Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 60. rocznica zamachu na prezydenta Johna Kennedy…
2023-11-22, 15:00 Autor: /IAR/E.Porycka/E.Leo/dok.

60. rocznica zamachu na prezydenta Johna Kennedy'ego

John F. Kennedy, White House [fot. wikipedia/domena publiczna]
John F. Kennedy, White House [fot. wikipedia/domena publiczna]
60 lat temu, 22 listopada 1963 roku, doszło do zamachu na 35. prezydenta Stanów Zjednoczonych - Johna Fitzgeralda Kennedy'ego. Prezydent został zastrzelony podczas wizyty w Dallas w Teksasie, kiedy przejeżdżał przez centrum miasta w otwartym samochodzie w towarzystwie żony Jacqueline i gubernatora Johna Connally'ego. Ciężko ranni Kennedy i Connally zostali natychmiast przewiezieni do szpitala. Prezydent zmarł o godzinie 13-tej, nie odzyskawszy przytomności.
Informacja o śmierci 46-letniego przywódcy najpotężniejszego państwa na świecie, weszła na czołówki gazet, stacji radiowych i telewizyjnych. 99 minut później wiceprezydent Lyndon Johnson został zaprzysiężony na najwyższy urząd w państwie na pokładzie samolotu lecącego do Waszyngtonu.

Zamachowiec - były żołnierz marines Lee Harvey Oswald, znany z marksistowskich sympatii, został aresztowany w Dallas. 24 listopada podczas przewożenia do więzienia, zabił go Jack Ruby, gangster i właściciel nocnego klubu w Dallas. Okoliczności zamachu badała specjalna komisja pod przewodnictwem Earla Warrena, powołana przez nowo zaprzysiężonego prezydenta Lyndona Johnsona. W 1964 roku orzekła, że nie było spisku na życie prezydenta, a Oswald działał sam, strzelając z piętra składnicy książek w Dallas. W pogrzebie Johna Kennedy'ego w Waszyngtonie, 25 listopada, wzięli udział przedstawiciele ponad 90 państw. Wśród nich był francuski prezydent Charles de Gaulle i niemiecki kanclerz Ludwig Erhard oraz koronowane głowy, między innymi król Belgii Baudouin I i królowa Grecji Fryderyka. Przejście konduktu żałobnego z Białego Domu do katedry św. Mateusza oglądało w telewizji blisko 200 milionów ludzi, także widzowie w Polsce. Świat obiegły zdjęcia trzyletniego Johna Kennedy'ego Juniora, salutującego przed trumną ojca.

Po 60 latach od zabójstwa prezydenta Kennedy'ego, według badań opinii publicznej, część Amerykanów nie wierzy w oficjalną wersję śmierci, a niektórzy uważają, że padł on ofiarą spisku.

(więcej)

Raport komisji Warrena był wielokrotnie kwestionowany, wskutek tego w 1976 roku została powołana Komisja Śledcza Izby Reprezentantów do Spraw Zabójstw, która po trzech latach prac, w 1979 roku, opublikowała swój raport. Według komisji, prezydenta Kennedy'ego zabił Oswald, jednak - odmiennie od wniosków komisji Warrena - w wyniku spisku. Najprawdopodobniej było dwóch zamachowców i oddano cztery, a nie - trzy strzały. Komisji Śledczej Izby Reprezentantów nie udało się jednak zidentyfikować drugiego strzelca.

Przez lata na temat śmierci JFK powstały liczne hipotezy, Jedna z teorii głosi, że zabójca działał na zlecenie radzieckiego rządu, który zamierzał osłabić pozycję USA w świecie. Są też wersje, że za zamachem stał reżim Fidela Castro, mafia albo nawet sama CIA. Niemniej, wszystkie okoliczności nie zostały dotąd wyjaśnione. W grudniu 2022 roku Archiwa Narodowe USA w Waszyngtonie opublikowały kolejną transzę dokumentów mających związek z zabójstwem prezydenta Kennedy'ego. Pełna dokumentacja z prac komisji Warrena została utajniona do 2029 i 2039 roku.

John Fitzgerald Kennedy, powszechnie określany inicjałami "JFK", był prezydentem przez 2 lata i 10 miesięcy, które przypadły na okres tzw. zimnej wojny. Jako prezydent podjął kilka istotnych decyzji politycznych o charakterze międzynarodowym. Zwiększył zaangażowanie wojskowe w Wietnamie, zezwolił na operację przeciwko Kubie w Zatoce Świń w 1961 roku. Doprowadził do zawarcia ze Związkiem Radzieckim w 1963 roku układu o zakazie prób z bronią jądrową. Powołał też Korpus Pokoju, organizację zajmująca się pomocą krajom Trzeciego Świata. Listopadowa wizyta Kennedy'ego w Dallas w 1963-cim rozpoczynała prezydencką kampanię o reelekcję.

Zabójstwo Kennedy'ego było największą zbrodnią polityczną XX wieku. Wcześniej, w historii Stanów Zjednoczonych trzej prezydenci zostali zamordowani podczas sprawowania urzędu. W 1865 roku zginął 16. prezydent Abraham Lincoln, w 1881 roku - James Garfield, 20. na tym urzędzie, a w 1901 roku ofiarą zamachu został William McKinley, 25. prezydent USA.

Zobacz także

2024-01-25, godz. 11:00 Rocznica oswobodzenia niemieckiego KL Auschwitz w TVP Polonia W rocznicę oswobodzenia KL Auschwitz TVP Polonia pokaże trzy filmy dokumentalne poświęcone byłym więźniom niemieckiego obozu - będą to: „Położna”… » więcej 2024-01-25, godz. 09:00 81 lat temu Niemcy rozstrzelali przed Ścianą Straceń w Auschwitz 53. Polaków 81 lat temu, 25 stycznia 1943 roku, Niemcy rozstrzelali przed Ścianą Straceń w Auschwitz 53 Polaków, podejrzanych o działalność przeciw SS i przygotowywanie… » więcej 2024-01-25, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 25 stycznia » więcej 2024-01-24, godz. 16:45 Uroczystości upamiętniające strajk w Stoczni Szczecińskiej To był pierwszy przypadek w bloku komunistycznym, gdy pierwszy sekretarz partii przyjeżdża do strajkujących robotników negocjować porozumienie. W styczniu… » więcej 2024-01-24, godz. 15:00 „Papierowa amunicja” – wystawa wydawnictw drugiego obiegu PRL Blisko sto tytułów prasy i książek wydanych w PRL poza cenzurą pokazano na wystawie „Papierowa amunicja”, otwartej we wtorek w bibliotece Uniwersytetu… » więcej 2024-01-24, godz. 13:00 Polska koprodukcja "Strefa interesów" z szansą na Oscara dla najlepszego filmu Brytyjsko-polsko-amerykańska koprodukcja "Strefa interesów" ma szansę na Oscara dla najlepszego filmu. Obraz w reżyserii Jonathana Glazera to opowieść o… » więcej 2024-01-24, godz. 12:00 W Londynie premiera gry edukacyjne IPN "Lotnicy - Wojna w przestworzach" Gra "Lotnicy - Wojna w przestworzach" to kolejna produkcja Instytutu Pamięci Narodowej, która dzięki wirtualnym narzędziom pozwoli wcielić się w bohaterów… » więcej 2024-01-24, godz. 10:00 103 lata temu urodził się Tadeusz Zawadzki "Zośka", harcmistrz, podporucznik AK 103 lata temu, 24 stycznia 1921 roku, urodził się Tadeusz Zawadzki, pseudonim "Zośka", harcmistrz, podporucznik Armii Krajowej, dowódca warszawskich Grup Szturmowych… » więcej 2024-01-24, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 24 stycznia » więcej 2024-01-23, godz. 15:00 Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu przygotowuje ekspozycję Garnki, dzbanki, fragmenty infrastruktury oraz inne przedmioty związane z działalnością dawnego Gimnazjum Piastowskiego w Brzegu zostaną udostępnione zwiedzającym… » więcej
105106107108109
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »