Radio Opole » Z historycznego punktu widzenia » Felietony » Jak zawrócić z drogi do Emaus
2022-04-16, 07:22 Autor: Bolesław Bezeg

Jak zawrócić z drogi do Emaus

Święcenie pokarmów. fot. Radio Opole
Święcenie pokarmów. fot. Radio Opole
Dziś Wielka Sobota – jedyny dzień w roku, podczas którego w Kościele Katolickim nie odprawia się mszy, a jedynie krótkie nabożeństwa święcenia pokarmów.
Z Historycznego Punktu Widzenia 16 kwietnia 2022
Statystycznie i deklaratywnie przytłaczająca większość dotychczasowych mieszkańców naszego kraju należy do Kościoła Katolickiego. Obecnie wszechogarniająca wolność od wszystkiego rozluźniła nasze związki także z religią, a pandemia zwolniła wierzących z obowiązku cotygodniowego uczestnictwa w mszy, spadek liczby uczestniczących w obrządkach religijnych obserwowalny jest bez uciekania się do narzędzi statystycznych.

Na tym tle jak wykazały święta zeszłoroczne, Wielka Sobota paradoksalnie nadal jest dniem, w którym największa liczba Polaków przychodzi do kościołów. Oczywiście przychodzą poświęcić pokarmy. Od lat dla tysięcy naszych rodaków doroczne poświęcenie pokarmów jest ostatnim akcentem łączącym ich z religią. Dla wielu to już tylko taka polska tradycja, a nie duchowe włączenie w grono uczniów idących do Emaus.

Przypomnijmy: dwóch uczniów Jezusa po wydarzeniach Wielkiego Piątku czyli po egzekucji Jezusa i złożeniu Go do grobu, obawiając się, że osoby kojarzone ze skazanym mogą być celem kolejnych prześladowań, wyruszyli z Jerozolimy do Emaus by tam przeczekać najgorszy czas.

Po drodze dołączył do nich wędrowiec, z którym wdali się w rozmowę, ale nie rozpoznali w nim Jezusa. Zapewne Zmartwychwstanie to nie taka prosta sprawa i moment ten nieco zmienił postać Nauczyciela. Na pewno także działało proste psychologiczne zjawisko utrudniające uczniom wyjście poza myślowe schematy: wszak widzieli Jego śmierć.

Zostawmy zresztą te rozważania teologom. Dość powiedzieć, że uczniowie rozpoznali Jezusa dopiero podczas wspólnego posiłku gdy połamał chleb i podał im tak jak to robił wiele razy, a szczególnie podczas czwartkowej Ostatniej Wieczerzy.

Czy ten ostatni gest współuczestnictwa w Kościele – święcenie pokarmów, które gdy gorliwy ksiądz przeciąga nabożeństwo do pół godziny, tak trudno niektórym wytrzymać, ma jeszcze jakieś znaczenie? Czy rację mają ci co regularnie żyjąc z wiarą patrzą z pogardą na wielkosobotnie tłumy biegnące do kościoła z koszyczkami?

Pogarda nigdy nie jest chwalebnym uczuciem, ale sam dość prosty i niewymagający wielkiego zaangażowania obrządek poświęcenia pokarmów ma mądry głęboki sens.

Spożywając w niedzielę śniadanie wielkanocne właśnie po to mamy mieć do dyspozycji poświęcone pokarmy, by dzieląc się nimi dostrzec w swoim gronie obecność Jezusa. To ostatnia szansa, żeby wzorem uczniów zawrócić z drogi do Emaus i wrócić do wspólnoty, z której wyszliśmy, z której czasami uciekamy, a która może nam dać co najmniej odwagę do stawiania czoła codziennym trudom życia.

Zobacz także

2021-11-13, godz. 07:20 Ministerstwo Ziem Odzyskanych Dziś przypada 70 rocznica powołania przez władze Polski Ludowej Ministerstwa Ziem Odzyskanych. » więcej 2021-11-11, godz. 07:22 Jak obchodzić 11 listopada Nieraz w mediach czy od znajomych słyszałem, że Polacy nie potrafią się cieszyć radosnym przecież świętem niepodległości. Każe nam się brać wzór… » więcej 2021-11-07, godz. 08:20 Przesuwanie akcentów Pojutrze przypada 32 rocznica tzw. „runięcia” muru berlińskiego i zapewne jak co roku przez cały dzień w serwisach informacyjnych świat będzie epatowany… » więcej 2021-11-06, godz. 07:25 Akt 5 listopada Wczoraj minęła 105 rocznica wydarzenia, które okazało się milowym krokiem na drodze do odzyskania przez Polskę niepodległości. 5 listopada 1916 roku w… » więcej 2021-11-01, godz. 08:30 Sowiecki raj Jutro przypada 82 rocznica włączenia tzw. Zachodniej Białorusi do Związku Sowieckiego. » więcej 2021-10-31, godz. 08:24 Państwowa kradzież dóbr Wczoraj minęła 211 rocznica wydania przez króla Prus Fryderyka Wilhelma III edyktu sekularyzacyjnego. » więcej 2021-10-30, godz. 07:22 Wyzwoliciele Bredy Wczoraj minęła 77 rocznica wyzwolenie spod niemieckiej okupacji przez 1 Dywizję Pancerną Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie holenderskiego miasta Breda. » więcej 2021-10-24, godz. 08:20 Królestwo reaktywacja 974 lata temu – w roku 1047 polski władca Kazimierz Odnowiciel ponownie przyłączył Śląsk do Polski. Za pierwszym razem prawdopodobnie przyłączony został… » więcej 2021-10-23, godz. 07:24 Nosiciel honoru Polaków W upływającym tygodniu minęła 208 rocznica śmierci księcia Józefa Poniatowskiego. Była to postać wyjątkowa nawet na tle licznego grona wyjątkowych postaci… » więcej 2021-10-17, godz. 08:22 Kto go naprawdę zabił? Pojutrze przypada 37 rocznica porwania błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Im więcej czytamy na temat jego męczeństwa, tym silniej dociera do nas… » więcej
1112131415
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »