Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Polskie groby na cmentarzach Zaolzia
2022-07-27, 11:15 Autor: Anna Bernat / PAP

Polskie groby na cmentarzach Zaolzia

Zdjęcie poglądowe [fot. pixabay]
Zdjęcie poglądowe [fot. pixabay]
Trwa inwentaryzacja polskich śladów na cmentarzach Śląska Cieszyńskiego: prace prowadzone są na cmentarzu w Czeskim Cieszynie, Ligotce Kameralnej, Karwinie Dołach i Karwinie Meksyku, informuje Instytut POLONIKA.

Zobacz: POLONIKA
Prowadzone prace mają chronić zabytkowe obiekty przed zniszczeniem oraz stanowić ślad po istnieniu tych, którzy odeszli. „Projekt realizuje Fundacja Akcja Kultura, którą powołali do życia historyk Wojciech Karwat i historyk sztuki Bartłomiej Gutowski” - poinformowała PAP Magdalena Gutowska z Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA.


W ramach działań prowadzonych przez zespół dwunastu studentów Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie pod przewodnictwem dr. Bartłomieja Gutowskiego wszystkie pomniki stanowiące część polskiego dziedzictwa kulturowego na tym terenie są fotografowane, szczegółowo opisywane, określany jest materiał ich wykonania. Wykonawców prac głosem eksperckim wspiera Andrzej Jagielski, pracownik Muzeum Geologiczne w Warszawie. Spisywane są również znajdujące się na nagrobku napisy i sygnatury pozwalające rozpoznać dawnych wykonawców prac.


Jak zaznacza Gutowska z Instytutu POLONIKA, wszystkie opracowane przez zespół karty udostępnione będą w przygotowanym przez Instytut POLONIKA katalogu dostępnym online, którego uruchomienie planowane jest na październik tego roku. Wówczas każdy będzie mógł znaleźć informacje o nagrobkach swoich bliskich. Materiał ten też posłuży badaczom do podjęcia szerszych prac badawczych oraz konserwatorskich.


Na tych cmentarzach znajduje się duża liczba okazałych pomników. Są one po mistrzowsku wykute przez miejscowe warsztaty – zaznaczają wykonawcy prac z Fundacji Akcja Kultura. „Pomniki zostały zrobione z eleganckich kamieni, takich jak czarne monzonity popularnie nazywane granitami czy białe marmury, ale także występujące lokalnie gabroidy znane jako cieszynity, zazwyczaj o charakterystycznej ciemnej kolorystyce, ale niekiedy też zawierające olwin nadający im piękną oliwkowozieloną barwę” – charakteryzują realizatorzy prac inwentaryzacyjnych.


Szczególną wartość – według Wojciecha Karwata i Bartłomieja Gutowskiego - mają pomniki ofiar górniczych katastrof, m.in. największej, jaka miała miejsce w Zagłębiu Ostrawsko-Karwińskim. Wydarzyła się ona niemal 130 lat temu, - w czerwcu 1894 r; doszło wtedy do eksplozji gazu w karwińskich szybach „Franciszka”, „Jan” i „Karol” a w jej następstwie do kolejnych również w sąsiednich kopalniach.


„235 ofiar tej tragedii zarówno pracujących wówczas górników, jak i ich ratowników upamiętnionych jest na symbolicznym pomniku na karwińskim cmentarzu. Bodaj najsłynniejszą ofiarą tej katastrofy był inżynier Celestyn Racek, który upamiętniony został w powieści +Czarna Julka” pochodzącego z Karwiny i pracującego za młodu w miejscowej kopalni Gustawa Morcinka. Niestety, z zachowanego monumentu jakiś czas temu ukradziono wieńczący go pomnik” – opisują Karwat i Gutowski.


Prowadzone prace dokumentacyjne, których kontynuacja planowana jest w najbliższych latach, finansowane są z programu Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA z programu dotacyjnego „Polskie Dziedzictwo Kulturowe za granicą – Wolontariat”.

Zobacz także

2024-09-07, godz. 11:00 85 lat temu rozpoczęła się bitwa pod Wizną nazywana polskimi Termopilami 85 lat temu, 7 września 1939 roku rozpoczęła się bitwa pod Wizną nazywana polskimi Termopilami. Przez cztery dni - do 10 września - 720 żołnierzy polskich… » więcej 2024-09-07, godz. 09:00 85 lat temu po bohaterskiej obronie skapitulowała załoga Westerplatte 85 lat temu, 7 września 1939 roku, po bohaterskiej obronie, przed przeważającymi siłami niemieckimi, skapitulowała załoga Westerplatte. Wojskowej Składnicy… » więcej 2024-09-07, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 7 września » więcej 2024-09-06, godz. 16:00 IPN zachęca do włączenia się w projekt „Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką w latach 1939-… Informacje o ponad 5 i pół milionach ofiar i osobach represjonowanych podczas niemieckiej okupacji zawiera opracowywana przez IPN elektroniczna baza straty.pl… » więcej 2024-09-06, godz. 11:00 Raport z oblężonej Warszawy Jednym z najważniejszych epizodów kampanii wrześniowej była obrona Warszawy. Oblężenie trwało przez dwadzieścia dni. W tym czasie na antenie Polskiego… » więcej 2024-09-06, godz. 10:00 Dwudniowe spotkanie konserwatorów na zamku w Otmuchowie Konserwatorzy zabytków z naszego regionu zjechali wczoraj do Otmuchowa, by podyskutować m.in. o problemach gmin, które posiadają zabytki. Spotkanie potrwa… » więcej 2024-09-06, godz. 09:00 Mija 193. rocznica obrony Reduty Ordona w Powstaniu Listopadowym 193 lata temu, 6 września 1831 roku, podczas Powstania Listopadowego, rozpoczęły się walki o Redutę Ordona na przedpolach Warszawy. Dwudniowe starcia polskich… » więcej 2024-09-06, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 6 września » więcej 2024-09-05, godz. 15:00 82 lata temu zaczęła się tzw. Wielka Szpera 82 lata temu, 5 września 1942 roku, w Łodzi zaczęła się tzw. Wielka Szpera - akcja, w czasie której Niemcy deportowali z tamtejszego getta do obozu zagłady… » więcej 2024-09-05, godz. 13:00 Mija 110. rocznica rozpoczęcia I bitwy nad Marną 110 lat temu, 5 września 1914 roku, rozpoczęła się I bitwa nad Marną, nazywana cudem nad Marną i uważana za jedną z najważniejszych batalii w dziejach… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »