Radio Opole » Z historycznego punktu widzenia » Felietony » Spotkanie w Krzyżowej
2022-11-12, 07:20 Autor: Bolesław Bezeg

Spotkanie w Krzyżowej

Helmuth von Moltke - właściciel Krzyżowej
Helmuth von Moltke - właściciel Krzyżowej
Dziś przypada 33 rocznica głośnego pojednawczego spotkania polskiego premiera z niemieckim kanclerzem w Krzyżowej na Dolnym Śląsku.
Z Historycznego Punktu Widzenia 12 listopada 2022
Przypomnijmy, że było to pierwsze spotkanie polskiego premiera z niemieckim kanclerzem po tzw. przemianach ustrojowych i odzyskaniu przez Polskę suwerenności. Ze strony polskiej w spotkaniu wziął udział uważany za pierwszego niekomunistycznego premiera Tadeusz Mazowiecki, z kolei Niemcy reprezentował kanclerz Helmut Kohl.

Najbardziej jednak symboliczne znaczenie miało miejsce spotkania. Był to mianowicie pałac w Krzyżowej na Dolnym Śląsku – od 1867 roku siedziba rodu von Moltke, którego kolejni przedstawiciele byli wysokimi oficerami pruskiej, a potem niemieckiej armii.

To właśnie w krzyżowej e roku 1940 zawiązała się nieformalna grupa opozycjonistów wobec rządzącej w Niemczech partii narodowo-socjalistycznej, której w toku prowadzonego później śledztwa Gestapo nadało kryptonim „Krąg z Krzyżowej”.

Niewątpliwie inspiratorem powstania grupy był hrabia Helmut James von Moltke niemiecki prawnik wojskowy, który latem roku 1940 gdy Niemcy świętowali zwycięstwo nad Francją sformułował dokument, w którym przewidywał, że rządy Adolfa Hitlera doprowadzą do katastrofy Niemiec. Dokument stał się wśród przyjaciół hrabiego materiałem wyjściowym dla teoretycznych rozważań nad przyszłością Niemiec.

To właśnie wśród członków nieformalnej grupy z Krzyżowej powstał pomysł przeprowadzenia zamachu na Hitlera urzeczywistniony w lipcu 1944 roku przez pułkownika von Staufenberga w Wilczym Szańcu.

Wybór Krzyżowej na miejsce spotkania polskiego premiera z niemieckim kanclerzem oraz wspólny ich udział w tzw. mszy pojednania miał być znakiem zakończenia zimnowojennej retoryki miedzy Polską a Niemcami i symbolicznym otwarciem nowego rozdziału w stosunkach obu krajów.

W okresie PRL w polskiej narracji politycznej stale podkreślano niemiecką odpowiedzialność za wybuch i zbrodnie dokonane przez Niemców podczas II wojny światowej. Po krzyżowej przekaz był taki, że już się pojednaliśmy i przestajemy sobie wypominać krzywdy, aby bez obciążeń budować wspólną przyszłość w Europie.

Odbyte 33 lata temu spotkanie w Krzyżowej jest podręcznikowym przykładem tego jak rożne ośrodki polityczne interpretują te same wydarzenia. Polska oficjalna narracja potrzebowała uspokojenia obaw tych Polaków, którzy obawiali się dokonującego się właśnie zjednoczenia Niemiec.

Z kolei Niemcy podkreślali pojednanie z Krzyżowej jako moment, w którym w stosunkach polsko-niemieckich dominującym czynnikiem przestała być kwestia niemieckiej winy za krzywdy drugiej wojny światowej. Każdy z tego tortu wziął to czego w danym momencie potrzebował.

Zobacz także

2022-01-16, godz. 08:20 Źródła ukraińskich kłopotów Pojutrze przypada 368 rocznica zawarcia przez Kozaków i przedstawicieli cara Aleksego I ugody perejasławskiej, od której datuje się udział Moskwy w polityce… » więcej 2022-01-15, godz. 07:20 Cichociemny Niedźwiadek W najbliższą środę 19 stycznia przypada 77 rocznica wydania przez generała Leopolda Okulickiego „Niedźwiadka” rozkazu rozkazu rozwiązującego Armię… » więcej 2022-01-09, godz. 08:21 Jagielloński mariaż Pojutrze przypada 636 rocznica zawarcia na zamku w Wołkowysku umowy pomiędzy polskim poselstwem, a litewskim księciem Jagiełłą. Dzięki temu porozumieniu… » więcej 2022-01-08, godz. 07:20 Człowiek Wolności Dziś chciałbym Opowiedzieć Państwu o postaci szerokiej publiczności niemal zupełnie nieznanej, a która to odcisnęła silne piętno na polskiej rzeczywistości… » więcej 2022-01-06, godz. 08:33 Odkrywca Troi Dokładnie 200 lat temu czyli 6 stycznia 1822 roku urodził się Heinrich Schliemann niemiecki archeolog amator, który wsławił się odkryciem ruin uważanej… » więcej 2022-01-02, godz. 08:27 Coraz gorzej Zjawisko sukcesywnego pogarszania jakości w niemal każdej sferze naszego życia można porównać do jednokierunkowej autostrady. Daje się to zauważyć poprzez… » więcej 2022-01-01, godz. 08:19 Kiedy zaczyna się wojna? Powiedzmy sobie uczciwie, że utrzymywanie , iż II wojna światowa rozpoczęła się 1 września 1939 r. z pewnej perspektywy może być uznane za swoisty europocentryzm… » więcej 2021-12-26, godz. 08:21 Przełomowe oblężenie 366 lat temu - 26 grudnia 1655 r. wojska szwedzkie zwinęły oblężenie Jasnej Góry, będące częścią szwedzkiej inwazji znanej jako Potop Szwedzki. » więcej 2021-12-25, godz. 08:23 Walka o tron i wiarę Dziś przypada 996 rocznica koronacji na króla Polski Mieszka II Lamberta, który zapoczątkował w naszych dziejach niechlubną tradycję bratobójczych walk… » więcej 2021-12-19, godz. 08:20 Górnictwo węglowe w średniowieczu Wczoraj minęła 65 rocznica wydania pierwszego znanego nam zezwolenia na budowę na Śląsku sztolni przeznaczonej do wydobycia węgla kamiennego. » więcej
910111213
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »