Radio Opole » Z historycznego punktu widzenia » Felietony » Decydujaca szarża
2022-06-12, 08:27 Autor: Bolesław Bezeg

Decydujaca szarża

Wojciech Kossak: Szarża pod Rokitną
Wojciech Kossak: Szarża pod Rokitną
Jutro przypada 107 rocznica jednego z najsłynniejszych wyczynów okresu walk o odzyskanie niepodległości – 64 ułanów w ciągu trwającej kwadrans szarży wprawiło w popłoch cały rosyjski korpus. 13 czerwca 1915 roku drugi szwadron ułanów z II Brygady Legionów Polskich dokonał brawurowej szarży pod Rokitną.
Z Historycznego Punktu Widzenia 12 czerwca 2022
Wydarzenia, o których dziś chcę opowiedzieć miały miejsce w toku I wojny światowej, kiedy to u boku armii austrowęgierskiej przeciwko Rosjanom walczyli Polacy służący ochotniczo w utworzonych przez Józefa Piłsudskiego Legionach. Zimą i wiosną 1915 roku Legioniści polscy z II Brygady Legionów walczyli w Karpatach na pograniczu ukraińsko-węgierskim i w Besarabii.

Dowództwo austriackie dbało by poszczególne brygady Legionów działały w znacznie oddalonych od siebie regionach, by nigdzie nie pojawiła się jakaś silniejsza polska jednostka, co świadczyło o ograniczonym zaufaniu Austro-węgierskiego dowództwa do polskich sojuszników. To ograniczone zaufanie sprawiło, że wyczyn polskich kawalerzystów z 13 czerwca 1915 roku omal nie poszedł nam marne.

W tym czasie II Brygada Legionów działała w ramach austro-węgierskiej 42 Dywizji Piechoty w Besarabii. To region pomiędzy Dniestrem i Prutem obecnie stanowiący pogranicze ukraińsko-mołdawskie, a w 1915 roku było to terytorium państwa austro-węgierskiego, na którym toczyły się walki z Rosjanami.

W trakcie kilkudniowych starań austro-węgierskiej 42 dywizji piechoty o wyparcie Rosjan ze wsi Rokitna powstała koncepcja przełamania impasu za pomocą szarży podlegających II Brygadzie dwóch szwadronów ułanów. Dowodził nimi rotmistrz Zbigniew Dunin-Wąsowicz, który jeden szwadron wyznaczył do działań odwodowych, a na czele drugiego ruszył do szarży.

W ciągu trwającego 15 minut ataku, 64 polskich ułanów przebiło się przez trzy linie rosyjskich okopów. Rosjanie uciekali w popłochu, ale wkrótce zostali opanowani przez swoich oficerów i wrócili do swoich stanowisk. Momentu paniki w rosyjskich szeregach nie zdołało wykorzystać austriackie dowództwo w istocie marnując sukces polskich kawalerzystów.

Prawdopodobnie Austriacy nie spodziewali się po Polakach tak spektakularnego sukcesu. Ten zaś został srodze okupiony polską krwią. Podczas szarży zginęło 17 ułanów, w tym większość oficerów na czele z rotmistrzem Dunin-Wąsowiczem. Dalszych 23 ułanów zostało rannych, co w istocie oznaczało dla większości z nich niewolę. Do polskich linii zdołało wrócić zaledwie sześciu uczestników szarży.

Ostatecznie jednak szarża polskich ułanów na tyle podłamała morale Rosjan, że po zapadnięciu zmroku opuścili oni pozycje w Rokitnej i jak to się oględnie formułuje w raportach forsownym marszem oderwali się od przeciwnika, a mówiąc wprost Rosjanie korzystając z ciemności zwyczajnie uciekli. Dzięki temu następnego dnia legioniści mogli zebrać swoich poległych kolegów z pola bitwy i urządzić im uroczysty pogrzeb.

Już w kolejnych dniach II Brygada rozpoczęła ponad czteromiesięczny okres walk pozycyjnych pod Rarańczą.

Zobacz także

2021-01-17, godz. 08:40 Fatalne rozwiązanie Armii Krajowej Za trzy dni będziemy obchodzić 76 rocznicę, dla jednych kontrowersyjnego, dla innych koniecznego wydarzenia. 19 stycznia 1945 roku generał Leopold Okulicki… » więcej 2021-01-16, godz. 08:21 Trzy i pół wieku w objęciach Moskwy Jutro przypada 367 rocznica wydarzenia, które sprowokowali zbuntowani przeciwko Polsce Kozacy, nie zdający sobie sprawy z faktu, że sprowadzają sobie na głowę… » więcej 2021-01-10, godz. 08:30 Dziady przeciw Moskalom 53 lata temu – w styczniu 1968 roku władze PRL podjęły decyzję o zawieszeniu przedstawienia „Dziadów” Adama Mickiewicza w reżyserii Kazimierza Dejmka… » więcej 2021-01-09, godz. 08:30 Skazani na wymarcie Wczoraj minęła 53 rocznica tragicznej śmierci wybitnego polskiego aktora Zbigniewa Cybulskiego. Wśród wielu ról, jakie zagrał, jego najsłynniejszą kreacją… » więcej 2021-01-06, godz. 08:30 O co chodzi z trzema królami Dziś Święto Trzech Króli, już dziewiąty raz w tym stuleciu jest to dzień wolny od pracy. Co jednak właściwie niesie ze sobą ta uroczystość? » więcej 2021-01-03, godz. 08:23 Czy III wojna światowa już trwa? Przeciętny polski czterdziestolatek oraz każdy obywatel jeszcze starszy wiekiem, obudzony w środku nocy i zapytany kiedy rozpoczęła się II wojna światowa… » więcej 2021-01-02, godz. 07:40 Jesteśmy z Zachodu Niewątpliwie żyjemy w czasach przełomowych. Można to poznać zarówno po zachodzących na naszych oczach dynamicznych zmianach, jak i po trwających od kilku… » więcej 2021-01-01, godz. 07:40 Fiasko reform z 1999 r. 22 lata temu 1 stycznia 1999 roku weszły w życie słynne cztery wielkie reformy kierowanego przez Jerzego Buzka rządu Unii Wolności i AWS. Były to reforma… » więcej
1819202122
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »