Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Przy Pomniku Ponarskim na wojskowych Powązkach upamiętniono…
2023-05-23, 08:00 Autor: IAR/#Jędrzejczyk

Przy Pomniku Ponarskim na wojskowych Powązkach upamiętniono ofiary zbrodni

Ponary - miejsce kaźni. [fot: mapypamieci.ipn.gov.pl/]
Ponary - miejsce kaźni. [fot: mapypamieci.ipn.gov.pl/]
Na cmentarzu Powązki Wojskowe przy Krzyżu - Pomniku Ponarskim upamiętniono ofiary zbrodni. W latach 1941-1944 Niemcy przy udziale litewskich formacji kolaboracyjnych zamordowali w Ponarach około 100 tysięcy osób. Większość ofiar stanowili Żydzi z terenów Wileńszczyzny, ale też Polacy, Białorusini, Romowie, Tatarzy i Litwini oskarżani o działalność antyniemiecką oraz jeńcy Armii Czerwonej.
"W podwileńskich lasach ponarskich w czasie II wojny światowej zginęło około 20 tysięcy Polaków" - podkreślała prezes Stowarzyszenia Rodzina Ponarska Maria Wieloch. Argumentowała, że Polacy byli mordowani dlatego, iż byli Polakami, walczyli o wolność ojczyzny i dlatego byli wrogami okupanta niemieckiego. Dodała, że mordy w Ponarach odbywały się w latach 1941- 1944, ale dla polskiej inteligencji najbardziej dotkliwy był rok 1943.

Jak zaznaczyła Maria Wieloch, w ramach obchodów Dnia Ponarskiego proponowanego przez stowarzyszenie na 12 maja, upamiętniono w sposób szczególny młodzież ze Związku Młodych Polaków, która zginęła w ponarskich dołach właśnie 12 maja 1942 roku.
"Wróg, chcąc zwalczyć przeciwnika, uderzał głównie w młode pokolenie oraz inteligencję, pracowników Uniwersytetu Stefana Batorego, duchowieństwo, lekarzy, prawników, aktorów, inżynierów, oficerów Wojska Polskiego, harcerzy, handlowców, i innych" - wyliczała Maria Wieloch.

Prezes Rodzin Ponarskich dodała, że sprzymierzeńcami zbrodni niemieckich i sowieckich na Wileńszczyźnie w czasie II wojny światowej byli Litwini. Ofiary zbrodni doświadczały okrutnych tortur. Wyjaśniała, że większość zamordowanych w Ponarach Polaków przechodziła kilkumiesięczne tortury w siedzibie Gestapo przy ulicy Ofiarnej, czy w więzieniu na Łukiszkach i stamtąd byli przewożeni samochodami do lasu ponarskiego. Żydzi natomiast byli pędzeni z łapanek, z getta pieszo, albo w wagonach pociągiem, dlatego byli bardziej widoczni.

Masowe egzekucje w Ponarach były największą zbrodnią popełnioną w okresie okupacji niemieckiej na Kresach Północno-Wschodnich II Rzeczypospolitej. Niemcy, przy pomocy litewskich kolaborantów, dokonali czystki na tle narodowościowym, mordując głównie Polaków i Żydów.

W uroczystości przy Pomniku Ponarskim wzięli udział przedstawiciele ministerstwa nauki, IPN, władz Warszawy, Sejmu, Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Zobacz także

2024-06-26, godz. 12:23 Poznań/ W środę premiera filmu "Zamek Królewski w mieście stołecznym Poznaniu" Mimo że w poznańskim zamku powstał herb Królestwa Polskiego, odbywały się śluby i wesela monarchów, to historia Zamku Królewskiego w Poznaniu nie jest… » więcej 2024-06-26, godz. 12:10 Gdańsk/ Wystawa główna w Muzeum II Wojny Światowej ma wrócić do wersji z 2017 roku; zdaniem byłego dyrektora jest… Dyrekcja Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, którą od kwietnia br. zarządza prof. Wnuk, poinformowała o planowanych i wprowadzonych już zmianach na wystawie… » więcej 2024-06-26, godz. 10:42 Hołownia o Muzeum II WŚ: przestrzegam przed robieniem kolejnego frontu wojny polsko-polskiej Przestrzegam przed robieniem kolejnego frontu wojny polsko-polskiej o historię; chciałbym, żeby wokół Muzeum II Wojny Światowej zapanował spokój i by to… » więcej 2024-06-26, godz. 08:26 Warszawa/ Wystawa "Pamięć Polski. Lista Krajowa Programu UNESCO Pamięć Świata – 5. edycja" - od wtorku przed Ko… Akt detronizacji cara Mikołaja I, rękopis "Chłopów", zbiór fotograficzny "Zapis socjologiczny" prof. Zofii Rydet oraz 14. innych dokumentów historycznych… » więcej 2024-06-26, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 26 czerwca » więcej 2024-06-25, godz. 13:05 Warszawa/ Otwarto Warsaw Arcade Muzeum, prezentujące historie gier wideo Ponad 120 historycznych gier wideo, dokumentujących ich ewolucję od lat 70., znalazło się w Warsaw Arcade Muzeum, otwartym w czerwcu w Warszawie. Jest to jedno… » więcej 2024-06-25, godz. 12:22 Mija 82. rocznica utworzenia karnej kompanii kobiet w Auschwitz 82 lata mijają we wtorek od utworzenia przez Niemców w Auschwitz karnej kompanię kobiet. Był to odwet za ucieczkę z obozu Polki Janiny Nowak. 400 więźniarek… » więcej 2024-06-25, godz. 11:16 Pogrzeb Andrzeja Mularczyka odbędzie się 28 czerwca na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach Pogrzeb zmarłego 21 czerwca scenarzysty, pisarza i reportera Andrzeja Mularczyka odbędzie się 28 czerwca na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. » więcej 2024-06-25, godz. 10:14 Muzeum Auschwitz zamierza wyremontować dach poobozowego bloku Muzeum Auschwitz chce wyremontować dach poobozowego bloku na terenie tak zwanego obozu macierzystego Auschwitz I. We wtorek ogłosiło przetarg, który ma wyłonić… » więcej 2024-06-25, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 25 czerwca » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »