonić wykonawcę remontu dachu jednego z poobozowych bloków na terenie… » więcej 2024-06-17, godz. 11:00 Wrocław/ Spłonął pałac Stolbergów na osiedlu Świniary Po całonocnej akcji strażaków udało się ugasić pożar, ale ogień strawił cały XIX-wieczny pałac na wrocławskim osiedlu Świniary. Z budynku zostały… » więcej 2024-06-17, godz. 10:15 Prof. Fałkowski: Zamek Królewski jest w ciągłym ruchu, jak żywy organizm [WYWIAD] Zamek znajduje się w ciągłym ruchu, jak żywy organizm. Kreuje wydarzenia kulturalne stolicy i całej Polski. To nie jest zakrzepła struktura obrócona ku… » więcej 2024-06-17, godz. 09:29 105 lat temu polska armia wzbogaciła się o pierwsze czołgi 105 lat temu przybył do Polski z Francji 1. pułk czołgów armii dowodzonej przez gen. Józefa Hallera. Dla uczenia tego wydarzenia 17 czerwca ogłoszono Świętem… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »