Radio Opole » Z historycznego punktu widzenia » Felietony » Pożyteczni i...
2022-03-27, 08:20 Autor: Bolesław Bezeg

Pożyteczni i...

Baza w redzikowie. źródło: www.polskieradio.pl
Baza w redzikowie. źródło: www.polskieradio.pl
14 lat temu w Słupsku i Redzikowie doszło do protestów przeciwko budowie w sąsiedztwie miasta elementów tarczy antyrakietowej.
Z Historycznego Punktu Widzenia 27 marca 2022
29 marca 2008 roku w Radzikowie pod Słupskiem, a następnie w samym Słupsku grupa okolicznych mieszkańców i działaczy x inicjatywy „Stop Wojnie” protestowała przeciwko budowie w Radzikowie bazy rakiet przechwytujących, będących elementem amerykańskiego systemu tzw. tarczy antyrakietowej.

Nad ranem następnego dnia 24 uczestników protestu zostało aresztowanych w jednym z mieszkań w Słupsku. Według doniesień prasowych policja interweniowała w wyniku skargi sąsiadów, którzy zgłosili ciężkie naruszanie ciszy nocnej.

O godzinie 5 rano policja miała wyłamać drzwi do mieszkania, w którym zastała około 30 osób, które poprzedniego dnia protestowały przeciwko budowie tarczy. Według relacji policjantów większość zastanych tam ludzi była pijana i zachowywała się agresywnie w stosunku do policjantów.

Z tego powodu 24 osoby zostały zatrzymane. Oczywiście zaraz następnego dnia przyjaciele zatrzymanych zorganizowali pikietę i konferencję prasową, podczas której stwierdzili, że zatrzymani spokojnie sobie spali, a akcja policji była zemstą za antyrakietowy protest.

Cała sprawa robi wrażenie znacznie bardziej skomplikowanej niż na pozór to wszystko w pierwszej chwili wygląda.

Bezdyskusyjnym jest, że w jednym ze słupskich mieszkań policja zastała około 30 osób, które dzień wcześniej protestowały. I tu pojawia się pytanie czy w Słupsku jest tak fatalna sytuacja mieszkaniowa, że w jednym lokalu musi się gnieździć 30 osób? Raczej nie, albo więc odbywała się tam jakaś impreza, np. imieniny lub oblewanie udanej demonstracji, albo uczestnicy protestu nie byli wcale mieszkańcami Słupska lecz zjechali się z innych miast, np. z Warszawy i teraz po prostu nocowali przed powrotem do domu.

Najprawdopodobniej zaistniały obie te okoliczności łącznie.

Z kolei zastanawiająca jest także sama akcja policji. Mało prawdopodobne, żeby dwuosobowy patrol jaki zwykle wysyła się w przypadkach zakłócania ciszy nocnej, był w stanie zatrzymać 24 agresywne osoby. Policjantów było zatem pewnie znacznie więcej niż przy standardowej interwencji.

Jak to się dawniej mawiało konia z rzędem temu co dojdzie jak to naprawdę było z tym zatrzymaniem. Faktem jednak jest, że czternaście lat temu toczyła się jakaś gra o utrącenie budowy tarczy antyrakietowej. Jako argument podawano wówczas, iż instalacja tarczy antyrakietowej sprowokuje Rosję do ataku na Polskę.

Dziś widać jasno, że ówczesne przepychanki z ekologami były tylko jakimś tam kolejnym etapem nigdy nie kończącej się gry z naszym wschodnim rywalem. Z perspektywy czasu można by pomyśleć, że owi ekolodzy to jakiś rodzaj zielonych ludzików, których Rosja użyła aby spróbować zniweczyć niekorzystne dla siebie przedsięwzięcie.

Należy się tylko cieszyć, że zamiast grupy komandosów póki co do nas Rosjanie wysyłają tzw. pożytecznych idiotów.

Analizując kolejne rozgrywki, resety i ocieplenia w stosunkach z Rosją. Należy w tyle głowy mieć zawsze świadomość, iż istnienie niepodległej i silnej Polski dla Rosji zawsze będzie cierniem w boku. Dla Federacji Rosyjskiej jedyną dopuszczalną formą istnienia Polski jest Polska zależna lub podbita.

Z punktu widzenia geopolityki, a w rozważaniach nad rosyjską polityką liczy się tylko geopolityka, otóż z geopolitycznej perspektywy Polska i Rosja nie mają wspólnych interesów, kierunki rozwoju obu naszych krajów zawsze są na kursie kolizyjnym.

Warto o tym pamiętać by nie brnąć w polityczne ślepe uliczki i uniknąć w przyszłości przykrych rozczarowań.

Zobacz także

2022-04-30, godz. 07:26 Święty Papież Trzy dni temu – w minioną środę obchodziliśmy ósmą rocznicę kanonizacji papieża Jana Pawła II, 27 kwietnia 2014 roku odbyła się w Watykanie msza kanonizacyjna… » więcej 2022-04-24, godz. 08:25 Wielki Kazimierz Jutro przypada 689 rocznica koronacji na króla Polski królewicza Kazimierza, który przeszedł do historii z przydomkiem Wielki. Odbyło się to 25 kwietnia… » więcej 2022-04-23, godz. 07:46 Petlury misja nieudana Wczoraj minęła 102 rocznica zawarcia przez rząd polski umowy politycznej z reprezentującym Ukraińską Republikę Ludową Symonem Petlurą otwierając ostatni… » więcej 2022-04-18, godz. 08:25 Monarchia czy republika? W początkach XX wieku, a więc stosunkowo niedawno bo ledwie 104 lata temu, kiedy rozważano odzyskanie przez Polskę niepodległości, dla większości stronnictw… » więcej 2022-04-17, godz. 08:26 Wielkanocna koronacja Wielkanoc to dzień, w którym na przestrzeni dziejów możni tego świata lubili wyznaczać termin ważnych wydarzeń. Całkiem sporo koronacji miało miejsce… » więcej 2022-04-16, godz. 07:22 Jak zawrócić z drogi do Emaus Dziś Wielka Sobota – jedyny dzień w roku, podczas którego w Kościele Katolickim nie odprawia się mszy, a jedynie krótkie nabożeństwa święcenia pok… » więcej 2022-04-10, godz. 08:20 Decydujące starcie 281 lat temu 10 kwietnia 1741 roku obok wsi Małujowice niedaleko Brzegu doszło do bitwy, w której Prusacy pokonali armię austriacką. W efekcie Śląsk przeszedł… » więcej 2022-04-09, godz. 07:20 Gdzie ta bitwa? 781 lat temu 9 kwietnia 1241 roku na Śląsku doszło do największej bitwy podczas pierwszego mongolskiego najazdu na Polskę, znanej w historii jako bitwa pod… » więcej 2022-04-03, godz. 08:25 Towarzysze Karola IV Pojutrze przypada 667 rocznica koronacji cesarskiej Karola IV Luksemburskiego. W uroczystości tej wziął udział m.in. opolski książę Bolesław Pierworod… » więcej 2022-04-02, godz. 07:20 Pamięć serca Dziś mija 17 lat od 2 kwietnia 2005 roku, kiedy świat przeżywał odejście świętego papieża Jana Pawła II. » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »